Japonsko si v pátek připomnělo dvacáté výročí útoku sarinem v tokijském metru. Útok provedli v pěti stanicích příslušníci sekty Óm šinrikjó vedené guruem Šókó Asaharou a zemřelo při nich 13 lidí, tisíce lidí byly zraněny. Pozůstalí obětí a jejich přátelé si památku mrtvých připomněli na stanici Kasumigaseki. Mezi zabitými byli také dva pracovníci metra, kteří na této stanici pracovali.
Asahara byl v roce 2004 odsouzen k trestu smrti oběšením, ale trest mu byl zatím odsunut, protože byli uvězněni další členové sekty. Kromě tokijského útoku byl obviněn ještě z dalších vražd.
Sekta Óm šinrikjó (Nejvyšší pravda) byla po jistém zdráhání úřadů registrována v roce 1989. Pak byl založen jakýsi mnišský řád. Nauka sekty je založena na Bibli a dalších textech a sám Asahara se prohlásil za Tokijského Krista a beránka Božího, spasitele vlasti, svatého papeže a jediného zcela osvíceného mistra v Japonsku, který na sebe vezme hříchy světa. Hodně se také zabýval myšlenkou židovského spiknutí a intrikami svobodných zednářů.
Asahara byl zvláštní postava, od dětství byl zdravotně postižený. Na jedno oko je slepý, na druhé špatně vidí. Věnoval se tradiční čínské medicíně. Během své praxe byl ale obviněn, že ji provozuje bez licence a kromě toho prodává nelegální drogy. V roce 1982 byl uvězněn a jeho podnikání zkrachovalo.
Během svého léčitelského období se Asahara stal členem malého náboženského hnutí Agonšu, které v sobě kombinovalo hinduistické a buddhistické prvky. Po uvěznění a různých duchovních krizích pak založil vlastní hnutí. Šířil letáky, kázal na ulici, vyučoval jógu a léčil pomocí bylin. Byl nespokojen s tradičním japonským buddhismem, věnoval se studiu křesťanské knihy Zjevení, kde jsou obrazy o konci světa. Čekal také, že přijde třetí světová válka. V době útoku v Tokiu mělo hnutí asi 50 tisíc členů, převážně ale v Rusku.
Hnutí samo přišlo po zatčení Asahary a dalších členů o legální status a v roce 1996 prodělalo bankrot. Od té doby se několikrát přeorganizovalo a od roku 2000 existuje pod jménem Aleph a má asi 1 600 členů. Jeho členové se od Asahary distancovali a založili program na odškodnění obětí.
Události před dvaceti lety ukazují, jak je moderní civilizace zranitelná, ale na druhou stranu i to, že k podobným útokům nedochází tak často, jak by to bylo technicky možné, což je ta dobrá zpráva. Problém nastane, až se lidem, kteří chtějí urychlit konec světa, dostanou do ruky skutečně účinné prostředky.