Poradce ukrajinského prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak řekl Hlasu Ameriky, že bez pomoci USA by to měla Ukrajina mnohem těžší, ale ukrajinská armáda by bojovala s Ruskem do posledního muže.
Podoljak vysvětlil, proč Zelenskyj nepromluvil k americkým zákonodárcům prostřednictvím videospojení na uzavřeném brífinku. Původně zamýšlené vystoupení bylo zrušeno zrovna v den, kdy republikánští senátoři zablokovali žádost Bílého domu o přidělení 106 miliard dolarů na mimořádnou pomoc Ukrajině. Ta zahrnuje 61 miliard dolarů na podporu ve válce s Ruskem.
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov v televizi Fox News vysvětlil, že země je ve válce, jejíž průběh nelze předvídat. Podoljak to upřesnil tak, že Zelenskyj „nechce ovlivňovat diskusi mezi demokraty a republikány“.
„Chápeme složitost procesu, který dnes probíhá ve Spojených státech. Jedná se o velmi ostrou diskusi, která se především týká otázek vnitřní politiky, migrační politiky Spojených států. Pan prezident si velmi váží toho, jaké vztahy se dnes vyvinuly mezi Ukrajinou a Spojenými státy. A nechce nijak ovlivňovat tuto klíčovou otázku současné diskuse mezi demokraty a republikány, nechce ji nijak komentovat nebo se najednou ocitnout v epicentru těchto diskusí,“ řekl poradce. Američané mají podle něj pokračovat v diskusi a sami se rozhodnout, co je důležité.
Hovořil také o tom, co by se stalo, kdyby Ukrajina o americkou pomoc přišla.
„Nepochybně to bude pro Ukrajinu velmi obtížné. A určitě bude Ukrajina i nadále bojovat a bránit své právo na svobodu. A nepochybně nebudeme klečet před Ruskou federací. Ale otázka je širší. Nejde ani o to, čím by se stal Kyjev. Kyjev zanikne, ale nikdy se nestane ruským městem. Jde o to, zda jsou dnes Spojené státy a demokratický tábor jako takový připravený uznat porážku v konfrontaci se zemí zvanou Ruská federace. Jsme všichni společně připraveni prohrát s Ruskem?“
Demokratický senátor Chris Murphy v rozhovoru pro Defence News řekl, že zákonodárci teď „rozhodují o tom, zda Kyjev bude ukrajinským, nebo ruským městem“. Dodal, že je vleklou debatou mezi republikány a demokraty o pomoci Ukrajině frustrovaný.
„V této souvislosti je třeba říci, že se jedná o velmi důležitou otázku. Moje míra frustrace z nedostatku serióznosti ze strany republikánů vyplývá z toho, o co jde. A v sázce je, zda bude Ukrajina za dvanáct měsíců existovat, nebo se stane součástí Ruska,“ prohlásil senátor.
Podle zdrojů Hlasu Ameriky Bidenova administrativa hledá nějaký kompromis s republikány v Kongresu, aby zajistila financování Ukrajiny ještě před odjezdem zákonodárců na vánoční prázdniny 14. prosince. Republikáni chtějí, aby Bílý dům zpřísnil imigrační pravidla a opatření na americko-mexické hranici. Podle zdrojů agentury Reuters Bílý dům zvažuje zpřísnění standardů pro vstupní pohovory s žadateli o azyl na hranicích a také rozšíření procesu deportace.