V posledním týdnu došlo k očekávatelnému vývoji, kdy klíčové státy jako Michigan a Georgie oficiálně potvrdily výsledky voleb, podle nichž v nich zvítězil Joe Biden. Naděje na změnu výsledků soudní cestou se limitně blíží nule, především proto, že na rozdíl od bombastických tiskových konferencí prezidentovi právníci před soudem ani netvrdí, že došlo k podvodům. Od Donalda Trumpa se navíc odvracejí republikánští politici v jednotlivých státech, jejichž spolupráci potřeboval pro otočení výsledků. Prezidentův tým právníků pak musela opustit Sidney Powellová. Konspirační teorie o tom, že vítězství ve volbách Trumpovi ukradl Hugo Chávez, který zemřel v roce 2013, byla moc i na Rudyho Giulianiho. Včera dostali Joe Biden a jeho tým přístup k finančním prostředkům nutným k předání moci.
Oficiálně uznaný zvolený prezident
Donald Trump si pospíšil, aby na twitteru obratem své příznivce ujistil, že výhru svého soupeře ani nadále neuznává a soudní spory budou pokračovat. Nabízí se otázka, proč tedy k tomuto kroku nemohlo dojít dříve, když už bylo jasné, že Biden s největší pravděpodobností zvítězil. Faktem je, že Úřad pro administrativní služby (General Services Administration – GSA) musí ze zákona nejprve uznat vítěze voleb, aby mohl proces předávání moci a agendy začít.
Na druhou stranu to prezidentovi nijak nebrání nadále bojovat, pokud věří, že volby nebyly spravedlivé. Uznání porážky kandidátem není právně nijak kodifikováno. V takovém případě mělo dojít k jasnému oddělení zájmů osoby Donalda Trumpa a státní správy. Poslední případ, kdy odcházející administrativa vyčkávala tak dlouho, se stal v roce 2000. Je ale třeba uznat, že tehdy o vítězi rozhodoval výsledek v jediném státě a na klíčové Floridě vyhrál George Bush mladší jen zhruba o pět set hlasů.
Tajné informace a bezpečnost
Bush tehdy navíc na rozdíl od Bidena alespoň dostával informace od tajných služeb. I přes to bylo váhání předmětem kritiky a komise vyšetřující útoky z 11. září 2001, v níž zasedlo 6 demokratů a 5 republikánů, dokonce dospěla k závěru, že problémy způsobené při předávání moci mohly omezit funkčnost nové administrativy, a tím snížit šance na odhalení a zastavení útoku.
Je tedy ostudné, že se situace opakovala, a to navíc ve chvíli, kdy by prezident Trump musel zpochybnit výsledky minimálně ve třech státech, v nichž podle stávajících výsledků prohrál přinejmenším o více než deset tisíc hlasů. Uznání vítěze ze strany GSA není nijak právně závazné, a pokud by se prezidentovi podařilo žalobami výsledek voleb zvrátit a v prosinci by sbor volitelů opětovně zvolil jeho, nestalo by se takřka vůbec nic.
Osobní a státní zájem
Donald Trump tweetoval, že jeho boj ještě nekončí. I když je fakt, že zatím všechny důležité žaloby soudy zamítly a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit, nelze prezidentovi upřít právo soudit se až do úplného konce. Byť by bylo určitě pro důvěru v demokracii lepší, aby jasný výsledek uznal, žádnou takovou povinnost nemá. Uznání porážky je spíš zvyk, byť takový, jejž je dobré dodržovat. Státní aparát měl ale zároveň bez ohledu na prezidentův osobní boj začít s procesem předávání moci Joeu Bidenovi daleko dříve.
Právě proto, že Trump přes státní aparát zatím prosazoval hlavně svůj vlastní zájem, dá se uvolnění prostředků pro Bidenův přípravný tým chápat jako jeho osobní kapitulace. Kdyby k němu došlo před týdnem či dvěma, dalo by se věřit, že se prezident skutečně ještě nevzdává. Zároveň by to bylo lepší řešení pro celou zemi. Tím, že státní správu pevně navázal na svou osobu, je její kapitulace zároveň i jeho kapitulací.
Není divu, že podle některých zdrojů už tajná služba sonduje, kdo z prezidentovy ochranky by byl ochotný se s ním přesunout v lednu zpátky na Floridu. Bývalí prezidenti mají totiž nárok na ochranu, a právě Florida je jeho domovem. Trump propásl chvíli, kdy uznání porážky z jeho strany mohlo mít smysl. Teď už bude vždy nanejvýš trapné.