Zájem o předčasné hlasování v amerických prezidentských volbách byl letos v několika státech rekordní, upozornil deník The New York Times. Podle posledních údajů Floridské univerzity volilo předčasně více než 78 milionů lidí, což je skoro polovina ze 160 milionů lidí, kteří se účastnili americké prezidentské volby před čtyřmi lety, uvedla agentura Reuters.
Americké prezidentské volby se konají již v úterý a podle průzkumů veřejného mínění se očekává velmi těsný výsledek mezi republikánským kandidátem Donaldem Trumpem a demokratkou Kamalou Harrisovou.
V řadě amerických států mají voliči možnost hlasovat v předstihu, a to buď osobně ve volební místnosti, či korespondenčně. Rekord padl v Severní Karolíně, kde během osobního předčasného hlasování odevzdalo do neděle svůj hlas více než 4,2 milionu obyvatel. V posledních prezidentských volbách v roce 2020 takto volilo 3,6 milionu lidí. Celkově ve státě již hlasovalo téměř 57 procent oprávněných voličů.
I v Georgii zaznamenali rekord, kde předčasně hlasovaly čtyři miliony lidí, tedy více než polovina oprávněných voličů a přibližně 80 procent z celkového počtu voličů v roce 2020. Přesto zbývá v celém státě kolem tří milionů registrovaných voličů, kteří ještě neodevzdali svůj hlas, takže odborníci stále očekávají, že v úterý zamíří k volbám spousta lidí.
Jak Georgia, tak Severní Karolína jsou takzvané swing státy, kde se lidé historicky většinově nekloní ani k jedné ze stran. Celkem v devíti amerických státech hlasovalo více než 50 procent oprávněných voličů, napsal deník The New York Times.
Kampaňové týmy obvykle chtějí, aby voliči odevzdali hlasy před volebním dnem, aby mohly soustředit své síly na získání více okrajových příznivců, napsala dříve agentura AP. To se dařilo republikánům až do roku 2020, kdy se Trump obrátil proti předčasnému hlasování, označil ho za nespolehlivé a vyzýval své příznivce, ať počkají až přímo do dne voleb.
Letos svůj postoj Trump přehodnotil a i on říkal lidem, ať volí brzy. Současně ale stejně jako v roce 2020 šíří nepodložená tvrzení, že letošní volby mu „ukradli“ a že demokraté podvádějí. Řekl například, že volební úředníci využívají předčasné hlasování k páchání podvodů a že obrovské množství zasílaných hlasovacích lístků je nelegitimních, upozornila stanice CNN. Podle ní si tím republikánský kandidát připravuje půdu pro zpochybnění výsledků voleb.