Státní zdravotní ústav přednostně rozdělil mezi své zaměstnance a známé tisíc vakcín. Nešlo přitom o ohrožené skupiny obyvatel, které by měly vakcínu dostat mezi prvními. Informace, které přinesl server Seznam Zprávy, vzbudila kritické reakce ze strany opozice.
„Těch několik týdnů nebo měsíců, kdy zatneme zuby, není tak velkou obětí v porovnání s pár lety života, o které mohou přijít naše babičky a dědečkové,“ říkal ještě v novoročním projevu k národu předseda vlády Andrej Babiš. Právě na osoby seniorního věku myslí vakcinační strategie, jež je označuje jako prioritní skupinu obyvatel, která by měla dostat očkování mezi prvními v České republice, spolu se zdravotníky.
Jenže jak ukázalo zjištění serveru Seznam Zprávy, i přes omezené dodávky vakcín se s nimi v zákulisí manipuluje. Vedení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) totiž mělo rozdělit tisíc kusů vakcín společnosti Pfizer/BioNTech zaměstnancům a jejich příbuzným a známým. Ústav je příspěvkovou organizací ministerstva zdravotnictví, které spadá pod vládu.
Jeho zaměstnanci se měli zapsat do speciální tabulky a mezi úředníky byl veliký zájem. Ignorovali fakt, že v Česku bylo očkováno celkem pouze šest procent domovů pro seniory a postižené osoby.
Opoziční politici na tato zjištění reagovala velmi kriticky. „Vakcíny přednostně pro úředníky a jejich příbuzné. V situaci, kdy ti nejzranitelnější marně čekají. Nestává se mi často, že by mi chyběla slova, ale teď je těžko hledám a žádná slušná nenalézám. Takhle tedy premiér řídí očkování? To jim nesmí projít,“ napsal na twitter poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.
Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) zase připomněl Babišovu vyjížďku do brněnského očkovacího centra, kde se nechal nafotit u cizí práce, ale žádnou pomoc nenabídl. „Pevně věřím, že jen, co si Andrej Babiš odškrtne PR akci v brněnské nemocnici, bude dalším bodem v jeho kalendáři jednání s ředitelem Státního zdravotního ústavu o jeho rezignaci,“ napsal Pospíšil.
„Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že v dnešní době, kdy lidé v první linii čekají na očkování, dostanou přednostně vakcínu pracovníci Státního zdravotního ústavu a jejich příbuzní,“ sdělil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Nejsmutnější na tom je, že ani po třech týdnech od prvního očkování ještě neexistuje rezervační systém pro občany a není znám ani distributor, který bude vakcíny po republice rozdělovat,“ připomněl.
S tím souhlasí i jeho spolustraník, předseda lidovců Marian Jurečka. „Bohužel promyšlená očkovací strategie vlády není! Vláda nechává prostor k tomu, že dochází k očkováni těch, co to teď urgentně nepotřebují, ti, co to potřebují, stále čekají! Tohle musíme zastavit!“
Za velké selhání to považuje i poslanec Martin Kupka (ODS). „Informace o tom, že vakcíny místo seniorů a zdravotníků první linie dostali přednostně úředníci SZÚ a jejich příbuzní, jsou šokující. Tohle už není neschopnost, ale totální faul,“ myslí si.
„To snad nemyslí vážně. Tahle banda papalášů fakt dělá všechno pro to, aby jim člověk nevěřil ani dobrý den. Očekávám, že kdokoliv je za toto zodpovědný, okamžitě rezignuje. Nebuďte slušnej, řekněte jmého!“ parafrázoval známý premiérův výrok předseda Vít Rakušan (STAN).
Ostře se vyjádřil i místopředseda TOP 09 Lukáš Otys. „Tunelovat budoucnost našich dětí a tvářit se u toho jako Jánošík jde Babišovi skvěle. Pokud má ale opravdu pomoc a zachránit životy, tak se projeví jako obyčejný protekční vekslák,“ okomentoval.
Nenechala na sebe čekat ani reakce vlády. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si předvolá ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského. „V případě, že by v SZÚ opravdu došlo k tomu, že by nebyla respektována prioritizace tak, jak je nastavena, tak z toho vyvodím jednoznačně důsledky včetně případně osobní zodpovědnosti těch lidí, kteří by s tím byli spojováni,“ řekl Blatný, který chce po řediteli „nekompromisní vysvětlení“, ale zároveň se snaží ctít presumpci neviny.