Podle šéfa Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěcha Filipa je dnes Čína světovou velmocí číslo jedna a Česká republika s pouhými deseti miliony obyvatel si zkrátka podobná dobrodružství, jako byla cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila, nemůže dovolit. Filip tak reagoval v Haló novinách na komentář sinologa, orientalisty a ředitele projektu Sinopsis.cz Martina Hály na Aktuálně.cz. Filip zkrátka říká, že jsme malá země, která by měla znát své místo, a sám jde příkladem.
Martin Hála ve svém textu s názvem Soudružský pokyn z Pekingu: Jasně se distancovat od Vystrčila píše, že Vojtěch Filip „s čínskými soudruhy“ o cestě předsedy horní komory parlamentu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan hovořil z „pozice malé země, nebo přímo trpaslíka“. Podle Hály to dokládá zápis z videokonference 1. místopředsedy poslanecké sněmovny Filipa s vedoucím Mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Sung Tchaem.
Právě tuhle skutečnost šéf KSČM ve výsledku potvrdil ve své reakci na Hálův komentář, kterou zveřejnil v komunistických Haló novinách. Předseda komunistů totiž ve svém článku upozorňuje na to, že sinolog nebere v potaz fakta. Pozoruhodné ovšem je, co Vojtěch Filip za fakta považuje. Není to nic jiného než argument síly, moci a převahy.
A tím se dostáváme k situaci malé země či trpaslíka. Filip poukazuje na to, že Čína je dnes světovou velmocí číslo jedna – ekonomicky i vojensky. S 1,44 miliardy obyvatel naprosto přirozeně, zdůrazňuje. Kam se za ní hrabou Spojené státy, které jsou naopak upadající velmocí, Čínská lidová republika má jinačí grády, naznačuje komunista.
„Došlo k výměně hegemona. USA už prostě neurčují více než deset let běh světových událostí a jednopolární svět se propadl do prachu dějin, protože jejich už léta trvající hospodářský úpadek by byl pro jakoukoli jinou zemi dávno fatální. To, že ještě fungují, je dáno dřívějším postavením US dolaru jako rezervní měny. I to končí. Po rozpadu Sovětského svazu částečně oslabilo svou pozici Rusko, nicméně velmocí nepochybně zůstalo. Zejména vojenskou, což má jistě nemalý vliv. Spojené státy si v současnosti na velmoc více hrají, mají pro to důvod, ale také jen vojenský. Stačí se podívat na státní dluh USA – je nejvyšší na světě, a dokonce roste rychleji než HDP. Z ekonomického nazírání unikát…,“ vysvětluje Vojtěch Filip.
Čína, Rusko a avanturismy
Nedává to moc velký smysl. Podle předsedy KSČM je Rusko nepochybně velmocí, kdežto Spojené státy si na ni více hrají, byť pro to mají důvod (Důvod pro co? Hrát si na velmoc? A vojenský důvod? Co tím Filip myslí?). Realita je přitom taková, že, ať mají Spojené státy jakkoli velký státní dluh, Rusko se s nimi měřit nemůže a je úplně mimo tvrdit, že Ruská federace je velmocí a Spojené státy si na ni více hrají.
Vojtěch Filip tím ale pravděpodobně chtěl říct, že bychom měli uznat moc a velikost Číny, případně Ruska s ohledem na jejich převahu a zařídit se podle toho a přizpůsobit tomu svoji politiku, protože Spojené státy jsou již za zenitem a nelze s nimi moc počítat, ani se na ně příliš spoléhat.
Na to, že Filip tímto způsobem na Čínu a naši pozici ve vztahu k ní nazírá, upozornil ve svém článku právě Hála: „Předseda česko-moravských komunistů Vojtěch Filip (známý též pod krycím jménem Falmer) avizoval v České televizi, že bude o cestě hovořit s čínskými soudruhy. Současně prohlásil, že Česká republika si jako malá země s deseti miliony obyvatel nemůže ‚podobné avanturismy‘ dovolit.“
Hra v rukou mocných tohoto světa
Komunista Vojtěch Filip na to Hálovi ve svém textu pro Haló noviny s předchozím poukazem na sílu Číny a slabost Spojených států odpověděl: „A proto, pane Hálo, ČR s pouhými deseti miliony obyvatel si opravdu »podobné avanturismy« jako je cesta pana Vystrčila dovolit nemůže, ať se vám to líbí, či nikoli.“
Z toho všeho plyne, že podle 1. místopředsedy dolní komory Filipa si máme být vědomi své malé velikosti a příliš si nevyskakovat, nebo přesněji řečeno kamarádit se s tím silnějším, a to je podle šéfa KSČM Čína. A Vojtěch Filip a spolu s ním komunisté v Česku v tom jdou příkladem. A komu se to nelíbí, tomu vysvětlí, jak jsou na tom Spojené státy bledě a že Čína je novým hegemonem.
„Když už jsme u pojmů suverenita, svoboda, demokracie, tak je potřeba vidět bez růžových brýlí, ale i bez zavírání očí před realitou, v jakých podmínkách se suverenita, svoboda, demokracie uplatňují. Nic takového bez souvislostí se svobodou, suverenitou a demokracií i pro ostatní neexistuje. Nechci, aby to byla jen hra v rukou mocných tohoto světa. A proto zvažuji, kdo hraje a kdo koná a v čí prospěch, jestli to chce jen pro sebe a nařizuje mi, že si nesmím koupit to nebo ono z Ruska nebo z Číny, ale musím svoje peníze utrácet jen v USA, tedy nehledí na zájem můj, ale jen na svůj,“ píše v závěru své reakce na Hálův text předseda Komunistické strany Čech a Moravy.
Šéf KSČM tím zpochybňuje to, co uváděl výše. On to totiž celé pojal tak, že je to právě jen hra v rukou mocných tohoto světa – tedy Číny – a nám nezbývá, než se tomu přizpůsobit. Filip se zároveň tváří, že jediný, kdo nám bude co nařizovat, jsou Spojené státy. Ona snad Čína nenařizuje? Vždyť její reakce na Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan nebylo nic jiného než samé nařizování.
Vojtěch Filip si možná myslí, že, když budeme sekat latinu a půjdeme Číně na ruku, že se nám za to odmění. To je samozřejmě iluze a stačí se podívat na Hongkong, jak Čína dodržuje své sliby. A nejde jen o něj, dokladů ohledně toho, jak spolehlivým partnerem Čína je, je bezpočet. Už teď si počíná z pozice síly a není důvod se domnívat, že bychom z toho mohli mít nějaký prospěch, když se k ní přimkneme.