Předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza vítá návrh na přesunutí potravin ze současné 15procentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) do 12procentní, o kterém ve čtvrtek informovala vláda. Každá úspora na nákupech podle Prouzy lidem v této době pomůže.
Vláda ve čtvrtek jako součást takzvaného konsolidačního balíčku k ozdravení veřejných financí představila chystané změny daňového systému. Místo dosavadních tří sazeb DPH by mohly být jen dvě, tedy základní 21procentní a snížená 12procentní. Opatření by mohla začít platit od příštího roku.
„Snížení DPH na potraviny je pro zákazníky dobrá zpráva, protože každá úspora na nákupech v dnešní době lidem pomůže,“ uvedl Prouza. Ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) k tomuto kroku už v minulosti několikrát vyzýval. Na svém twitterovém účtu ve čtvrtek pak Prouza upozornil na to, že nižší sazba DPH 12 procent se bude týkat jen potravin, nikoliv nápojů, a to zřejmě alkoholických ani nealkoholických, které budou v sazbě 21 procent.
Dříve Prouza také řekl, že zastropování cen potravin není cesta správným směrem. „Považujeme za vhodnější střídat slevy, aby měli zákazníci bohatší výběr a nedocházelo ke zdražení těch potravin, jejichž ceny nejsou zastropované,“ uvedl. Ve slevách se podle něj aktuálně prodá 60 procent potravin.
Ve snížené sazbě DPH zůstanou podle vládního návrhu bezlepkové výrobky, vodné a stočné, teplo, doprava cestujících, ubytovací a stravovací služby s výjimkou točeného piva, vstupenky na kulturní a sportovní akce, časopisy, léky, stavební práce pro bydlení, potraviny, dětské sedačky do automobilů a pohřební služby, uvedl ve čtvrtek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ostatní položky, které dosud byly v jedné ze snížených sazeb, se přesunou do základní, 21procentní.
Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tempo růstu zvolnilo z březnových 15 procent. V meziměsíčním srovnání ceny o 0,2 procenta klesly, proti březnu zlevnily zejména potraviny, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad. Například ceny mouky byly v dubnu meziročně vyšší o 6,3 procenta, v březnu to bylo o 32,6 procenta. Dále zpomalily růst například ceny masa na 12,7 procenta z březnových 22,7 procenta, polotučného trvanlivého mléka na 19,2 procenta z 45,2 procenta nebo vajec na 41,2 procenta ze 75,5 procenta.