Minulý měsíc představilo několik mladých členů občanských demokratů projekt s názvem ČESKO.plus. Zveřejnili dvanáct bodů pro modernizaci České republiky, kterými se rozhodli zapojit do debaty o připravovaném volebním programu. Mluvčí iniciativy Radim Ivan pro deník FORUM 24 popsal, co je k takovému kroku vedlo. Jaká byla reakce ze strany ODS, a objevila se i kritika? Nemohou mít voliči pocit, že ve straně vzniká nějaká opozice?
V březnu jste představili iniciativu ČESKO.plus, tedy jakýsi alternativní program občanských demokratů do nadcházejících parlamentních voleb. Co vás k tomu vedlo?
Hned ze začátku je nutné si říci, že se opravdu nejedná o alternativní volební program. Pro pojmenování bych zvolil spíše něco jako „motivační iniciativa“. Na základě našich zkušeností z praxe předkládáme body, ve kterých se dle nás musí Česká republika modernizovat. Nechceme se dívat na to, jak naší zemi ujíždí vlak. Slovo motivační jsem použil také z toho důvodu, že ODS je dnes v koalici, kde musí dělat kompromisy.
ČESKO.plus je tedy v našich očích sebevědomou iniciativou v rámci ODS, kdy si šest mladých lidí řeklo: „Co můžeme udělat pro naši zemi a jak chceme, aby vypadala do budoucna?“ a vymysleli jsme těchto 12 bodů. Za nás máme domácí úkol splněný a teď se snažíme o implementaci do oficiálních dokumentů ODS, potažmo SPOLU. Tím, že jsme z toho udělali iniciativu a představili ji veřejnosti i médiím, jsme jen chtěli zdůraznit fakt, že těchto 12 bodů je pro nás zcela zásadních. Spojili jsme s nimi naše tváře, chceme na bodech dále pracovat a stoprocentně za nimi stojíme.
Kdo za projektem stojí?
Za projektem stojí signatáři Jakub Splavec, Matěj Trávníček, Lukáš Hanes, Pavlína Civínová, Jan Klusáček a já. Body se zrodily online po jedné debatě na ClubHouse s názvem „Navrhněte odvážný bod do programu SPOLU“, kde nás k tomu, abychom ty body hodili na papír, vyzval Martin Kupka. A my jsme si řekli: „Odvážné kroky jsou jedna věc, ale nebude lepší postavit dobře ten základ? Říct, jak vlastně Česko vidíme? Jak ho můžeme modernizovat?“ No a poté už to nebylo příliš složité, shodli jsme se na nějakém pravicovém fundamentu, který nám je přirozený – ostatně proto jsme v ODS – a převedli ho do reálných a konkrétních kroků. Každý přidal nějakou svoji kompetenci, zkušenost a body byly na světě. Nechtěli jsme tvořit třicetistránkový elaborát, protože lidi dnes chtějí slyšet výstižná, a hlavně srozumitelná řešení. Z dosavadních reakcí cítím, že se nám to povedlo.
Podle čeho jste konkrétní témata vybírali?
Když se je pokusím představit, jedná se jak o body strategické, mohutné a zásadní: dopravní a zeleno-modrá infrastruktura, zrychlení výstavby atd., tak o body spíše symbolické, jako je například dabing. Je to takový mix dosažitelného. Některé problémy jsou v naší zemi alarmující a je potřeba je řešit ihned. Uvedu příklad. Při přípravě zeleno-modré infrastruktury jsme zjistili, že naše země je v produkci zeleniny na obyvatele na posledním místě v EU nebo že jsme dle žebříčku Světové banky v jednoduchosti získání stavebního povolení na 157. místě ze 190 sledovaných zemí světa. A takových údajů bychom našli spoustu. O dálnicích a železnicích se asi nemusíme bavit. Podle nás bychom následující roky měli pojmout takovým způsobem, že se opravdu zaměříme a zkoncentrujeme na řešení těchto podstatných bodů, které nám pomohou Česko zaprvé modernizovat a zadruhé udržet konkurenceschopné. Pokud to neuděláme, pak nám ujede i vlak, který je tradičně v Česku zpožděný.
Jaká tedy byla reakce ze strany vedení občanských demokratů? Objevila se nějaká kritika, nebo vaši aktivitu strana uvítala?
První reakce byla lehce nervózní. Pochopitelně, protože když v jakékoli politické straně někdo vykoukne, dojde k podezřívání, proč a co je vlastně jejich cílem. To nám samozřejmě vnitřně lichotí, ale naštěstí nejdeme po funkcích, ale konkrétních bodech. Ty se navíc velice dobře mohou propojit s vizí moderní země v rámci ODS. Sešli jsme se se členy předsednictva, pobavili se o tom, co chceme a kam to budeme do budoucna směřovat. Nakonec se nám dostalo především slov podpory a uznání. Musím říci, že našim největším fandou ve vedení ODS se stal Alexandr Vondra. To nás neskutečně potěšilo a nakoplo. Myslím si, že současnou situaci v zemi a ODS vnímá podobně jako my. Samozřejmě objevilo se pár kritiků, ti ale většinou spíše nepřekousli, že s tím nepřišli sami (smích). Ne, opravdu, téměř vše bylo v dobrém myšleno, nebo jsme si vyjasnili, že se nejedná o diverzní akci proti vedení, ale naopak o podporu. Ostatně veřejně naši iniciativu podpořil i Petr Fiala.
Máte nějaké reakce i od členské základny ODS a co dále plánujete? Bude projekt pokračovat?
Předně je potřeba říct, že na webu projektu ČESKO.plus nás může podpořit svým podpisem každý, nejen členové a příznivci ODS. Co se reakcí týče, tak jsou většinou pozitivní. S některými politiky už jsme se setkali, například Jakub Janda nám zprostředkoval schůzku s vedením CzechTourism, kde nám vysvětlovali, proč je nemáme chtít zrušit (smích). Schůzku jsme měli i s Honzou Skopečkem, který byl hostem naší diskuze o redukci nákladů na státní správu. Dále nám chodí celá řada nabídek pomoci od běžných členů ODS z celé republiky. Chtějí se podílet na další prezentaci. Spousta lidí nám přeje i mimo ODS a často čteme, že na tohle doslova lidé čekali a teď se chtějí zapojit. Prostě jsme našli díru na konzervativně pravicovém trhu. Podporu nám vyslovili napřímo někteří poslanci, senátoři i starostové. Protože jsme dostali spoustu nabídek finanční pomoci, tak právě vymýšlíme, jak zapojíme další lidi.
Co tedy plánujete s projektem dále?
Nejspíše založíme určitou formu pravidelné podpory, protože tam si nejlépe ověříme, zda je po nás poptávka, nebo ne. Určitě nebudeme hned megalomansky házet statisíce za videa. Naše první video ke startu sociálních sítí stálo půl hodiny času každého z nás. To je i náš přístup. Chceme ty věci propracovat odspodu a předložit opravdu aplikovatelné návrhy k řešení 12 bodů. Tím pádem se první ptáme interně v rámci ODS a mezi našimi podporovateli. Nyní jsme začali pořádat diskuse nad jednotlivými body, a naši podporovatelé tak dostanou jedinečnou šanci se přímo zapojit do tvorby a potkat zajímavé experty, ať už přímo z politiky nebo ze soukromého sektoru. Jistým způsobem to kopíruje západní přístup k politice, kde lidé chápou, že nic není zadarmo, a jsou ochotni přispět svou troškou něčemu, co v jejich očích dává smysl. Když dám politikovi peníze, pak od něj čekám perfektní službu, pokud ji neumí, přestanu ji platit. Politika je služba jako každá jiná a musí být kvalitní. Pokud někdo zastupuje můj zájem, nevidím důvod, proč bych mu neměl přispět. Kdo dá peníze ČESKO.plus, má jistotu, že se budeme za těchto 12 bodů mlátit a ještě s ním budeme patřičně komunikovat.
Máte pocit, že ODS komunikuje svá témata špatně?
Určitě ne. Je spousta témat, která ODS komunikuje dobře. Má spoustu skvělých expertů, kteří pojmenovávají problémy věcně a správně. Podívejte se třeba na sněmovnu nebo senát. Jana Černochová, Jakub Janda, Miloš Vystrčil, Vojtěch Munzar, Martin Kupka nebo Zdeněk Nytra dělají skvělou práci v komunikaci svých témat, Saša Vondra v EU je rozhodně viditelný a mohl bych pokračovat dále. Nám chyběl celkový koncept. Jakou zemi chceme mít? Navíc jsme se zaměřili i na témata, která by u ODS často nečekal ani její volič. Chceme tím přitáhnout lidi, kteří by ji jinak nevolili. Primárním cílem je však body hlavně prosadit. Budeme tedy pravidelně informovat o tom, jak se nám za ně daří lobbovat. Pokud se pak z ČESKO.plus stane platforma, díky které se zjednoduší stavební řízení, budeme ve školách vychovávat lidi pro moderní věk nebo se posuneme směrem k základně NATO v ČR se specializací například na kyberbezpečnost, budeme více než spokojeni.
Nemohou mít voliči pocit, že ve straně vzniká nějaká opozice, která je nespokojena s prací vedení ODS?
Určitě ne. My chceme ODS pomoci. Chceme všem kritikům současného vedení uvnitř ODS ukázat, že každý z nás může pro stranu a tuto zemi něco udělat. Stačí trošku chtít a nebát se. Nechceme vytvořit rozkol, chceme vytvořit nadstavbu. Chceme ukázat, že v ODS jsou lidi kolem třicítky, kteří mají názor, ambice a především touhu posunout naši zemi na úroveň Česko+. Je potřeba upgrade. Zároveň chceme akcentovat to, že řešením nejsou vyšší daně, silný stát, větší závislost občanů. Řešením je silný občan, který vytváří přidanou hodnotu, a stát, který mu do ničeho zbytečně nekecá a nebrzdí ho.