Poslanci tento týden začali s výběrem čtyř nových radních České televize. Čtveřici stávajících totiž končí mandát na konci května. Na středečním slyšení kandidátů před poslanci volebního výboru bylo poměrně veselo. Současný radní Jiří Kratochvíl, který usiluje o znovuzvolení, označil generálního ředitele Petra Dvořáka za dosud nejhoršího šéfa České televize. Nominant Institutu Aleny Vitáskové Milan Rokytka pak zákonodárcům tvrdil, že mohl být otráven novičokem.
Aktuálně nejstarší člen Rady České televize Jiří Kratochvíl se pustil do generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. „Nejhorší generální ředitel, který byl v České televizi, je pan Dvořák,“ prohlásil dlouholetý radní, který znovu usiluje o členství v kontrolním orgánu.
„V historicky krátké době dovedl utratit přes dvě miliardy korun. Navíc jsou tu ještě peníze z digitalizace. Díky sněmovně a její laskavosti dostala televize výjimku na DPH. To nejsou malé peníze. Když jsem se zeptal, jaké je účtování, kolik zbylo z těch peněz, kolik stála digitalizace, bylo mi řečeno, že je to v mandatorních výdajích,“ řekl Kratochvíl.
Roční rozpočty veřejnoprávního média včetně dlouhodobých plánů přitom vždy schvaluje Rada České televize, které je Kratochvíl členem. „Pan generální ředitel Dvořák si v současné době řekne o padesát tisíc navíc. Má až pět milionů ročně. Má možná víc než prezident nebo tady předseda sněmovny,“ pokračoval radní v kritice.
Kratochvíl poprvé usedl v Radě ČT už v roce 2000, a to za sociální demokraty. V rámci krize v České televizi pak ale celou radu na začátku roku 2001 odvolala poslanecká sněmovna. Znovu se Kratochvíl stal členem v květnu 2009, v roce 2015 pak svůj mandát na dalších šest let obhájil. Kritizovat současný management veřejnoprávní televize však začal až po loňském příchodu nových radních Hany Lipovské, Lubomíra Veselého a Pavla Matochy.
Silná kritika vedení České televize z úst Kratochvíla zřejmě zaskočila i místopředsedu volebního výboru poslanecké sněmovny Aleše Juchelku z hnutí ANO. „Jste radní několik let, už několikeré období. Vaši kritiku slyším v posledních pár měsících. Proč jste ji neříkal dřív? Ono to vypadá, že to děláte jenom proto, abyste byl znovuzvolen,“ prohlásil. „Proč, když to minulé roky bylo tak hrozné, jste nevyjádřil aspoň hlasováním, že jste proti?“ tázal se také poslanec za Piráty Tomáš Martínek.
Těmito dotazy se však Kratochvíl nenechal vyvést z kritického naladění. „Víte, co to je, jít hlavou proti zdi? Tam bylo čtrnáct lidí, kteří by mě okamžitě rozcupovali a okamžitě rozbili hlavu o zeď,“ reagoval. „Do loňského podzimu nebo léta tam nebyla vůbec žádná atmosféra k jakékoli kritice,“ postěžoval si. Na svou obhajobu také prohlásil, že Petra Dvořáka za generálního ředitele v roce 2017 nevolil. Stávající šéf televize ale přitom při obhajobě svého mandátu zvítězil nad protikandidátem Martinem Konrádem v poměru 15:0. Hlasovalo pro něj tedy všech patnáct členů Rady ČT. Jak vyplývá z oficiálního zápisu, ruku zvedl také Jiří Kratochvíl.
Před poslanci se předvedl také bývalý redaktor Haló novin Milan Rokytka, který se proslavil tím, když se opil a zkolaboval při oslavách druhého vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě. Před zákonodárci se nyní hájil tím, že za jeho kolapsem mohla být otrava nervově paralytickým jedem novičok.
„Já se nemusím ani moc představovat, mě představila Česká televize, opilec Rokytka a tohle. Takže jsou tam stížnosti na Radě ČT,“ zahájil svůj projev nominant Institutu Aleny Vitáskové. „Zkoušeli novičok, že jo, takže někde to vyzkoušet museli. Česká televize z toho udělala extempore, že si stěžovala až v Bruselu, plivala na naši republiku, že zde napadají nějací Zemanovi ochrankáři, přitom to bylo přesně naopak,“ pokračoval.
Dále pak prohlásil, že jediným jeho cílem v Radě České televize je odvolání generálního ředitele Dvořáka. „Říkám to otevřeně. Měl by dostat druhý vytýkací dopis a mohl by jít do nějaké komerční televize. Všem by to udělalo radost,“ řekl Rokytka. Bolavou patou České televize je podle něj zpravodajství a publicistika. „Mělo by se dbát na to, aby se nemrhalo s penězi. A abychom věděli, kolik bere Václav Moravec za ty svoje nedělní seance,“ řekl.
Ve středu pak před poslanci volebního výboru vystoupili ještě další kandidáti. Konkrétně historik Petr Blažek, epidemiolog z IKEMu Petr Smejkal a předseda Syndikátu novinářů Adam Černý. Zájemce o členství v Radě ČT Ivan Vodochodský nakonec ze zdravotních důvodů nedorazil, omluvil se také bývalý studentský vůdce z listopadu 1989 Martin Mejstřík. Michala Vostřeze pak musel volební výbor vyřadit, protože jej nominovalo politické hnutí Iniciativa občanů, což není možné.