Od té doby, co se loni v říjnu konaly volby do poslanecké sněmovny, nejvíce různých nepříjemných kauz ze všech vládních uskupení zažilo hnutí STAN pod vedením současného ministra vnitra Víta Rakušana. Pozoruhodné přitom je, že se týkají velké části jeho vrcholných představitelů. Jaké to má vysvětlení? Co to o Starostech a nezávislých vypovídá a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna? Dá se říct, že to nejlepší už mají za sebou, nebo se ještě vzpamatují?
První problém, na který hnutí v čele s Vítem Rakušanem narazilo, se objevil, když se po volbách v médiích začalo řešit kyperské podnikání kandidáta Starostů a nezávislých na ministra průmyslu a obchodu a jejich místopředsedy Věslava Michalika. Původně šlo o půjčku více než sta milionů korun, které si jeho firma vypůjčila od společnosti sídlící na Kypru. Následně se ukázalo, že za kyperskou firmou stojí jeho manželka. Michalik se nakonec své nominace do vlády vzdal a hnutí STAN do ní vyslalo Jozefa Síkelu.
Velké pozdvižení posléze vzbudilo, když 1. místopředseda Starostů a nezávislých a předseda jejich poslaneckého klubu Jan Farský oznámil, že odjíždí na studijní pobyt do Spojených států amerických, přičemž o své stáži věděl už před volbami, ale svým voličům to zatajil. Po silné kritice, která následovala, to dopadlo tak, že se Farský svého poslaneckého mandátu vzdal.
Další kauza, která Starosty postihla, byla, když vyšlo najevo, že hnutí STAN dostalo sponzorské dary od společností vlastněných neprůhlednými skořápkami na Kypru a v Lucembursku a od firem, jejichž spolumajitelem byl trestně stíhaný v daňové kauze. Hnutí se ve výsledku rozhodlo vrátit všechny dary od právnických osob, které dostalo od říjnových voleb do 18. ledna. Starostové a nezávislí navíc přistoupili k tomu, že do budoucna budou dary přijímat jen od fyzických osob.
Nejnovější případ, který hnutí řešilo, se týkal europoslance a dnes už bývalého místopředsedy Starostů Stanislava Polčáka (místopředsednického postu se vzdal právě v souvislosti s uvedenou kauzou, aby STAN nepoškozoval). Šlo o to, že politik, který je současně advokátem, požadoval 7,75 milionu korun jako odměnu za zastupování čtyř obcí při snaze dosáhnout odškodnění za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Jednalo se o 2,5 procenta z částky, kterou obce získaly. Polčák a jeho právní kancelář se nakonec požadavku na zmíněnou částku vzdali.
Ignorování občanů a jejich pocitů
Koncentrace problémů kolem místopředsedů Starostů a nezávislých je nebývalá. Je pravda, že kauzy jsou odlišného charakteru a různě závažné. Přesto však upozorňují na to, že hnutí STAN má vážné potíže. A v současné době ho můžeme označit za nejvíce problematické vládní uskupení. Přitom Starostové jsou dnes opravdu velmi významnou politickou silou. Ve sněmovně mají třetí nejsilnější poslanecký klub, ve kterém zasedá celkem 33 členů. Pro srovnání druhá v pořadí Občanská demokratická strana má jen o jednoho poslance více.
Všechny uvedené případy spojuje to, že si politici hnutí STAN vůbec neuvědomují, jak různé věci působí navenek, případně naprosto ignorují voliče a jejich pocity. A to je ještě ta lepší varianta. Tou horší je, že zkrátka zkouší, co veřejnost vydrží, a teprve, když se ozve, tak ze všeho vycouvají, stáhnou svou nominaci, vzdají se mandátu atd.
V rozhovoru pro Seznam Zprávy předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan dostal otázku: „Co se to děje u Starostů? Říkáte, že Stanislav Polčák podcenil politický pohled. To je stejné jako u poslance Farského. Dál je tu Věslav Michalik, kde jste si ta rizika taky nepohlídali.“ Ministr vnitra odpověděl: „To bude znít ošklivě, ale já to vysvětlím. Ten mediální obraz, co se u nás děje, je horší než to, co se u nás děje. Čtyři ministři ve vládě za hnutí STAN odvádějí maximum práce, máme jeden z nejpilnějších poslaneckých klubů.“
Už jen tahle odpověď svědčí o tom, že Starostové celou situaci dost podceňují a mají tendenci vidět chybu v první řadě jinde než u sebe. Až v druhém sledu k tomu Rakušan dodal: „Asi je to dáno i tím, jakým způsobem teď najednou STAN naskočil do vládní role, vytěžují nás vládní agendy. Možná máme málo vnitřní komunikace, abychom byli schopni věci a jejich dopady vyhodnocovat s předstihem. Já si obecně myslím, že STAN musí projít strukturální změnou svého fungování. To znamená ještě větší profesionalizaci našeho aparátu, tím už procházíme. Z mého pohledu předsedy si taky myslím, že i předsednictvo by si zasloužilo novou krev.“
Reakce voličů
V tom má předseda Starostů samozřejmě velkou pravdu. Otázka je, jak rychle tahle změna přijde. Přeci jen, pokud hnutí STAN tak výrazně chybuje na úrovni svých místopředsedů, může být jen otázka času, kdy se něco podobného začne dít na nižší úrovni. Hnutí aktuálně v poslanecké sněmovně zastupuje velké množství méně známých, méně zkušených a spíše regionálních politiků a těžko říct, co všechno se časem objeví a zda na to STAN dokáže reagovat lépe než v popsaných případech.
A pak tady máme reakci voličů. Podle posledního únorového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by koalice Pirátů a Starostů získala jen 14,5 procenta hlasů. V loňských říjnových volbách přitom obdržela 15,62 procenta a podle listopadového volebního modelu Kantar CZ by dokonce dosáhla na 17 procent. Únorový model pak Starostům samostatně přisoudil 11 procent a Pirátům 7,5 procenta.
Je vidět, že koalice Pirátské strany a hnutí STAN na tom není dobře, ani co se týče svých preferencí. Navíc bije do očí rozdíl mezi podporou koalice Pirátů a Starostů a koalice SPOLU, která by podle nejnovějšího volebního modelu společnosti Kantar CZ měla 32,5 procenta, což je lepší výsledek, než jakého dosáhla v loňských volbách, kdy získala 27,79 procenta.
Samotné hnutí Víta Rakušana se zatím drží, ale dá se očekávat, že dříve či později Starosty výše zmiňované kauzy doženou, pokud na ně skutečně nějakým zásadním způsobem nezareagují a viditelně se neprojeví změny, o kterých hovoří předseda Rakušan.