Boj s koronavirem současná vláda nezvládla dobře, tvrdí politický komentátor Jindřich Šídlo. Podle něj bere Andrej Babiš (ANO) období pandemie jako historickou nespravedlnost. „Politika nespočívá jen v tom, že si chráníte dotace, své zájmy a stříháte pásky,“ prohlásil v rozhovoru pro deník FORUM 24. Jak hodnotí letošní kampaně politických stran a dá se v Česku ještě dělat satira? Kdo by byl lepší premiér, Petr Fiala, nebo Ivan Bartoš?
Kdo podle vás vyhraje volby?
Teď, což je 27. září (termín rozhovoru, pozn. red.), si ještě pořád myslím, že je vyhraje hnutí ANO.
Když se podíváme na průzkumy, budou se ještě do voleb měnit preference jednotlivých stran?
Budou. V minulých volbách v roce 2017 se čtyřicet dva procent lidí, což je obrovské množství, rozhodovalo v posledním týdnu. Je otázka, jestli se letos budou více přiklánět k jedné ze dvou koalic, jestli budou více experimentovat a zkoušet například Roberta Šlachtu, nebo prostě půjdou na jistotu a hodí to Andreji Babišovi. Měnit se to podle mě ještě bude a budeme na to zase koukat a říkat, že to dopadlo jinak, než jsme si mysleli. Lidé si ze mě dělají legraci, že já jsem ten, kdo neodhadne výsledky voleb. Nikdo tady neodhadne výsledky voleb. Doporučuju se podívat na libovolný průzkum veřejného mínění tři týdny před volbami a na výsledky. A kdo tady umí odhadovat výsledky voleb? ptám se.
Podle vašeho twitterového účtu jste v neděli sledoval předvolební superdebatu na televizi Prima s názvem „Česko hledá premiéra“. Jaké jste měl dojmy?
Mě to bavilo. Jako byla tam spousta lidí, úlet, řev, emoce, ale volby často rozhodují emoce. A tyhle volby můžou rozhodnout emoce, takže já jsem se u toho bavil. Jako nevím, jestli by mi to pomohlo ve voličském rozhodování, to si nejsem jistý. Nevím taky, jestli na to koukali lidé, kteří se ještě potřebují rozhodovat. Ale na nedělní večer a s vědomím, na jaký formát se dívám, ta debata byla fajn.
Jak na vás v debatě působili jednotliví lídři?
Myslím si, že nejlepší byl Vít Rakušan, který byl špičkově připravený a klidný. Bylo vidět, že Andrej Babiš evidentně neví, jak na něj. Zatímco na Petra Fialu a na Ivana Bartoše už jeho lidi našli nějaký způsob komunikace, tak z Rakušana byl úplně vyjevený. Vít Rakušan byl sebevědomý, mluvil k premiérovi, usmíval se u toho s takovým lehce sebevědomým výrazem.
Dost přesvědčivý mi přišel i Petr Fiala, i když si nemyslím, že je tento typ debaty pro něj – jako politika – vhodný. Já si myslím, že on to nemá ani moc rád. Tradičně dobrý, pro své publikum, byl Tomio Okamura. Andrej Babiš byl velmi nervózní. Chvílemi bylo vidět, že moc neví, co má dělat. Jiná věc je, že na něj Petr Fiala s Vítem Rakušanem byli dva, což trochu vypovídá o stavu opozice. Že tady za minimálně poslední čtyři roky nevyrostl jeden jasný lídr. V té debatě mě ještě zaujal Vojtěch Filip, který jako by tam spadl z jiného století. Úplně mimo.
Zda se vám, že se výkon Andreje Babiše v debatách zhoršuje?
Andrej Babiš má specifický způsob komunikace. Já jsem ho zažil při debatách, které jsem sám moderoval. Není lehké mu otázku položit a není lehké ho utnout, když začne mluvit o něčem úplně jiném. Myslím si, že na rozdíl od páteční debaty v České televizi (24. září, debata s lídry Ústeckého kraje), kde byl soustředěný a velmi umírněný, tak včera (26. září, TV Prima) mu tekly nervy. Na druhou stranu si nejsem jistý, do jaké míry jeho voliče mohou debaty ovlivnit. On je silný v jiných disciplínách a nikoli úplně v debatách. Ale to se zdá nám, kteří Andreje Babiše kritizujeme. Pro své voliče může být přesvědčivý.
Kdo by byl lepší premiér, Petr Fiala, nebo Ivan Bartoš?
To je dobrá a složitá otázka, protože nevíte, jak bude tu funkci vykonávat, dokud to nezačne dělat. Já si myslím, že k tomu přirozeně dospěl Petr Fiala, jakkoli on není typ toho klasického politického lídra. Takže já se teď kloním k němu. Piráti a Starostové na jaře vypadali, že mají dobře našlápnuto, a pak to nějakým zvláštním způsobem – teď hledám slušné slovo – že se jim to nepovedlo. A bylo to vidět i na výkonech Ivana Bartoše, kterého já jinak pokládám za velký politický talent, který na sobě významně zapracoval. Ještě před čtyřmi lety mi nebyl v rozhovoru schopen říct, jestli by hlasoval pro vystoupení Česka z NATO. To dneska už takové věci nemá. Mimochodem, on by byl druhý nejmladší český premiér po Stanislavu Grossovi, což mně tedy nějak nevadí. Konečně by byl předsedou vlády někdo, kdo je mladší než já. (smích)
My jsme nedávno dělali rozhovor s předsedou Starostů Vítem Rakušanem, který nám na dotaz, zda neudělali chybu, že nešli do předvolební koalice s ODS, KDU-ČSL a TOP 09 řekl, že určitě ne. Podle něj by to byla komplikovaná spolupráce. Souhlasil byste s ním?
Já nevím, jestli vám na takovou otázku politici budou teď odpovídat upřímně. Nemůžete říct čtrnáct dní před volbami: „No jasně, to jsme to teda jako pokopali.“ Je pravda, že Starostové mají logicky o něco komplikovanější vztahy s TOP 09 a po těch minulých volbách i s lidovcema. A řekl bych, že s ODS taky, protože spousta Starostů vyrostla na lokální konfrontaci s bývalými politiky ODS, kteří v té straně dneska už velmi pravděpodobně ani nejsou. Ona by to byla čtyřkoalice, nevím, jestli by se tam všechna ega vedle sebe poskládala.
Neměl být lídrem koalice Pirátů se Starosty Vít Rakušan namísto Ivana Bartoše?
To ať si udělají, jak chtějí. Tohleto sdělení vycházelo z toho, že když se dávali dohromady, Piráti byli prostě silnější stranou a logicky ten silnější zaujal pozici lídra a kandidáta na premiéra. Oni se zjevně někdy v létě rozhodli, že trochu upozadí Ivana Bartoše, který je pro spoustu lidí pořád ten alternativní – s prominutím cvok. Což jako není, on je ve skutečnosti programátor, který má dredy, protože se prostě svého času nosily. To mi vůbec nevadí, akorát si myslím, že pro část veřejnosti je ta image automaticky podezřelá. Kdežto Vít Rakušan je takový středostavovský starosta. Je otázkou, jestli dokáže z role starosty Kolína, kde vyhrával volby s prstem v nose, vyrůst ještě dál. Ale to ať si rozhodnou Piráti se Starosty. Co já mám do toho co mluvit?
O hnutí ANO se často říká, že má nejlepší marketing ze všech politických stran a hnutí. Platí to podle vás i při pohledu na současnou volební kampaň?
Mají na to nejvíce peněz a expertů. Mě rozčiluje na sociálních sítích takové to moudré přitakání: „No jo, to ten Prchal“. On tam hraje minimální roli – nebo ne minimální – ale on skutečně není mozek těch kampaní. Ty dělají lidé jako Petr Topinka, v minulosti na tom dělal Alexander Braun, což je chlapík s titulem mistra světa politických kampaní Washingtonu, když to řeknu s nadsázkou.
Andrej Babiš vlastně dělá jen dvě věci. Rozdává a rozhazuje peníze a ukazuje, že za ty peníze postavil podchod, nebo vyhrožuje. Je to asi zvolené chytře, myslím, že na to přesně mají průzkumy. Vyděsit lidi a říct jim: „Vždyť mě znáte, možná nejsem dokonalý – což Babiš si možná myslí, že skoro je – ale co víte o těch ostatních? Budu vás před nimi bránit až do roztrhání těla.“ Takže ta kampaň je negativní, to není v Česku novinka. Jsou tam ale momenty, které jsou za hranicí vkusu. Což je například celý příběh s tou rakovinou (zdravotní pojišťovna VZP plánovala před volbami rozeslat brožuru k prevenci rakoviny, ve které se objevuje i fotka premiéra, pozn. red.).
Jak vnímáte letošní kampaně jednotlivých politických stran?
Myslím si, že celkem správným směrem jde kampaň koalice SPOLU. Ta se mi zdá – sice na jaře jsme si říkali, kde jako je – že postupně gradovala do toho závěru, který je vlastně premiérský pro Petra Fialu. Což je myslím docela dobrý. Kampaň z velké části nezvládli Piráti se Starosty, i ten start byl hrozně rozpačitý a pak to celé bylo takové zvláštní. Myslím si, že se jim ta kampaň nepovedla, což oni tak trochu pochopili a začali měnit strategii. Velmi dobrou kampaň na své voliče má Tomio Okamura. Jako ne že by mě to přesvědčilo, ale jeho tým ví, koho oslovují. Na začátku se mi zdálo, že velmi dobrou kampaň – tedy mimořádně podobnou hnutí ANO i včetně střihů v klipech – jede Přísaha. Ta ale jako by vysublimovala, vypadá to, jako by jim někdo stopnul peníze. Na kampani Babiše jsou vidět mozky, bezskrupulóznost a peníze.
Mluvil jste o hnutí Roberta Šlachty s tím, že má kampaň mimořádně podobnou hnutí Andreje Babiše. Je Přísaha „béčkem“ ANO?
To není tak jednoduché, myslím si, že je to složitější. Nemyslím si, že by byla béčkem hnutí ANO, to asi ne. To, že pro ně dělali nějací lidé, kteří předtím dělali pro ANO, je pravda. To, že ta kampaň byla vizuálně velmi podobná hnutí ANO, je taky pravda. Ale zdá se, že zájem, aby tam Robert Šlachta byl, pominul. Ten jeho silný nástup se zastavil.
Vláda premiéra Andreje Babiše je kritizována za nezvládnutí pandemie. Vidíte to stejně? Zvládla by to současná opozice lépe? Lídr koalice SPOLU Petr Fiala v nedělní debatě na Primě prohlásil, že ano.
U téhle věty jsem si říkal: „Ok, tak tohle sebevědomí bych chtěl mít a za druhé už to nikdo neověří.“ Já jsem vždycky říkal, že tahle vláda si minimálně nějakou dobu zasloužila – a myslím, že to i opozice dělala – krytí a neútočení. Protože to byla situace, ve které se neocitl žádný český premiér od roku 1968, možná. My jsme na jaře ve Šťastném pondělí (pořad Jindřicha Šídla, pozn. red.) dělali rok od začátku covidu a prošli jsme všechny výroky Andreje Babiše a skoro všechna rozhodnutí. Ta zmatenost vlády v mnoha momentech a osobně premiéra byla. Já nevím, jak by to řídila opozice. Já si myslím, že je především ráda, že to řídit nemusela. Protože to je chvíle, kdy vy to prostě řídit nechcete. Andrej Babiš má pravdu, že – a já jsem to mimochodem říkal taky – ten jarní sešup hnutí ANO souvisel s covidem. Taky jsem tehdy říkal, že se ta čísla zlomí, a že to půjde zpátky. Což se stalo.
Ta čísla, že jsme opravdu patřili k nejhorším na světě, jsou neoddiskutovatelná. Měli jsme nejhorší lockdowny, měli jsme nejdéle zavřené školy v Evropě a stejně tady těch lidí umřelo tolik. Vláda to nezvládla dobře. Andrej Babiš zahájil svou politickou kariéru v dobrých časech, stal se ministrem financí ve chvíli, kdy se otočil ekonomický vývoj v roce 2014. Pak mu to jelo a myslím si, že to u něj a lidí z hnutí ANO vybudovalo dojem, že bude pořád dobře. No a pak jim do toho přišla ta největší kapka, jakou mohli dostat. To nebyla v uvozovkách žádná drobná ekonomická krize, to nebyla krize z roku 2008, tohle bylo něco ještě úplně jiného. Andrej Babiš mi připadal, že to bere jako historickou nespravedlnost. Jako je, ale s tím šel do politiky. Ta politika nespočívá jen v tom, že si chráníte dotace, svoje zájmy a stříháte pásky. On se prohlašuje za krizového manažera. Myslím si, že tu první vlnu covidu jsme zvládli, ale ta druhá od toho léta byla jeden zmatek vedle druhého.
Máte vlastní satirický pořad Šťastné pondělí, dá se v naší zemi vůbec satira ještě dělat?
No jasně. To, co lidé často píšou na sítě, že se tady nedá dělat satira, když nějaký politik řekne nějakou pitomost, to přece není satira. Satirou máte vysvětlovat a ukázat na něco důležitého. To není bezedný bizár. Politická satira není blbý výrok politika. A když ho řekne, tak ho musíte ještě nějak dovysvětlit, takže já jsem s tím spokojený. Poslední roky byly zlatým dolem co do možností najít téma. Ale samozřejmě už před několika lety jsme vyhlásili v našem malém týmu soutěž, kdo vymyslí nějaký dobrý vtip na Petra Fialu, až bude premiérem. Vymysleli jsme zatím jeden a neustále ho opakujeme. Takže s normalizací poměrů – která může nastat, ale nemusí – to bude těžší a těžší. Asi to bude lepší pro tu zemi, pro náš džob to bude trochu složitější.