Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které se chystá zavřít. Celkem jde o 300 poboček, počet se tak sníží z 3200 na 2900. V Praze se jich zavře 35, v Brně 12 a v Ostravě 19. Neuzavírají se ale například pobočky v obcích, kde je jenom jedna pošta. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou pošta zveřejnila na svém webu. Někteří starostové s rušením poboček nesouhlasí.
Rušené pobočky pošta vybírala podle návštěvnosti klienty, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability jejich provozu a podle kritérií, která jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou například bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD. Pobočky se mají rušit k 1. červenci letošního roku.
STÁHNĚTE SI SEZNAM POBOČEK, KTERÉ ČESKÁ POŠTA ZRUŠÍ
Podle tiskové zprávy klesl za posledních pět let zájem o služby na pobočkách o 40 procent vlivem digitalizace. „Český telekomunikační úřad proto reflektoval tyto změny a upravil parametry rozložení poboček ve svých normách. Nově tak každá obec s počtem obyvatel nad 2500 nemusí mít poštu v docházkové vzdálenosti do dvou kilometrů, ale nově do tří. V pobočkové praxi České pošty to znamená, že z nynějších 3200 pošt bude po změně legislativy 300 nepovinných a ty Česká pošta z ekonomických důvodů zruší bez náhrady,“ stojí ve zprávě.
„Lidsky z rušení poboček nadšený nejsem. Mrzí mě, že jsme k tomuto kroku byli vývojem na trhu poštovních služeb a ekonomickou realitou dohnáni. Legislativa se změnila a my si nemůžeme dovolit luxus provozovat pošty, které nemusíme. Proto k 1. červenci uzavíráme 300 poboček, které už nejsou podle platné legislativy potřeba. Není to o emocích, je to o finanční realitě České pošty, se kterou se musíme vypořádat. Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta,“ řekl Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty.
Rušením poboček chce pošta snížit ztrátu, která loni činila 1,5 miliardy korun, jak dříve uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci. Součástí rušení pošt je i zrušení až 2269 pracovních pozic. Z nich je ale část neobsazená, proto pošťáků odejde výrazně méně. Podnik jim navíc bude nabízet rekvalifikace nebo jiná místa.
Zrušení poboček je jedním z prvních kroků chystané transformace České pošty. Během dvou let by se měla rozdělit na státní podnik provozující pobočky, které poskytují základní poštovní a finanční služby, a komerční akciovou společnost nabízející balíkové a logistické služby. Celý proces má být hotový v roce 2025, v té době už by pošta neměla být ztrátová. Náklady na transformaci zřejmě přesáhnou osm miliard korun.
Starostové nesouhlasí
Někteří starostové se zavřením poboček nesouhlasí a hodlají se obrátit na vládu. „Dnes brzy ráno jsme od České pošty obdrželi seznam poboček, které mají být uzavřeny v rámci transformace této instituce. Jen v Ostravě se to týká 19 míst, a to i velmi frekventovaných. Spolu s hejtmanem Ivo Vondrákem se proto obrátíme na vládu s požadavkem na přehodnocení,“ napsal na twitteru starosta Ostravy Tomáš Macura.
V Liberci má nyní pošta dvanáct poboček, hodlá zrušit polovinu z nich. Primátorovi Liberce Jaroslavu Zámečníkovi (Starostové pro Liberecký kraj) se nelíbí, že by v pátém největším městě v zemi dál fungovalo jen šest poboček. „To mi přijde na stotisícové město málo. Navíc se tím zvýší třeba i dopravní zatížení. Budeme proti tomu vystupovat. Nevíme, zda náš odpor něco zmůže, nespokojenost ale vyjádřit musíme,“ sdělil primátor ČTK.
Ohradil se i starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní). „Není to dobře. Už minulý týden jsem psal ministru (vnitra Vítu) Rakušanovi, aby proces zastavil. Před takovým rozhodnutím by měli znát názory a argumenty měst. Pro nás by uzavření pobočky ve Staroměstské ulici znamenalo, že budou tyto služby hůře dostupné zejména pro dům s pečovatelskou službou, tedy pro seniory a také pro obyvatele okolních sídlišť,“ řekl.