V předvečer zatím definitivně nepotvrzené návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Německu vytvořila spolková vláda další balíček vojenské pomoci napadené zemi. Tentokrát jde o materiál v hodnotě převyšující 2,5 miliardy eur.
Jak podle deníku Spiegel oznámily německé vládní zdroje, v příštích týdnech a měsících dorazí na Ukrajinu masivní vojenská pomoc. Seznam potvrzených položek je vskutku dlouhý. Jde totiž o největší balík zbraní, který Německo poskytlo k posílení ukrajinských ozbrojených sil od začátku války v únoru 2022. Co tedy ukrajinská armáda pro boj s ruským agresorem obdrží?
Dalších 20 obrněných transportérů Marder. Hlavní výzbrojí tohoto obrněnce je automatický kanon Rheinmetall MK 20 Rh 202 ráže 20 mm. Jako doprovodnou zbraň má vozidlo univerzální kulomet Rheinmetall MG3 ráže 7,62 mm. Kromě toho je Marder vybaven protitankovými řízenými střelami MILAN, které mají vysoce výbušnou hlavici.
30 tanků Leopard 1. Leopard 1 je první hlavní bitevní tank, který se v Německu po druhé světové válce začal vyrábět pro potřeby bundeswehru, a to od poloviny 60. let do poloviny 80. let minulého století. Německá armáda tento typ tanku již asi 20 let nepoužívá a nahradila jej typem Leopard 2. Leopard 1 je vyzbrojen původně britským kanonem L7 ráže 105 mm a dvojicí kulometů MG3 ráže 7,62 mm.
Počítá se i s dodáním 18 kolových houfnic RCH 155 s houfnicí Rheinmetall ráže 155 mm, která je schopna zahájit palbu do 20 sekund od zastavení, během minuty vypálit devět střel a během dalších deseti sekund palebné postavení opustit.
4 další systémy protivzdušné obrany IRIS-T-SLM, 12 odpalovacích zařízení IRIS-T-SLS a stovky řízených střel pro tento systém. Systém vyvinula firma Diehl Defence sídlící v Überlingenu u Bodamského jezera. Je složen z trojice vozidel. První slouží jako mobilní odpalovací rampa pro osm raket, druhé má na sobě radar pro vyhledávání cílů a třetí je vozidlem velitelským. Vozy jsou propojeny bezdrátovou komunikací, a nemusejí tak působit v těsné blízkosti. Vzdálenost jednotlivých součástí systémů může být až 20 kilometrů.
Protože chce Berlín pomoci Ukrajině i s průzkumem nepřátelských pozic, plánuje se dodávka až 200 průzkumných dronů.
Počítá se také s přesunem 100 bojových vozidel, která budou primárně sloužit k přepravě vojsk na frontu, a více než 100 vozidel logistické podpory.
Německo touto svojí pomocí posílí ukrajinské armádě především dvě oblasti. Na jedné straně to jsou obrněné transportéry a hlavní bojové tanky, které mají pomoci i v očekávané protiofenzivě. Druhou oblastí je protivzdušná obrana země.
Jak navíc uvádí agentura Ukrinform, největší německá zbrojní společnost Rheinmetall plánuje v budoucnu na Ukrajině vyrábět tanky, protiletadlové systémy a munici.
Podle Spiegelu bude zmíněný balíček pomoci vyhlášen souběžně s předáním Ceny Karla Velikého ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému v neděli v Cáchách jako jasný symbol německé solidarity s Ukrajinou.
Dosud však nebylo oficiálně potvrzeno, zda Volodymyr Zelenskyj do Německa skutečně osobně přijede.