Druhé kolo senátních voleb skončilo drtivou porážkou Andreje Babiše (ANO) a velkým vítězstvím vládnoucí koalice. Kromě nejsledovanějších lokálních soubojů na Vysočině, kde zvítězil nad obžalovanou Janou Nagyovou předseda horní komory Miloš Vystrčil, a na Kolínsku, kde člen hnutí ANO Jaromír Dědeček prohrál s Tomášem Czerninem z TOP 09, existuje ještě další zajímavý obvod. Tím je Ústí nad Labem.
Severní Čechy a tamní metropole Ústí nad Labem je tradiční baštou levice. Slavili tu úspěch sociální demokraté, komunisté, slušných čísel dosahuje SPD, velkou podporu tady má hnutí ANO. To nyní vede krajskou vládu a má obsazený post primátora krajského Ústí nad Labem. Proto panovala velká očekávání, kdo se z výše uvedených stran probojuje do senátu a zaujme místo po již nekandidujícím Jaroslavu Doubravovi, který proslul zejména jako ruský sympatizant a popírač ruských zločinů na Ukrajině.
Doubrava za sebe na plakátech doporučoval kandidáta proruského hnutí PRO Jaroslava Teleckého. Jenže ten propadl a s ním několik dalších kandidátů. Do druhého kola tak postoupil ústecký historik Martin Krsek hájící barvy uskupení SEN 21 a kandidát Babišova hnutí, primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. I když Nedvědický s 24 procenty zvítězil v prvním kole, ve druhém kole ho zcela jasně porazil s 67 procenty Martin Krsek. Na severní Čechy nečekaný výsledek, který dokazuje, že kandidáta Babišova hnutí v tradičně levicovém regionu může porazit silná místní osobnost.
Krskovo vítězství ukazuje, že dokázal před druhým kolem dostatečně mobilizovat své voliče a namotivovat ty, kteří nepřišli v prvním kole. Do druhého kola šel totiž jako favorit právě Babišův Nedvědický. Ten kromě svých 24 procent z prvního kola mohl oslovit také voliče KSČM, SPD a PRO. Kandidáti těchto tří stran získali na Ústecku v prvním kole dohromady 20 procent hlasů.
Ústecko tak získává po osmi letech senátora, který nebude hájit ruské zločince, nebude zlehčovat jejich činy a nebude šířit dezinformace. „Výsledek voleb ukázal, že je chybou pohlížet na Ústecko jako na ztracenou periferii, kde mohou uspět jen extremisté a populisté. Moje kampaň se obešla bez nereálných slibů, bez billboardů a voliče jsem neuplácel reklamními dárky. Naopak mnoho lidí bezplatně poskytlo své ploty nebo auta pro mé bannery. Byla to společná kampaň místních patriotů, kteří věří, že dobrý senátor by měl skloubit práci zákonodárnou a tu pro region,“ řekl při sčítání hlasů ústecký historik Krsek.
K tomu, jak je nastavený a co je jeho cílem, dodal: „Ctím masarykovskou demokracii a v dnešní polarizované době se pokusím přispět k tomu, abychom se spolu všichni mohli zase normálně bavit a společně posouvat Ústecko i Česko kupředu.“