Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil novelu lustračního zákona, podle které budou mít premiér, všichni ministři a jejich náměstci povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením před svým jmenováním do funkce. Od této podoby se v minulosti odklonila vláda Andreje Babiše (ANO). Podle Rakušanových slov byla aktuální podoba šita šéfovi hnutí ANO na míru, aby mohl zastávat pozice, které zastával. Novelu zákona již ministr vnitra podepsal, nyní ji bude řešit vláda.
Rakušan společně s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN) ve čtvrtek promluvil k novele lustračního zákona. Podle ní budou mít premiér, ministři a jejich náměstci opětovně povinnost se prokázat čistým lustračním osvědčením, a to před svým jmenováním do funkce. Povinnost zanikla po přijetí zákona o státní službě.
„Z našeho pohledu je skutečně nepřípustné, aby lidé, kteří nesou politickou odpovědnost a mají odborné rozhodovací pravomoci v rámci resortů, nemuseli – na rozdíl od svých podřízených, a to je ten paradox současné platné verze – prokazovat to, že se nezapletli zásadním způsobem s totalitním režimem,“ vysvětlil nutnost úpravy ministr Rakušan.
Zahrnout do novely zákona povinnost i pro prezidenta republiky není podle ministra vnitra v plánu. „Toto je zákon, který se vztahuje na ty jmenované funkce, to znamená na ministry a náměstky, není to přímo na funkce volené jako takové. My jsme vycházeli z principu, který už prošel testem ústavnosti. To znamená, že máme jistotu, že tento zákon, pokud v této podobě bude přijat, bude prostě bez nějakých pochybností o právních dopadech moci platit. Kromě technicko-legislativních změn se vracíme k modelu, který v České republice už fungoval. Pokud bychom tam cokoliv, kohokoliv v této chvíli přidávali, tak se skutečně vystavujeme riziku, že zákon jako takový neprojde u Ústavního soudu,“ řekl na dotaz deníku FORUM 24 Rakušan.
Ministr školství také představil poslanecký návrh novely zákona k financování politických stran a hnutí, která se týká přijímání darů. Spolupracovali na ní i představitelé neziskových organizací Transparency International a Rekonstrukce státu.
„Účelem novely je ztransparentnit primárně způsob, jakým jsou poskytovány dary politickým stranám. Novela primárně jde k tomu, abychom omezili možnost přijímat dary od právnických osob, které neplní své právní povinnosti, nezveřejňují účetní závěrky, které nemají jasnou strukturu. Proto jsme k ustanovení paragrafu 18 stanovili podmínku, že musí být jasný konečný vlastník. Omezili jsme konečného vlastníka na fyzické osoby, které jsou ze států EU. Tím důvodem je, že máme za to, že s ostatními státy EU sdílíme společné hodnoty,“ vysvětlil Balaš. V budoucnu je podle něj v plánu předložit další návrh o financování politických kampaní.