Andrej Babiš pokračuje ve svérázném pojetí spravování státu, jaké nemá od polistopadových změn obdoby. Lidem je prý jedno, jestli vláda má, či nemá důvěru, hlavně aby makala. Pokud bude vydaný k trestnímu stíhání ve „vymyšlené“ kauze Čapí hnízdo, odstoupit nehodlá a za problém v zahraničí to určitě nepovažuje.
Předseda menšinového kabinetu hnutí ANO poskytl rozhovor deníku Právo (9. 12. 2017, „Budeme makat, i bez důvěry“), kde znovu poodkryl osobitý způsob svého uvažování. Především ho nijak netrápí, že po měsíci a půl od voleb stále nemá dojednanou podporu či toleranci vlády, čímž se dostává do rozporu se svými ambiciózními předsevzetími.
Na důvěře nezáleží
„Lidé očekávají, že tady bude funkční kabinet, a je jim upřímně jedno, jestli bude koaliční, menšinový, v demisi či bez důvěry,“ prohlásil Babiš. Na dotaz, zda myslí vážně, že nezáleží na tom, jestli bude mít vláda důvěru, odtušil: „Mluvím o lidech, ne o tom, na čem záleží. To řešíte vy, v tom svém bublinovém, novinářském světě.“
[ctete postid=“170635″ title=“Ivo Ištvan umetá cestu Aleně Schillerové. Jak dopadnou další kauzy hnutí ANO?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Schillerová-Rusňák-385×230.jpeg“ excerpt=“Olomoučtí žalobci podmíněně zastavili trestní stíhání vlivného podnikatele a sponzora “ permalink=“http://forum24.cz/ivo-istvan-umeta-cestu-alene-schillerove-jak-dopadnou-dalsi-kauzy-hnuti-ano/“]170635[/ctete]
To jsou opravdu originální vývody. Podle premiéra tedy nezáleží na tom, zda má vláda důvěru, jde jen o „bublinový“ problém vytvořený novináři. Mandát však nedostal od většiny občanů, ale jen necelé třetiny těch, kteří přišli k volbám. Jako by nebral na vědomí, že vláda bez důvěry nemá žádnou legitimitu vládnout a kromě udržování běžného provozu provádět jakékoli zásadnější změny.
Andrej Babiš podporu či toleranci zatím vyjednanou nemá, ale pracuje na programovém prohlášení, z něhož do vlastních médií vysílá zkušební balonky. Mladá fronta DNES už zjistila, že největší programový průnik bude mít s levicovou ČSSD, a například EET hodlá s výjimkou částečných úprav udržet.
I proto postrádá smysl jeho neustálé zdůrazňování, že by nejraději vládl s ODS, kromě zjevného záměru pokusit se ji rozštípnout. Je jisté, že mu jde pouze o vyvolání zdání jednání, zatímco ve sněmovně má k dispozici záložní hlasovací většinu s KSČM a SPD přesto, že se o Okamurově hnutí vyjadřuje jako o extremistech. Na rozdíl od prezidenta Miloše Zemana, který se přišel uklonit na jeho sjezd.
Prosazuje, co neprosadil
Nyní pomiňme, že z toho mála, co se dosud z vládní kuchyně objevilo v médiích, zatím vyplývá, že jde vesměs o programové body, které hnutí ANO v minulém volebním období mohlo prosadit a neprosadilo (důchodová reforma), nebo je dokonce přímo ve sněmovně blokovalo (snížení DPH).
Pokud si Andrej Babiš stěžuje na nízký růst důchodů, který je skutečně nižší než za předchozích pravicových vlád, nebo na nízké investice do infrastruktury, je to čistě jeho odpovědnost. Je pozoruhodné, jak tyto zjevné protimluvy jeho voliči neberou v potaz.
Především však platí, že systém sestavit jednobarevnou vládu, vytvořit program bez dohody v parlamentu, a teprve potom hledat podporu, je velmi novátorský a odpovídající spíše stylu přechodné úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Zároveň se mu příliš nechce do nejlogičtějšího obnovení původní koalice s ČSSD a KDU-ČSL.
„Proč by vlastně měla vzniknout?“ ptá se. „Nemohu říci, že by se nám v koalici, kde sociální demokracie s lidovci hlasovali proti nám a politikařili, lépe vládlo. Nebýt vymyšleného Čapího hnízda, tak jsme mohli v klidu dál společně vládnout a Sobotka, který tak strašně stojí o funkce, mohl být předseda sněmovny.“
V jednom však šéf hnutí ANO pravdu má, když neví, s kým má v sociální demokracii jednat. Před únorovým volebním sjezdem nejsou uvnitř strany na další postup jednotné názory, a vládní spolupráci s premiérem Andrejem Babišem veřejně prosazuje zejména kontroverzní Michal Hašek, který dnes nemá žádné funkce. Nepřekvapivě se tak vyjádřil v Mladé frontě DNES, která často dává prostor představitelům jiných stran, konvenujícím zájmům hnutí ANO.
Promyšlený komplot
Andrej Babiš se v rozhovoru pro Právo vyjádřil i k hlasování o vydání k trestnímu stíhání, které by mohlo proběhnout v lednu přibližně ve stejné době, kdy bude vláda žádat ve sněmovně o důvěru. Na přímou otázku, zda bude hlasovat pro svoje vydání jako při první policejní žádosti v září, neodpověděl.
[ctete postid=“170185″ title=“Babišovi spojenci KSČM a Okamura hazardují s misemi a opuštěním NATO“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Filip-Okamura-385×230.jpeg“ excerpt=“Spojenci hnutí ANO komunisté a SPD Tomia Okamury, kteří ve sněmovně vytvořili “ permalink=“http://forum24.cz/babisovi-spojenci-kscm-a-okamura-hazarduji-s-misemi-a-opustenim-nato/“]170185[/ctete]
„Počkejme si, s čím přijde imunitní výbor. Ať se členové klidně podívají do spisu, ať někdo přijde s jediným důkazem v této kauze. Žádný není,“ prohlásil rezolutně. „Nebojím se ničeho. Je to vylhaná, cílená kauza řízená organizovaným zločinem. Je to dlouhodobě promyšlený komplot zosnovaný lidmi, kteří tady rozkradli miliardy, chtějí je krást dál a chtějí mě zničit, protože jim v tom chci zabránit a protože mě nezkorumpují.“
Jenže to je jen způsob jeho obhajoby. O důkazech má rozhodnout soud, nikoli poslanci, či dokonce voliči, jak skandálně naznačoval právní nihilista Radek Vondráček, předseda poslanecké sněmovny (ANO).
„Těch padesát milionů z Čapího hnízda nikam nezmizelo, jsou tam investované, farma slouží veřejnosti,“ pokračoval Babiš, jako by to byl nějaký argument a nešlo o jeho soukromou luxusní haciendu.
Proč bych odstupoval?
Pokud bude zbaven imunity, odstupovat nehodlá. „Proč bych odstupoval? Copak nectíte presumpci neviny? Mně by to určitě nebránilo vládnout, zvlášť když jde o tuto vykonstruovanou kauzu,“ brání se. Jenže donedávna členové vlády, či dokonce premiéři odstupovali kvůli mnohem větším prkotinám. Většinou přitom ani nebyli trestně stíháni. V Babišově případě budou neustále platit nějaké výjimky a zvláštní zacházení?
Stejně nevěrohodná je premiérova reakce, že případné trestní stíhání nebude hendikepem při jednáních v Evropské unii. „Určitě ne. Mluvím s evropskými politiky napřímo. A vím, co říkám,“ tvrdí. Může to myslet vážně, zvláště pokud se jedná o vyšetřování závažného dotačního podvodu při čerpání peněz z evropských fondů?
Andrej Babiš by strašně rád podle svých slov makal pro lidi, i když připouští, že to nemusí vyjít, a příští rok mohou následovat předčasné volby. Zatím makal hlavně na sebe, když podnikatele zavalil rekordní byrokracií, zatímco mu za poslední čtyři roky stoupl osobní majetek ze 40 na 88 miliard korun, a obchody jeho firem se státem jenom kvetou.
Proto se dá očekávat, že totéž bude jeho prioritou i v následujícím období. Potřebuje vládnout sám, aby mu nikdo nekoukal pod prsty při ovládnutí zbývajících sektorů státní správy. Pokud se najde nějaká užitečná stafáž, která mu v tom bude pomáhat, bude to jen k její tíži a spoluodpovědnosti. Celková situace však má zatím ke stabilitě hodně daleko.