Premiér Babiš už dávno ztratil kontrolu nad vývojem epidemie koronaviru. Hazarduje s lidskými životy a netuší, jak dál. Každý den předvádí, že lze v důvěryhodnosti klesnout stále hlouběji. Nyní jen fabuluje, že ho nikdo nepožádal o pomoc německého zdravotnictví přetíženým nemocnicím v Karlovarském kraji.
Bezradná vláda, jejíž ministr zdravotnictví Jan Blatný hlásí, že vládní restrikce nefungují a teď už je to na každém z nás, si zahrává s ohněm trpělivosti občanů. Její amatérismus je do očí bijící. Ztrácí podporu veřejnosti, nese hlavní odpovědnost za největší počet nových případů a úmrtí ve srovnání EU, což nemůže být náhoda, a není ochotna přiznat vlastní chyby, absenci jasné strategie a podcenění přípravy na současný nápor epidemie.
Po nás potopa
Úkolem kompetentní vlády je zklidňovat rozjitřené emoce a nabízet lidem naději a světlo na konci tunelu. Babišův kabinet činí pravý opak. Rozvrátil státní správu a veřejné finance, využívá nouzového stavu k netransparentnímu rozdělování obřích zakázek a řídí se heslem „po nás potopa“.
Andrej Babiš přitom pracuje se ztrátou paměti jeho nekritických sympatizantů, otevřeně lže a programově popírá svoje včerejší výroky. Jeho chaotické vystupování lze přirovnat k bezmocnému blábolení generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše v Červeném Hrádku. Pokud jsou však přímo ohrožovány lidské životy, jdou žerty stranou.
Před odletem do Polska premiér odmítl, že byl požádán Karlovarským krajem o svolení pomoci z Německa kvůli dramatické situaci v tamějších nemocnicích, trpících nedostatkem covidových lůžek.
„Vy tady stále opakujete, že my jsme nepožádali. Pokud nás nepožádá Karlovarský kraj – a nepožádal, tak nemáme co zařizovat. Já, pokud mě požádají, tak okamžitě budu kontaktovat naši konzulku v Mnichově a saského premiéra a samozřejmě to budeme řešit. Tady stále někdo opakuje, že my nechceme. Není to pravda,“ rozčiloval se Babiš nad dotazy novinářů.
Žádosti o pomoc od ledna
Jaká je realita? Proti slovům premiéra se vzápětí ohradil karlovarský hejtman Petr Kulhánek (STAN) v tiskovém prohlášení.
„Během dnešního dne premiér Andrej Babiš informoval média o tom, že Karlovarský kraj nepožádal o převoz pacientů s covid-19 do SRN. Proto dosud stát, i přestože má rámec spolupráce s německou stranou vytvořený, situaci neřešil. Vedení Karlovarského kraje a já osobně od začátku ledna žádáme nejen premiéra Andreje Babiše, ale i ministra zdravotnictví Jana Blatného o to, aby nám tato spolupráce s našimi bavorskými protějšky a příhraničními nemocnicemi byla ze strany státu umožněna.“
Kulhánek dodal, že vedení kraje oficiálně apelovalo na vládu ohledně možnosti aktivovat pomoc s Německem opakovaně. Naposledy 12. února, kdy hejtman podepsal s místními starosty a senátory otevřený dopis ministru Blatnému. Znovu ho vyzvali, aby dojednal nabízenou pomoc pro pacienty s covidem-19 v nemocnicích v Německu.
Situace v nemocnicích Karlovarského kraje je stále napjatá a zachází tak daleko, že primář interního a covidového oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka „na férovku“ přiznává, že dochází k selektování pacientů. „Hlasy se ozývají zhruba měsíc, první z Chebu, poslední týden i od nás. Volalo se, plakalo se a nic se nedělo.“
Petice a pomoc z Německa? Nesmysl
Je neudržitelné, že pacienti v těžkém stavu jsou rizikově převáženi do stovky kilometrů vzdálených tuzemských nemocnic až pět hodin, zatímco transport do sousedních německých nemocnic by trval sotva tři čtvrtě hodiny.
Premiér Babiš se ke zhoršující se situaci v chebské nemocnici, kde na podporu pomoci z Německa vznikla koncem ledna petice, kterou do té doby podepsalo 1700 lidí, reagoval ve svém pravidelném videopořadu Čau lidi dne 31. ledna.
Ohradil se, že stát má k dispozici Národní dispečink lůžkové péče, který zajišťuje převozy pacientů v rámci republiky. „Tak já nevím, proč stále někdo dělá petice a vyzývá, že to máme to řešit v Německu. Je to nesmysl,“ řekl premiér doslova, a jen na okraj přitom umístil Cheb do Královéhradeckého kraje.
Z omylu Babiše tehdy vyvedlo vyjádření primáře chebské interny Stanislava Adamce. Oponoval, že situace v chebské nemocnici se za poslední dva týdny, přes snahu převážet covidové pacienty do jiných nemocnic v Česku, nijak nezlepšila. Počet nově přijatých pacientů s nemocí covid-19, kteří vyžadují intenzivní péči, je stále velmi vysoký, zatímco zdravotnický personál byl posílen minimálně.
K dispozici přitom byly v téže době desítky lůžek hned ve třech sousedních německých okresech (Wunsiedel, Hof, Vogtlandkreis). Bavorsko a Sasko již dříve předjednaly s Karlovarským krajem dohodu o možném přeshraničním převozu pacientů.
K využití zahraniční pomoci je však nutný souhlas vlády, který do této doby premiér Babiš s ministrem Blatným zjevně z prestižních důvodů blokují s odůvodněním, že jsme schopni vše zvládnout v rámci České republiky.
Kdo může za chaos?
Teprve nyní Blatný připustil, že by se čeští covid pozitivní pacienti mohli do německých nemocnic začít převážet v situaci, kdy se kapacita tuzemských klinik zaplní z 90 procent. Jenže tato hranice se týká celorepublikových kapacit, a absurdně nebere v úvahu kritickou situaci v jednotlivých okresech a krajích.
Blatný současně projevil nebývalou aroganci, když z vyvolávání chaosu obvinil místní politickou reprezentaci. „To znamená, že když se do toho motá někdo, kdo není součástí toho systému, potom mohou vznikat řešení nebo mohou vznikat otázky, které nejsou na stole,“ prohlásil ministr a zmínil chebského starostu Antonína Jalovce.
Jeho slova by se dala volně parafrázovat. Chaos nastává tehdy, kdy boj s epidemií koronaviru řídí neschopní diletanti uvnitř systému v čele s Babišem a Blatným, kteří hledají viníky současné situace všude kolem, a neštítí se přitom žádné lži.