Pokud získá nevyzpytatelný Andrej Babiš s Tomiem Okamurou a komunisty nadpoloviční mandát, a to s plnou podporou prezidenta Miloše Zemana, je více než pravděpodobné, že se můžeme nadít zásadní proměny zahraničněpolitické orientace naší země. Nepochybně by došlo k odklonu od EU a zřejmě i NATO a k dalšímu posilování vazeb s Čínou a Ruskem.
V této souvislosti je zajímavá čerstvá informace o uzavření strategického partnerství mezi čínským konglomerátem CEFC a ruskou ropnou společností Rosněft. Šéf Rosněftu Igor Sečin se v minulých týdnech opakovaně sešel s Jie Ťien-mingem, šéfem CEFC, který je zároveň čestným poradcem českého prezidenta. Igor Sečin je považován za druhého nejmocnějšího muže Ruska, je hlavním představitelem tzv. siloviků, konzervativní frakce v kremelském vedení. Po ruské anexi Krymu na něj USA i EU uvalily osobní sankce. Pro ČR tím nastává pikantní situace, kdy čínská firma s privilegovaným postavením a politickými vazbami v České republice úzce kooperuje s ruským partnerem, který je v režimu amerických a evropských sankcí. Rosněft i CEFC mají ve svých zemích ohromný politický vliv a jsou důkazem nové úrovně spolupráce obou mocností. Jejich politický vliv je masivně uplatňován v zahraničí a slouží k expanzi rusko-čínských zájmů ve světě.
[ctete]126324[/ctete]
Rusko-čínské partnerství má i svou vojenskou dimenzi, což se letos potvrdilo na rozsáhlém společném vojenském cvičení obou armád v Jihočínském moři, které mělo vyznít jako demonstrace síly spojenectví dvou říší. Po ukrajinském fiasku se Putin pustil do posilování vazeb zejména s Čínou a Iránem. Rusko a Irán, společně s Hizballáhem, libanonskou šíitskou politickou a vojenskou organizací, kterou Izrael a země západního světa považují za teroristickou skupinu, jsou spojenci Bašára Asada v syrském konfliktu. Stranou dění v Sýrii nezůstává ani Čína. Čína byla ještě před válkou největším obchodním partnerem Sýrie, s importem přes dvě miliardy dolarů ročně. Čína má zájem řídit obnovu Sýrie a zařadit ji do projektu nové hedvábné stezky, a zároveň tím výrazně posílit svůj vliv v tomto regionu. Čína už v Sýrii působí i vojensky, a to jako přímý partner asadovců a Ruska. Osa Moskva–Peking–Teherán může mít v budoucnu rozhodující vliv na Středním východě. A to zejména Čína jakožto největší světový dovozce ropy z této oblasti.
Jak to vše souvisí s děním v České republice? Vše souvisí se vším. Stačí se podívat na neutuchající výpady minulého i současného prezidenta vůči EU, na jejich mise na Jakuninovy konference na Rhodosu, na patolízalství vůči Číně, na cílenou demontáž naší dosavadní polistopadové zahraničněpolitické orientace. ČR se stává trojským koněm ve společenství zemí EU i NATO, a tedy neskrývaným nositelem ruských a čínských zájmů. Zejména prezident Zeman se tím již netají a vystupuje takto zcela otevřeně. Je proti sankcím vůči Rusku, relativizuje dění na Ukrajině, otevřeně zastává proasadovské postoje v syrské občanské válce atd.
Jeho kumpánství s Babišem je pragmatickým sňatkem z rozumu. Apolitický Babiš bez programu a hodnotové orientace mu vyhovuje. Je to mezi nimi jen obchodní dohoda. Něco za něco. Když Zeman Babiše podrží, třeba i tím, že zastaví jeho trestní stíhání či mu udělí milost, a zároveň ho po volbách pověří sestavením vlády, tak za to bude asi něco chtít. A to něco bude Babišovo otevřené přihlášení se k Rusku a Číně. Není pochyb, že na to Babiš kývne. Ruští a čínští emisaři si odškrtnou splněný úkol. Posílí i nejbohatší Čech Kellner, který s nejbohatším Slovákem Babišem utvoří nejsilnější byznysově-politické duo ve střední Evropě. Pro bývalého kariérního komunistu Babiše splněný sen. No a pak se všichni společně podívají na ty své black listy a konečně zavedou nové pořádky. Mezitím nový parlament schválí návrh místopředsedy vlády Okamury na referendum o vystoupení ČR z EU a poslanci vládní KSČM začnou připravovat návrhy na zásadní revizi Ústavy ČR. A pardálové se budou točit plnou parou. O tom všem budou letošní podzimní volby.