Státní zástupce Jaroslav Šaroch již rozhodl, jak naloží s návrhy na obžalobu šesti obviněných v kauze Čapí hnízdo. Pokud půjde k soudu i premiér Babiš, ministři ANO a ČSSD mají jasno předem. Nevidí žádný problém, na chod vlády to nebude mít žádný vliv.
[ctete postid=“266197″ title=“Dostálová zatajuje reakci na evropský audit. Vláda odmítá nezávislou kontrolu“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Dostálová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová prohlašuje, že stanovisko české strany k “ permalink=“https://www.forum24.cz/dostalova-zatajuje-reakci-na-evropsky-audit-vlada-odmita-nezavislou-kontrolu/“]266197[/ctete]
Městské státní zastupitelství v Praze 2. září zveřejní rozhodnutí o obžalobách v kauze dotačního podvodu společnosti Farma Čapí hnízdo. Existuje několik možností, jak se může dozorový žalobce zachovat. Může poslat k soudu všech šest obviněných, nebo jen některé z nich. Může zastavit trestní stíhání všech obviněných. Může překvalifikovat trestný čin na neúmyslný, což by znamenalo jeho promlčení. A může také vrátit věc policii k doplnění důkazů.
Státní zástupce rozhodl
Nelze si příliš představit racionální zdůvodnění, proč by tato citlivá kauza neměla jít k soudu. Státní zástupce měl dostatek času průběžně vyhodnocovat solidnost důkazů a už dávno mohl zastavit stíhání, pokud by si nebyl jistý, že obstojí u soudu. Dohled vykonávalo Vrchní státní zastupitelství v Praze a neshledalo ve vyšetřování závažnější problémy. Pokud by dnes došlo k dalšímu brzdění či dokonce zastavení kauzy, jen stěží by byly vyvráceny pochybnosti o důsledku politických tlaků.
Už nyní je však jasné, že pro menšinovou vládu Andreje Babiše by obžaloba premiéra neznamenala vůbec nic, na čemž se shodnou nejen ministři ANO a ČSSD, ale i loajální podporovatelé z řad KSČM.
Nerezignuji, nic jsem neudělal
Nejhlasitěji se pochopitelně brání premiér Andrej Babiš. Kauzu považuje za účelovou kampaň s cílem dostat ho z politiky. Na dotazy k Čapímu hnízdu je velmi alergický. Celou dobu se pokouší kriminalizovat vyšetřovatele případu Pavla Nevtípila a nelze vyloučit, že se vůči němu chystá další fáze útoků.
„Není to důvod pro rezignaci, nic špatného se nestalo, žádný podvod se nestal, nic jsem neudělal, neporušil jsem žádný zákon. Pokud u nás existuje spravedlnost, tak justice musí rozhodnout v můj prospěch. Kdybych nebyl v politice, tak by nikdo o nějakém Čapím hnízdě nikdy neslyšel,“ odpověděl Andrej Babiš (ANO) na hrozbu obžaloby naposledy v rozhovoru pro Právo (31. 8. 2019).
Jak na kauzu Čapí hnízdo a obžalobu premiéra reagují další členové jeho vlády?
ČSSD: Není to naše věc
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nevidí důvod k odchodu z vlády nebo výzvě k rezignaci. „Od začátku jsme říkali, že celá kauza pana premiéra může skončit obžalobou, ale současně jsme řekli, že tím zlomovým okamžikem je prvoinstanční odsouzení,“ řekl předseda ČSSD Právu (26. 8. 2019), a zároveň si alibisticky umyl ruce. „Otevřeně řečeno, trestní stíhání premiéra není problém sociální demokracie. Je to prostě jeho odpovědnost a jeho ostuda.“
Tady se ovšem mýlí. Za obžalovaného předsedu vlády, snižujícího kredit České republiky v zahraničí, by nesla jako doposud spoluodpovědnost i koaliční sociální demokracie. Soudní řízení se přitom může táhnout několik let.
Mediálně nejfrekventovanějším obhájcem premiéra Babiše ve všech jeho kauzách je ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Babišovu politiku hájil už jako předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, kdy důrazně prosazoval EET. Krátce po parlamentních volbách se vyjádřil i ke kauze Čapí hnízdo.
„Je tam pořád jen podezření. Neměli bychom se rozhodovat podle toho, když jeden policista rozjede trestní stíhání,“ uvedl Havlíček pro portál Seznam (29. 10. 2017) a projevil pochopení i pro samotnou podstatu podezřelé operace. „Většina firem se snaží vytvořit právní nástroj, aby mohly čerpat peníze, nepřijde mi to nelogické. Touto formou se fondy standardně čerpají,“ tvrdí. Dnes kruhovou obranu svého šéfa ještě zesílil a jeho kritiky podezírá z patologické nenávisti.
Příkladnou loajalitu prokazuje Babišova pravá ruka ve vládě, ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Otázka je, co je vlastně reálná pravda. Jsem právník a myslím si, že každý má právo, aby byla vůči němu uplatněna presumpce neviny. Nesouhlasím s výroky typu, že u politiků je presumpce viny,“ sdělila deníku Blesk (5. 8. 2019) ministryně, která tají audity Evropské komise a byla u toho, když Finanční správa zametla pod koberec podezření z daňových úniků přes nadhodnocenou či fiktivní reklamu Agrofertu.
Důsledně brání premiéra i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). „Jsem fakt bytostně přesvědčená, že v Čapím hnízdě se nestalo nic, co by bylo v rozporu s tehdejšími pravidly hry, rozhodně tedy nebudu zvažovat žádné kroky směrem k vládě. Doufám, že k obžalobě nedojde, bylo by to neuvěřitelné. Ale i kdyby k ní došlo, nebudu mít žádné myšlenky na opuštění vlády,“ řekla Deníku N (28. 8. 2019).
Obžaloba premiéra není téma
Podobně se k obžalobě staví ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Vždycky jsem říkal, že v konečném důsledku rozhoduje o vině a trestu soud, a to je to zásadní,“ sdělil v rozhovoru pro DVTV (31. 8. 2019) a dodal, že se vláda tímto tématem nezabývala. Hrozící obžaloba předsedy vlády není žádné téma? Už tohle o něčem vypovídá.
Již dříve se k Čapímu hnízdu vyjádřili další ministři Babišovy vlády. „Načasování požadavku policie na vydání ke stíhání několik týdnů před volbami mi připadá velmi zvláštní vzhledem k tomu, jak dlouho policie tuto kauzu vyšetřuje. Dotace navíc v minulosti prošla několika audity bez zjištění nějakého pochybení,“ komentoval situaci ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec (12. 8. 2017).
[ctete postid=“265881″ title=“Hamáček si v kauze rozvědky myje ruce. Distancoval se od Chovance“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Hamáček-Chovanec-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr vnitra Jan Hamáček nepůsobí otevřením kauzy civilní rozvědky příliš “ permalink=“https://www.forum24.cz/hamacek-si-v-kauze-rozvedky-myje-ruce-distancoval-se-od-chovance/“]265881[/ctete]
Současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová, nominovaná hnutím ANO, kauzu Čapí hnízdo zpochybňovala ještě jako poslankyně ČSSD v minulém volebním období. V té době oponovala Sobotkově vedení a v řadě případů se stavěla za zájmy Andreje Babiše. „Čapí hnízdo je hra, že stíhaná osoba přece nemůže být premiérem. A tu hru hrají zejména pseudomoralisté všeho druhu. Čouhají z toho jednoznačně politické intriky jak sláma z bot!“ řekla v rozhovoru pro Parlamentní listy (2. 9. 2017).
„Je tu již celá řada letitých zkušeností s tím, jak lze ovlivnit volby. Existují zoufalé snahy mnoha tradičních a zavedených sil zvrátit narůstající preference hnutí ANO, jež mnohým nedávaly spát,“ pokračovala Benešová. Ani dnes pro ni tato kauza neznamená přehodnocení účasti ve vládě, což je mimořádně pikantní vzhledem k jejímu postavení.
Zničující situace
Bizarního veletoče se dopustil novopečený ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V pozici ministra zahraničí a lídra sociální demokracie před volbami do Poslanecké sněmovny se vůči Babišovi ostře vymezoval. Tehdy zásadně trval na tom, že předseda vlády by neměl být trestně stíhán. „Taková situace by byla pro Českou republiku zničující,“ řekl pro Týden (4. 10. 2017).
„Věřím, že si to všichni dotyční uvědomují, že všichni mají soudnost. Neměli bychom v této zemi dopustit, aby tyto standardy upadaly, před nedávnem bychom o tom vůbec neuvažovali, teď najednou o tom meditujeme, jestli to jde, nebo ne. Na to bych řekl – ‚Lidi, neblbněte, tady jde o obraz země‘,“ vybídl závěrem.
Dnes Zaorálek jako člen vlády otočil. „Co váží víc: to, že premiér stojí před soudem, nebo mandát, který dostal ve volbách? No a sociální demokracie se rozhodla, že bude mandát z voleb respektovat jako větší věc než soudní řízení. Ale předseda strany řekl, že ve vládě končíme ve chvíli, kdy je prvoinstančně odsouzen. To platí,“ řekl pro Echo 24 (31. 8. 2019).
Jenže jak ukázala i vládní krize, co v této koalici platilo dnes, zítra platit nemusí. A najednou neplatí ani Zaorálkovo „lidi neblbněte, tady jde o obraz země“.
Obě koaliční strany jsou dnes svými postoji k této kauze na jedné lodi. Pokud bude premiér Babiš obžalován, bude to znamenat další bezprecedentní posun v polistopadové historii. V tolik kritizovaném „matrixu“ tradičních stran by nic takového nebylo myslitelné. Odpovědnost za tento stav ponesou ANO a ČSSD společně.