Premiér Babiš opakovaně zasahuje do průběhu kauzy Čapí hnízdo, a to i dnes, kdy bylo zastaveno jeho trestní stíhání. Může ho obnovit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ale šéf ANO dává veřejně najevo, že s tím už nepočítá.
Andrej Babiš poskytl rozhovor deníku Právo (12. 10. 2019), kde se vyjádřil i k dosud neukončené kauze Čapí hnízdo. V tuto chvíli přezkoumává rozhodnutí dozorového žalobce Jaroslava Šarocha o zastavení stíhání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejpozději do 17. prosince může jeho verdikt potvrdit, nebo zrušit a obnovit stíhání s právním názorem, kterým by se musel Šaroch řídit. Kauza tedy stále může hypoteticky skončit u soudu.
Premiér si je jisté míry pravděpodobnosti zvratu v jeho kauze vědom, stejně jako prezident. Pokud Miloš Zeman odůvodnil případnou abolici pro Babiše, aby tak Pavla Zemana ochránil před politickým nátlakem, vytvářejí ho jedině oba mocenští společníci.
Myslel to s abolicí dobře
O abolici byla řeč i v rozhovoru pro Právo. „To máte pravdu. Ve čtvrtek jsem o tom s ním mluvil. Ptal se mě, jestli jsem na něj kvůli tomu naštvaný,“ reagoval premiér na dotaz, zda mu tím prezident spíš neudělal medvědí službu. „Řekl jsem mu, že mě tím opravdu nepotěšil, ale že chápu, že to myslel dobře.“
Že to myslel dobře? Možná pro něj osobně, ale jinak by to znamenalo destrukci právního státu a rovnosti občanů před zákonem. Už tento prezidentův výrok, prezidentem pronesený z nejasného důvodu před necelým měsícem, zaváněl ovlivňováním Pavla Zemana. K němu se v té době dostalo na stůl k přezkumu Šarochovo usnesení.
Prezident by považoval pokračování trestního stíhání za politické rozhodnutí. „Tito dva státní zástupci, (Erazím) a zejména státní zástupce Šaroch, odvedli dobrou práci, a já si jejich práce vážím,“ zdůraznil. Jak může tušit s laickým právním pohledem a bez znalosti spisu, že odvedli dobrou práci? Ze Zemanovy strany šlo jen o nepřijatelný a prvoplánový zásah do živé kauzy z pozice vyšší moci.
To by bylo skutečně nestandardní
Pozadu nezůstává ani premiér Babiš. Pro něj by znamenalo přijetí abolice přiznání viny, a proto vytváří atmosféru, že by ji nikdy nepřijal, protože to zkrátka nebude nutné. „V případě Čapího hnízda, jak konstatovali státní zástupci, se žádný trestný čin nestal. Proto nechápu, proč byla otázka nějaké abolice vůbec nastolena,“ bránil se rozhořčeně.
Podobně reagoval v rozhovoru pro Právo na dotaz, zda není prezidentův záměr vodou na mlýn Pavla Zemana, aby kauzu znovu otevřel. „Myslíte, že by nejvyšší státní zástupce zpochybnil dozorujícího státního zástupce, který na případu pracoval tak dlouho, a jeho nadřízeného, který jeho rozhodnutí podpořil? To si myslím, že by bylo skutečně velice nestandardní,“ odpověděl.
Premiér tak Pavlu Zemanovi zužuje manévrovací prostor. Stejně jako prezident veřejně vysílá signál, že Šarochův verdikt je tabu. Otázka také zní, co by bylo více nestandardní. Není to naopak rozporuplné ukončení stíhání po čtyřech letech vyšetřování s pravděpodobností jednoho promile, nebo třeba nelegální uklizení Babiše juniora na okupovaný Krym krátce před sdělením obvinění?
Kdo je správný policajt?
Zdaleka to není poprvé, kdy Andrej Babiš nepřípustně zasahuje do své kauzy. Původně se zaměřil na hlavního vyšetřovatele z pražské hospodářské kriminálky. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ opakoval častokrát, aniž by on sám či kdokoli jiný doložil důkazy o Nevtípilově nezákonném chování.
Babišova slova lze přeložit i tak, že „správný policajt“ je ten, který včas pochopí, kde je jeho místo a limity působnosti. „Správný policajt“ byl například bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který šel šéfovi ANO často na ruku a policejně „realizoval“ v jeho zájmu. Nebo Šlachtův blízký spolupracovník a soudně usvědčený lhář Jiří Komárek, jenž se osobně podílel na Nevtípilově mediální diskreditaci.
Objednávka mafie
Vrcholné číslo předvedl Babiš už jako premiér loni v lednu, kdy se ve Sněmovně hlasovalo o jeho druhém vydání k trestnímu stíhání. „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a objednat dostat někoho do vězení,“ prohlásil tehdy před poslanci. „A je to hlavně objednávka mafie. Mafie, která tady kradla miliardy ve spolupráci s vybranými politiky,“ dodal dramaticky k Čapímu hnízdu, aniž znovu uvedl jediný konkrétní důkaz.
Mezi „loutky mafie“ tehdy prakticky zařadil nejen Nevtípila a dozorového žalobce Šarocha, ale i pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, jejíž dohledové prověrky nenašly žádný problém z hlediska odůvodněnosti Babišova stíhání.
Nyní by se tedy do služeb této „mafie, která tady kradla miliardy“, podle Babišovy fantazie zařadil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pokud by jeho stíhání znovu vrátil do hry. Úplně to vyloučit nelze a tento prostor stále existuje. Z toho zřejmě pramení Babišova nervozita a vytváření atmosféry nátlaku.
Bude obnoveno stíhání?
V této situaci přináší týdeník Euro informace z několika zdrojů z vyšších pater státního zastupitelství, že je velmi pravděpodobné, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra a věc vrátí zpět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k došetření.
Zeman se může opřít o odlišný právní výklad při posuzování provázanosti farmy s Agrofertem, kterému Šaroch věnuje ve svém usnesení o zastavení trestního stíhání nejvíce prostoru. Z judikatury Soudního dvora EU i z rozhodnutí Evropské komise totiž v rozporu se Šarochovými závěry vyplývá, že Farma Čapí hnízdo by naopak měla být považována za propojený podnik se společnostmi Agrofertu.
Týdeník Euro připomíná, že už v jeho reportáži z července 2015 potvrdila úmysl poškodit evropské daňové poplatníky jedna z později obviněných a někdejší blízká Babišova spolupracovnice z Agrofertu Jana Mayerová.
„Je to od začátku projekt Andreje Babiše. Nejprve chtěl Čapí hnízdo jen jako svoji soukromou rezidenci. Dotaci ve výši 50 milionů bylo možné udělit jen malé či střední firmě. Tyto podmínky samozřejmě Agrofert ani Imoba nesplňuje. Proto byla vytvořena zcela samostatná společnost, která peníze mohla legálně získat,“ uvedla Mayerová už tehdy, ještě před podáním trestního oznámení.
Spor s Benešovou
Jestli jsou tyto spekulace pravdivé, se ukáže v nejbližších měsících. Doba je turbulentní a navíc je zarámovaná sporem ministryně spravedlnosti Marie Benešové s Pavlem Zemanem a Lenkou Bradáčovou o podobu zákona o státním zastupitelství.
Situace se ještě vyostřila poté, co mediálně prosákla neoficiální schůzka Pavla Zemana s justiční „expertkou“ ANO Helenou Válkovou v hotelu Aria. Nejvyšší státní zástupce přiznal, že na ní jednali i o Čapím hnízdě a o zákoně o státním zastupitelství. Chtěl o něm mluvit s premiérem Babišem za zády Benešové, tak aby lépe vyhovoval představám žalobců.
Den po této schůzce Erazím potvrdil zastavení premiérova stíhání. Potom lze těžko zabránit divokým spekulacím, že původně „ložený“ případ, který na návrh vyšetřovatelů směřoval k soudu, byl na poslední chvíli zadržen z účelových důvodů.
Benešovou tato schůzka podle kuloárových zpráv velmi rozlítila a nyní oznámila, že zákon vládě hned tak nepředloží. Stane se tak až po vypršení Zemanova termínu s přezkumem Čapího hnízda? Jak s touto prekérní situací naloží Pavel Zeman, který si tolik zakládá na své pověsti?