Úřadující premiér Andrej Babiš před koncem loňského roku podal mimořádné majetkové oznámení. To ukazuje, za co druhý nejbohatší muž Česka utrácí své peníze i odkud na jeho účet peníze plynou poté, co kvůli zákonu o střetu zájmů převedl svůj holding Agrofert do svěřenského fondu.
Majetkové oznámení, které musejí aktivní politici právě kvůli střetu zájmů podávat, umožňuje alespoň částečně zjistit, za co současný premiér peníze inkasuje, a na co je naopak vydává.
Vzhledem k tomu, že své hlavní podnikatelské aktivity kolem holdingu Agrofert a koncernu SynBiol „zaparkoval“ Babiš do svěřenských fondů, příjmy z jeho podnikání v majetkových přiznáních nenajdeme. Oproti předchozím přiznáním tak papírově výrazně zchudl.
Andrej Babiš, donedávna oficiálně vlastník deníků MF Dnes nebo Lidové noviny, tak mohl například v kolonce „provozování periodického tisku“ v posledním majetkovém oznámení v klidu zaškrtnout políčko „NE“.
Premiérovy majetky
Čeští politici musejí vždy při nástupu do funkce i při jejím opuštění podávat majetkové oznámení, ze kterého má být patrné, s jakým majetkem do politiky vstupovali a s jakým ji opouštějí.
Z dokumentu, který Andrej Babiš podal do centrálního registru oznámení jen několik dní před Vánoci, se dozvídáme, co všechno současnému premiérovi oficiálně patří.
Andrej Babiš se přiznal k vlastnictví automobilu Audi A8 v hodnotě 3,6 milionu korun i k tomu, že zakoupil hodinky značky Vacheron Constantin v ceně 900 tisíc korun.
Na svém účtu má k dispozici 43,2 milionu korun, dalších téměř 170 milionů korun zůstává Babišovi v pohledávkách. Ačkoliv v dotazníku není uvedeno, kdo konkrétně Babišovi dluží, z veřejně dostupných informací lze vyvozovat, že hlavním dlužníkem je jeho hnutí ANO.
Více než 102 miliony korun má Babiš uloženo v kapitálovém životním pojištění. Současně měl ke konci uplynulého prosince v držení celkem čtyři dluhopisy, sedm akcií a dvanáct podílových listů; stejně jako v případě pohledávek ani zde nekonkretizuje, o jaké cenné papíry se jedná. Jeho tisková mluvčí nechala dotazy bez odpovědi.
Premiér přiznal i vlastnictví řady nemovitostí: v Praze mu patří byt v Bubenči, rozlehlá vila v Průhonicích a 24 pozemků. V zahraničí pak další čtyři nemovitosti.
Nezdaněné dluhopisy
Během necelých deseti měsíců uplynulého roku se i navzdory svěřenským fondům Babišovo majetkové portfolio zvětšilo o desítky milionů korun.
Nejvyšší částku si v období od ledna do října 2017 připsal na úrocích z dluhopisů. Celkem za ně během daného období inkasoval 90,4 milionu korun.
Právě v souvislosti s dluhopisy společnosti Agrofert se stal Babiš terčem kritiky. Díky emisi korunových dluhopisů obešel povinnost placení daní – tento druh dluhopisů byl totiž ze zákona od zdanění osvobozen. V případu padlo také trestní oznámení – za krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Takový výklad Babiš odmítá.
Kromě dluhopisů získal Andrej Babiš také 19,5 milionu korun od hnutí ANO, jehož je zakladatelem a předsedou. Jde o splátku půjčky, kterou své straně poskytl.
Více než 1,5 milionu korun pak Babiš získal od státu jako vratku přeplatku na zálohách daně z příjmu.
V současné době je Babiš formálně majitelem pouze jediné firmy – Agabsy.
Skupina Agrofert jinak ovládá 175 českých a slovenských firem. V zahraničí pak holding vlastní dalších 37 společností sídlících v jedenácti zemích světa. Skupina SynBiol, kam Babiš vyčlenil svůj klíčový byznys, ovládá ještě dalších 45 firem.
Novela zákona sice přinutila Andreje Babiše formálně se odstřihnout od svých podnikatelských aktivit – holding Agrofert i koncern SynBiol převedl pod správu dvou svěřenských fondů, o faktický vliv ale nepřišel.
Kontrolu nad nimi totiž svěřil svým nejvěrnějším – manželce Monice, dvěma klíčovým právníkům Alexeji Bílkovi a Václavu Knotkovi a současnému šéfovi Agrofertu Zbyňku Průšovi.
Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert
Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiol
Text byl publikován na webu Hlídacípes.org