Vysoké ceny másla vyvolaly ostrou výměnu názorů mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a šéfem opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. Premiér v rozhovoru pro Blesk obvinil z vysokých cen oligopoly na českém trhu s potravinami, konkrétně jmenoval Babišův holding Agrofert. To se ale šéfovi ANO nelíbilo a premiérovi vzkázal, že mu „antibabišismus zatemňuje mozek“. Fiala následně připomněl výsledky šetření antimonopolního úřadu.
Fiala v rozhovoru odmítl, že by za ceny másla mohli zemědělci. „Za ceny potravin mohou normálně všichni, zemědělci, potravináři i prodejci. Dnes v tomhle případě říkám, že zemědělci za to nemůžou. V žádném případě. Tentokrát za to určitě nemůžou zemědělci,“ tvrdil.
„Trh tu ovládají tři silní hráči, včetně Agrofertu pana Babiše a jeho kamarádů. Jsou to jakési oligopoly, a to je případ, kdy má stát využít všechny nástroje pro to, aby pohlídal, zda někdo nezneužívá postavení na trhu a zda ceny skutečně odpovídají,“ řekl Fiala v rozhovoru pro Blesk. Odmítl, že by jeho vláda cenu másla měla zastropovat. „Žádnou cenu másla regulovat nebudeme. Se socialismem na mě nechoďte,“ uvedl.
Fialovo tvrzení odmítl Babiš s tím, že premiér „blábolil a lhal“. „Měl zůstat u Nuttely, takhle jen potvrdil, že ekonomickým věcem absolutně nerozumí. Nebyl by za hlupáka, kdyby si zjistil, že 60 % másla se do České republiky dováží a největším tuzemským výrobcem je Madeta. Celá skupina Agrofert má podíl jen 8 %, takže na cenu másla nemůže mít žádný vliv. Antibabišismus vám zatemňuje mozek, pane premiére,“ napsal.
Na to mu Fiala připomněl výsledky dřívějšího šetření ÚOHS, které analyzovaly Seznam Zprávy. „Až polovina trhu, na který tato družstva mléko ke zpracování na mléčné výrobky prodávají, je pod kontrolou dvou firem: mlékárny Pragolaktos s německým vlastníkem Sachsenmilch Leppersdorf GmbH a Agrofertu, pod který patří mlékárna Olma a Mlékárna Hlinsko (značka Tatra),“ uvedl server. Místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb uvedl, že struktura je výrazně oligopolní. „Tři největší soutěžitelé zaujímají 60 procent trhu, a když se podíváme na pět největších, tak mají téměř tři čtvrtiny trhu,“ řekl.
Do Babiše si pak na sociální síti X rýpla i ODS. „Pane předsedo, je úsměvné, jak hájíte podíl Agrofertu na trhu, se kterým přece ‚nemáte nic společného‘ – potrefená husa…“ napsala.
Babiš potom premiérovi znovu odpověděl. „Já opravdu nevím, jestli z vás klauna dělají vaši lidé, nebo jestli jím skutečně jste. Mám obavu, že druhá varianta je správně,“ napsal. „Víte vůbec, že píšete o mléku a ne o másle?“ zeptal se ho. „A víte, že z mléka se vyrábí kromě másla třeba jogurty, sýry nebo se dokonce i pije? O másle se v tom článku (kde jsou tedy rok a půl staré údaje) píše také, ale spletl jste si pasáž,“ uvedl.
Doplnil potom část analýzy, která se přímo týkala másla. „Ve výrobě másla mají podíl 70 procent čtyři společnosti: Milkpol, Madeta, Alimpex a Agrofert. Na trh je podle antimonopolního úřadu těžké vstoupit. Na druhou stranu je tato ‚dominance‘ tlumena silnými dovozy, kdy se až polovina másla spotřebovaného v Česku importuje ze zahraničí. Cenu tedy tlačí dolů dovozy. Tabulku vede Milkpol, čistý dovozce másel z Polska, který si z trhu ukousl 25 až 35 procent,“ stojí v ní.
Svým výrokem spustil debatu v komentářích, kde lidé podotýkali, že máslo se vyrábí z mléka. Někteří také připomněli, když Babiš v rámci kampaně do prezidentských voleb prohlásil, že kráva v žaludcích vyrábí mléko. Přidala se k nim i europoslankyně Danuše Nerudová (STAN).
— ODS (@ODScz) November 14, 2024
Ceny másla prověřuje antimonopolní úřad
Nyní antimonopolní úřad opět prověřuje zdražování másla, první výsledky budou na jaře příštího roku. Podnět podal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Už v pondělí to potvrdil deníku FORUM 24 mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Situaci na trhu s máslem prý zároveň monitorují od počátku cenového nárůstu, a to jak z hlediska hospodářské soutěže, tak významné tržní síly. „V rámci šetření podnětu budeme vyhodnocovat dění v oblasti výroby a prodeje másla i souvisejícího trhu produkce a zpracování mléka a za tímto účelem si nyní vyžadujeme aktuální data od zpracovatelů i obchodníků,“ řekl Švanda.
V říjnu máslo podle posledních dat Českého statistického úřadu dále zdražilo. Stálo 275,06 koruny za kilogram, tedy asi 68,8 Kč za běžnou kostku o 250 gramech. Proti září se cena zvýšila o 11,2 procenta, ve srovnání s loňskem o 34,04 procenta. Ve slevách kostka másla v říjnu stála průměrně 52 korun, tedy meziročně o 43 procent více, uvedla už dříve ve své analýze společnost Česká distribuční.