Krizové situace mají tu schopnost ukázat, kdo je politikem běžného formátu, a kdo státníkem, který dokáže určit, co je v danou chvíli zrovna potřeba, dovede říci to podstatné a uklidnit rozjitřené emoce. A hlavně zvládne v poryvu náhle rozpoutaného dění stát pevně, vytyčit směr a stanovit kroky, které je nutné v následujících dnech a týdnech udělat. Předseda vlády Petr Fiala má dnes v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu přesně tuhle příležitost a v žádném případě by ji neměl promeškat.
Ještě před samotným ruským napadením Ukrajiny premiér Fiala ve středu obyvatele České republiky ubezpečil, že naše země je připravena na nejrůznější varianty vývoje a vláda dělá všechno pro to, aby dopady případného zhoršení situace, popřípadě i vojenského konfliktu, byly na české občany co nejmenší.
V následujících dnech, týdnech, ale i měsících se projeví, nakolik jsme na dramatický vývoj, který nastal a jehož důsledky na nás budou postupně dopadat, byli opravdu připraveni a do jaké míry vládní reprezentace celou krizi, která na sebe nenechá čekat, zvládne.
Dopady války na Ukrajině na nás mohou doléhat z nejrůznějších stran a směrů, a pokud vláda a její předseda budou jakkoli váhat, přešlapovat na místě nebo působit zmatečně a bezradně, všechny případné problémy jen umocní a občany uvrhnou do značné nejistoty.
Petr Fiala ve středu rovněž prohlásil: „Jsme připraveni i na možnost příchodu nějaké uprchlické vlny z Ukrajiny, jsme připraveni i na možnost, že by se dodávky energetických surovin z Ruské federace nějakým způsobem omezily.“
Ve víru společenských nálad a emocí
To jsou klíčová slova, která musela zaznít, nyní ovšem, když jsme tomu všemu už výrazně blíže, budou nutná mnohem konkrétnější ujištění, ze kterých bude zřejmé, že nejde jen o prázdná slova, ale že se za nimi skrývají promyšlené kroky a opatření, která skutečně povedou k tomu, že Česká republika tyto varianty vývoje bez větších zádrhelů zvládne.
Je to naléhavé tím více, že to není tak dávno, co jsme byli svědky toho, že i velmi hypotetická vlna uprchlíků ze Sýrie, která k nám nikdy ve větší míře nedorazila, dovedla v Česku napáchat neuvěřitelné boží dopuštění, rozštěpit naši společnost a vyvolat velké množství nenávistných sporů. Stejně tak máme velmi čerstvou, respektive stále aktuální a probíhající bolestnou zkušenost se zdražováním energií. A do toho může přijít vskutku významný příchod ukrajinských uprchlíků a možná i větší zdražování a komplikace v oblasti energií a zvýšení cen ropy a plynu.
Zkrátka a dobře, vstoupili jsme do dalšího období, které si žádá, abychom v čele republiky měli opravdové státníky. Takovou dobou byly i předchozí dva roky s koronavirem. Tehdy však vládní kabinet, a především premiér Andrej Babiš velmi přesvědčivě dokázali, že do pravých státníků mají na míle daleko.
Předseda vlády Fiala má nyní šanci ukázat, že je na tom neskonale lépe a že v krizové situaci dokáže to, co šéf hnutí ANO nezvládl. Nebýt ve víru společenských nálad a emocí, nýbrž naopak být tím, kdo je nad nimi a kdo je dovede svým klidem a rozvahou ukočírovat a mírnit.
Petr Fiala ve čtvrtek prohlásil: „Vážení spoluobčané, vím, že pro řadu z vás je to nečekaná a stresující situace. Obracíte se na mě a vyjadřujete své hluboké zneklidnění. Chci vás ujistit, že v tuto chvíli nejsou žádné informace ani signály o tom, že by naší zemi hrozilo bezprostřední nebezpečí. Nehrozí naší zemi ani našim občanům jakékoliv bezprostřední nebezpečí. Naštěstí jsme součástí Evropské unie a jsme součástí Severoatlantické aliance, které garantují naši bezpečnost,“ zdůraznil premiér Fiala s tím, že dopady ruské agrese a naší reakcí se bude vláda intenzivně zabývat.
Nejsložitější a nejnáročnější období naší novodobé historie
Problém spočívá v tom, že samozřejmě nejde jenom o bezprostřední nebezpečí, které by nám hrozilo. Mnohem větším rizikem je, že na občany dopadnou různé druhy efektů spojených s válkou na Ukrajině od drahého benzínu, plynu a elektřiny přes ekonomickou nejistotu, zpomalení ekonomického růstu a dále stoupající inflaci až po obavu z příchodu velkého počtu válečných uprchlíků.
Aby se různé strachy a frustrace od toho se odvíjející nevymkly z kloubů, musí veřejnost cítit, že vláda a její předseda mají vše pevně v rukou a rozhodně nejsou jen někým, kdo pouze reaguje na daný vývoj, nýbrž jsou tím, kdo dění předjímá a je na něj důkladně připravený.
Premiér Fiala má zatím v tomto ohledu nakročeno k tomu působit spíše přesvědčivým dojmem, ovšem jak bude situace houstnout, což se dá předpokládat, bude na něj vyvíjen stále větší a větší tlak a také se dříve či později projeví, zda je český stát na válku na Ukrajině a její důsledky skutečně připraven. A předseda vlády Fiala v sobě buď nalezne opravdového státníka, nebo ne.
V programovém prohlášení Fialovy vlády se hned v úvodu, v prvním odstavci jeho preambule, píše: „Nová vláda České republiky přichází požádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu Parlamentu v době, která bez nadsázky patří mezi nejsložitější a nejnáročnější období naší novodobé historie. Bude se muset velice rychle vyrovnat s celou řadou negativních jevů, jež přicházejí zvenčí, ale z významné části jsou také neblahým důsledkem řady rozhodnutí vlády minulé. Jde o vysokou inflaci, epidemii covidu-19 i důsledky energetické krize.“
Nyní se zdá, že doba, která přichází, je ještě o něco složitější a náročnější a negativních jevů, se kterými se budeme muset vyrovnat, bude o něco více, případně budou ještě horší a naléhavější. Pro současný vládní kabinet a premiéra Petra Fialu je to velká výzva, ale i příležitost prokázat, že Česká republika má štěstí, že má teď v čele právě tuhle vládu, a ne jinou.