KOMENTÁŘ / Není to tak dávno, kdy se kritici českého premiéra s gustem rochnili ve zprávě o tom, že Česko ve velkém odebírá ruský plyn. Co na tom, že vláda samozřejmě nemůže soukromým firmám nařizovat, od koho budou plyn brát. Co na tom, že úkolem vlády po začátku ruské agrese bylo zajistit jen to, aby bylo možné brát ho i odjinud. ANO si s radostí koplo do údajného premiérova pokrytectví. Petr Fiala sice správně připomněl, že díky jeho vládě má ČR možnost volby, ale pachuť zůstala. Po zastavení ruských dodávek přes Ukrajinu je ale jasně vidět, že měl premiér pravdu.
Aby bylo jasno, kupování ruského plynu není z morálního hlediska správné. Pomáháme tím plnit pokladnu Putinova samoděržaví, která mu slouží na vraždění na Ukrajině. Jen je ale dobré pro jistotu znovu připomenout, že vláda nemá v tržním prostředí možnost říct firmám, odkud mohou či nemohou plyn brát. Pokud se u nás působící maďarská firma rozhodne sem dovážet ruský plyn, tak s tím vláda těžko něco udělá. A jistě už slyšíte ten kvikot z proruských kruhů, kdyby se o to byť jen pokusila.
Závislost škodí nejen zdraví
Rychlý přechod České republiky od téměř stoprocentní závislosti na ruském plynu, kterou Fialova vláda zdědila po předchozí vládě hnutí ANO, je možná nejvýraznějším úspěchem současné vládní koalice. Voliči to sice bohužel nevnímají tak silně jako cenu másla, ale pro bezpečnost a stabilitu naší země je to daleko významnější věc. Není tedy divu, že se to Babiš a jeho okolí snaží shodit. Jejich snaha je o to silnější, oč víc příslovečného másla mají v otázce závislosti na ruském plynu na hlavě oni sami.
Jak jsme mohli dopadnout s premiérem Babišem, který volá po míru, se můžeme podívat do okolních zemí, kde jsou jemu podobní u moci. Opravdu si snad někdo může myslet, že by vláda ANO, kdyby nedejbože vládla v době ruské invaze na Ukrajinu, měla chuť se od ruského plynu odstřihnout? Není pravděpodobnější, že by se snažila hlavně „udržovat diplomatické vztahy“ jako Viktor Orbán v Maďarsku a Robert Fico na Slovensku?
Žádná krize, jen Putinova propaganda
Ono tedy není pravda, co slovenský premiér předpovídal, tedy že konec tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu bude mít dopad na celou EU. Dokonce ani na Slovensku a Maďarsku to nevedlo k žádným bezprostředním problémům. Do budoucna mají obě země široké možnosti odebírat plyn odjinud. Je to ale zásluhou jiných, kteří se místo lísání k diktátorovi snažili najít alternativy.
Česko si tak třeba právě díky politice Fialovy vlády může dovolit nabídnout Slovensku část přepravní kapacity, aby si mohlo pořídit plyn jinak a bezpečnost dodávek nebyla ohrožena. Premiér Fico se prý zatím nevyjádřil. Až to skoro budí podezření, že mu o energetickou bezpečnost vlastně ani tak nejde. Stejný dojem pak člověk nutně musí mít z vyjádření zaměstnanců politické divize Agrofertu. Teď jde jen o to, aby tento úspěch vlády ocenili i voliči.