Dvě knížky by nestačily, prohlásil český premiér Petr Fiala (ODS) na otázku, jaké dvě knihy si s sebou přibalí na dovolenou v Chorvatsku. Specifikovat je původně nemohl s tím, že konkrétní rozhodnutí ho teprve čeká. Své knižní favority pro letošní léto odhalil až na fotografii přímo z dovolené, kterou uveřejnil na sociální síti. Jaké publikace si tedy premiér na dovolené bude moci přečíst? Není jich málo.
„Já si vždycky beru celou řadu knih, které jsem nestačil přečíst. Tak ještě nedokážu říct, které si vyberu. „ To mě teprve taková radostná činnost čeká,“ říkal premiér v rozhovoru, který předcházel jeho odjezdu na nynější dovolenou. Zdá se však, že nakonec se rozhodl svou volbu odtajnit na fotografii zachycující jeho dovolenkový knižní koutek. Co si tedy bude číst premiér v rámci svého volna?
Docela vpravo se nachází zřejmě již rozečtená kniha od bývalého ministra zahraničí USA Henryho Kissingera Umění politické strategie, ve které politik analyzuje životní kariéru šesti slavných státníků minulosti od německého premiéra Konráda Adenauera přes amerického prezidenta Nixona až po Margaret Thatcherovou.
Pod Kissingerem se nachází román americké spisovatelky indického původu Jhumpy Lahiriové Tlumočník nemocí, která popisuje nesnadnou kulturní adaptaci indických přistěhovalců na západní styl života, který narušuje jejich tradice a způsobuje, že „tlumočníky“ někdy potřebují i ve vztahu ke svým nejbližším. Román vynesl Lahiriové Pulitzerovu cenu už v roce 2000. Je tedy možné, že na premiérově čtenářském seznamu figuruje už delší čas.
Pod ním leží memoárová kniha francouzské laureátky Nobelovy ceny za literaturu z roku 2022 Annie Ernauxové pod názvem Roky, ve které popisuje léta a desetiletí zejména ve druhé polovině minulého století. Prostřední sloupec obsahuje knihu Josepha Conrada Zrcadlo moře a jde rovněž o autobiografické zápisky tohoto slavného spisovatele z přelomu 19. a 20. století.
Pod ním se nachází David Foster Wallace a jeho soubor povídek Krátké rozhovory s odpornými muži, zabývající se mužskou identitou v moderním světě. Zajímavou volbou je Říše a pět králů od filozofa Bernarda-Henriho Léviho, esejistické dílo populárního francouzského myslitele zabývající se úpadkem globálního vlivu zemí Západu. Pod ním leží povídková kniha další nobelistky, tentokrát Olgy Tokarczukové, světoznámé polské prozaičky, která získala Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018. V témže roce také vyšla její kniha Bizarní povídky, jejichž překlad, vydaný o dva roky později v nakladatelství Host, má premiér rovněž ve svém výběru.
Ten doplňuje opět autobiografická kniha Poste Restante Jindřicha Manna, syna českého spisovatele Ludvíka Aškenazyho a vnuka slavného Heinricha Manna, o osudech rodiny během druhé světové války a po ní. V popředí premiérovy fotografie pak leží literární eseje českého básníka, prozaika a znalce umění Josefa Kroutvora Notes, vydané Torstem v roce 2021.
Úplně dole, pod štosem uvedených knih, se nachází ještě jedna, jejíž titul částečně zakrývá poslední zmíněná Kroutvorova publikace. Jméno autora i název knihy jsou odkryté jen z malé části, s ohledem na premiérovu zálibu ve francouzské literatuře lze s vysokou mírou pravděpodobnosti odhadnout, že se jedná o román Michela Houellebecqa vydaný loni nakladatelstvím Odeon pod názvem Zničit.
Na stole navíc nechybí The New York Revue of Books, noviny s přehledem literárních novinek a kulturních událostí, které premiér sice odebírá, ale podle svých slov často nestíhá během roku kompletně projít. To prý dohání zpravidla právě na pláži během dovolené. Jak se zdá, nouzí, pokud jde o čtenářské zážitky, určitě trpět nebude.