Britský premiér Boris Johnson podnikl mimořádný krok, když v pátek nařídil uzavření hospod, klubů a restaurací po celé Velké Británii a oznámil bezprecedentní systém podpory mezd, aby se pokusil zabránit následné vlně propouštění.
Johnson uvedl, že si uvědomuje, že to jde proti tomu, co dříve nazval „nezcizitelným právem v Anglii narozených lidí jít svobodně do hospody“.
Ministr financí Rishi Sunak sdělil, že by lidé poslaní na nucené dovolené nebo dočasně domů firmami zasaženými krizí měli dostat 80 procent své mzdy.
Johnson se dostal pod rostoucí tlak, aby přijal přísnější opatření. Dosavadní výzvy, aby se lidé od sebe drželi dál a vyhýbali se veškerému zbytečnému sociálnímu kontaktu, někteří občané ignorovali.
Rozhodnutí nařídit celostátní zavření pohostinských zařízení bylo definitivně přijato na odpoledním zasedání vládního krizového výboru Cobra. Boris Johnson kavárnám, barům a restauracím vzkázal, aby v pátek večer zavřely, „jakmile to bude rozumně možné, a zítra neotvíraly“. Stejná instrukce byla adresována nočním klubům, divadlům, kinům, posilovnám a střediskům pro volný čas. Nová opatření budou přezkoumávána každý měsíc, aby se zjistilo, jestli by některá mohla být zase uvolněna.
Oznámení přišlo v 17 hodin a zastihlo statisíce lidí v hospodách, kde popíjeli po práci. Některé hospody zavřely, ale jiné nejevily žádný náznak, že by chtěly pokyny dodržovat. Policie sdělila, že nemá v úmyslu vyslat kontroly hned první noc, kdy nařízení platí.
Vláda neplánuje zavést nějaká zvláštní donucovací opatření a věří, že instrukce od premiéra bude stačit. Pokud by tomu tak ale nebylo, jsou ministři odhodláni přejít k odebírání licencí.
Počet mrtvých ve Spojeném království narostl během 24 hodin ze čtvrtečních 144 na 177 v pátek. S pozitivním výsledkem na nákazu koronavirem byly otestovány 4000 lidí.
(Zdroj Theguardian.com)