Kam byste jezdili, zůstaňte doma a utrácejte tu peníze, doporučuje lidem premiér Babiš. Podle něj je nutné podpořit domácí cestovní ruch, který zažívá krušnou dobu. Sám se tím ovšem řídit nehodlá. Místo aby šel příkladem, počítá s dovolenou v Řecku. Závan „vlastenectví“ mu dlouho nevydržel.
Andrej Babiš nedávno natočil emotivní video na podporu domácího cestovního ruchu. Navázal jím na svoje předchozí vyjádření. „Nevím, kam by lidé jezdili, protože u nás je bezpečno před virem i po viru, a teď bych doporučoval všem, aby zůstali v České republice,“ apeloval v polovině dubna v České televizi.
Naše země je fantastická
Pro premiéra nebylo cestování do zahraničí prioritou. „Naše země je fantastická, krásná, jen vzpomeňte na legendární filmy,“ rozjel ve zmíněném videu propagaci tuzemské dovolené, když zmínil názvy komedií Slunce, seno, jahody, Na samotě u lesa, nebo dokonce naivní agitku z 50. let Anděl na horách.
Téma otevírání hranic bylo dlouho citlivé i ve vládě, kde dodnes převládá kuriózní názor, že naše hranice nejsou zavřené, pouze nepropustné. Rámovaly ho i kontroverzní výroky a koaliční přestřelky. Koncem března naznačoval vrchní vládní epidemiolog Roman Prymula, že se hranice mohou uvolnit až za dva roky.
Tehdy se ohradil Jan Hamáček, že hraniční opatření sice budou odvolávána mezi posledními, ale „neznamená to, že dva roky nepojedeme na dovolenou“. Prymula později otočil a v rozporu s tím, co v téže době hlásal premiér Babiš, oznámil, že do zemí s dobrou epidemiologickou situací by bylo možné cestovat už letos v létě.
Lidé si z nás dělají legraci
Hamáček se tehdy znovu vymezil a požadoval tvrdá expertní data. „Není možné jednou mluvit o České republice zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní, proto si z nás někdy lidé dělají legraci,“ reagoval ostře. Tvrdá epidemiologická data, jež by měla být vodítkem pro rozvolňování restrikcí, dluží vláda veřejnosti dodnes.
Dnes se situace znovu posunula. Ministerstvo zahraničí jedná s řadou zemí o uvolnění cestování během léta. Tento postupný proces by měl být v Evropě zahájen už v polovině června, i když Chorvatsko a Řecko otevřely pláže už dnes. Zájem rozhýbat zamrzlý turistický ruch mají nejen sousední země, ale i tradiční turistické destinace na Balkánském poloostrově s lepší pandemickou situací než u nás.
Mám zaplacené Řecko
Premiér Babiš byl na problém letošních dovolených dotazován i v posledním rozhovoru pro web Blesk.cz (14. 5. 2020). Znovu vyzval občany, aby raději zůstali v České republice a nikam necestovali. „My bychom byli hlavně rádi, aby zůstali doma, byli solidární, podpořili naše podnikatele a kupovali české zboží. V zahraničí utratí 70 miliard korun,“ prohlásil.
Vzápětí však přiznal, že sám tuzemskou dovolenou neplánoval. „Já jsem měl zaplacené Maledivy, to mi jako odložili o rok. A teď mám zaplacené Řecko na srpen. Já si myslím, že by ty ostrovy mohly dobře fungovat,“ sdělil Babiš otevřeně.
Narážel tím na skutečnost, že si jeho rodina oblíbila dovolenou na Krétě, kam se vrací opakovaně, ale trávil ji i na dalším řeckém ostrově Mykonos. Dostal se tak do přímého rozporu s tím, co krátce předtím doporučoval ostatním.
Problematický je ovšem i ohlášený vládní program na podporu cestovního ruchu. Premiér z něho vypíchl dotované vouchery na domácí dovolenou: „Pokud by zaměstnavatel dal zaměstnanci 5000 korun, aby je utratil na území České republiky, stát by přispěl dalších pět tisíc.“
Podmíněné státní poukazy
To je další příklad licoměrnosti vlády, která podmiňuje státní podporu spoluúčastí soukromého sektoru. Pokud firma, která se bude potýkat s dopady krize, nepřispěje na dovolenou svých zaměstnanců, nedostanou od státu nic. U mnoha malých a středních firem, které musí kvůli výpadkům tržeb naopak omezovat zaměstnanecké benefity, to bude neřešitelný problém.
Takové vouchery by byly využitelné pro velké firmy a především pro státní instituce, které nejsou krizí ohroženy. V této podobě je to jen mrhání prostředky daňových poplatníků, protože zájem o dovolenou u nás bude i tak minimálně letos mimořádný. Mimochodem, překvapivě zkrátka by vyšla i Babišova oblíbená voličská kohorta seniorů, z nichž mnozí také rádi cestují.
Vláda bere státní poukazy pro tuzemskou dovolenou vážně. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová už připravuje marketingovou kampaň. „Plánujeme úzce spolupracovat s kraji a destinačními společnostmi tak, abychom návštěvnost rozprostřeli po celé zemi,“ uvedla.
Proklamace problém nevyřeší
Budoucnost cestovního ruchu ovšem nezávisí na podobném sociálním inženýrství, ale na uvolňování přeshraničního cestování tam, kde to bude možné. Jeho podpora by neměla být selektivní, ale plošná. I cestovní kanceláře a agentury organizující zahraniční pobyty nechávají dvě třetiny zisku v České republice.
Cestovní ruch dnes patří mezi nejpostiženější odvětví, přičemž zaměstnává 240 tisíc lidí. Do veřejných rozpočtů přináší více než 125 miliard korun, ale letos hrozí propad téměř o polovinu. Jeho zástupci kritizují nečinnost vlády, která zatím o pomoci jenom mluví. O práci v tomto oboru tak může přijít nejméně 30 procent lidí.
Nelze si zároveň představit větší rozpor slov a činů, když předseda vlády vyzývá české občany, aby nikam nejezdili a pomohli domácímu cestovnímu ruchu, vláda tento záměr podpoří nákladnou marketingovou kampaní, a sám se zachová opačně.
Premiér na to má jistě právo, jako každý občan. Kdyby ale aspoň nekázal vodu a sám nepil víno. Potom jsou pravdivá slova Jana Hamáčka, že si mnozí lidé dělají z vlády legraci. V případě Andreje Babiše to platí i naopak.