Žena, která si pozvala českého premiéra Andreje Babiše k diskuzi s utajeným obsahem, ještě než byl státník vpuštěn do Bílého domu k setkání s prezidentem Trumpem, je výraznou a legendární osobou dějin tajných služeb.
Gina Haspelová je první ženou v čele CIA a v této agentuře pracuje již déle než třicet let. Její nástup do čela instituce provázela ve Spojených státech debata, zda může být ředitelkou osoba, která byla zapojena do kontroverzního programu mučení vězňů z řad islámistických fanatiků a pravděpodobných teroristů.
Haspelová řídila v roce 2002 tajnou věznici v Thajsku, kde agenti CIA vyslýchali osoby podezírané z terorismu metodami označovanými za mučení. Podle senátní zprávy zde CIA poprvé použila brutální metody výslechu včetně mučení, simulovaného topení známého jako waterboarding či upírání spánku. Tajná služba se rozhodla thajskou věznici uzavřít poté, co se informace o ní dostaly na veřejnost. Respektovaný senátor John McCain, který sám zažil mučení jako zajatec ve Vietnamu, naléhal na své republikánské kolegy, aby nominaci Haspelové odmítli. Haspelová zákonodárcům sdělila, že kruté výslechové metody přinesly „cenné informace“.
V souvislosti s návštěvou Andreje Babiše v centrále tajné služby CIA se tudíž nabízí spekulace z kategorie černého humoru, zda nebyl rovněž český premiér podrobený waterboardingu.
Při waterboardingu je osoba přivázána ke stolu nebo dřevěné desce. Tazatel má pomocníka, jehož úkolem je lít vodu přes ručník či celofán na nos a ústa vyšetřovaného, což ztěžuje dýchání a navozuje pocit topení.
Návštěva premiéra na centrále tajné služby je zcela bezprecedentní. Podle rešerše byl na návštěvě CIA premiér Pákistánu kvůli americkému zájmu pacifikovat teroristickou síť Al Kaida. Zasvěcenější pozorovatelé mají za to, že Babiš byl v centrále CIA upozorněn na ohrožení zpravodajské spolupráce mezi americkou tajnou službou a českou rozvědkou (ÚZSI), kde bylo v Babišově éře změněno vedení a kontrarozvědkou (BIS), na kterou útočí proruský prezident Zeman. Vyloučit nelze ani diskrétní sdělení, které by mohlo souviset s Babišovou minulostí a vysokou přítomností proruských struktur v jeho blízkém okolí.