Šest let byl předsedou senátu, 26 let je členem Občanské demokratické strany. Přemysl Sobotka už v politice zažil mnohé, ale osoba Andreje Babiše je pro něj novým fenoménem, který u nás dříve neexistoval. V rozhovoru pro Parlamentní listy hovořil Sobotka nejen o snaze současného ministra financí získat co největší vliv v podnikatelské sféře, ale především ovlivnit ústavní uspořádání, které nyní v České republice funguje.
Přemysl Sobotka neodsuzuje skutečnost, že vznikají hnutí podobná Babišově ANO, ale je třeba si na ně dávat pozor a pozorně vnímat, jakým způsobem fungují. „Je dobře, že po listopadu 89 vznikly demokratické politické strany, i když nám tady zůstala bohužel jedna, která je pohrobkem minulého režimu – KSČM,“ mrzí zkušeného politika. „Hnutí ANO Andreje Babiše nemá prakticky žádný program, pan Babiš je ryzí populista se zřejmě vynikajícími poradci, kteří mu řeknou, jaké téma má zvednout a jak má odvrátit pozornost od svých problémů,“ vysvětluje svůj pohled na ANO Sobotka, při čemž zmiňuje například obrat v názorech Babiše při migrační krizi.
Úspěch Babiše v roce 2013 a následný vzestup popularity, je podle Sobotky vysvětlitelný. „Žijeme v mediálním světě a pan Babiš se stal mediální ikonou, každé médium má o něj zájem. A v té chvíli volič, který není dobře informován a nezná pozadí jeho podnikání, si myslí, že to musí být zajímavý člověk. Je pozoruhodné, jak se ze všech těch kauz dokáže vymluvit. A lidé mu věří,“ říká bývalý šéf senátu.
Sám by však uvítal, kdyby se situace změnila. „Vzhledem k tomu, že pan Babiš o sobě tvrdí, že není politik, byl bych moc rád, aby zůstal mimo politiku, ale bohužel veřejnost a voliči si myslí, že když vlastní několik miliard, nenechá se zkorumpovat. Což, jak vidíme z té jeho krátké historie, není tak úplně pravda,“ uvádí Sobotka pro PL.
Babišovo tvrzení, že bude stát řídit jako firmu, považuje za nesmysl. „Stát není firma. A pokud žijeme stále v parlamentní demokracii, rozhodující roli tu má parlament. A není to tak dlouho, kdy ministr Babiš vystřelil, že chce zrušit senát a snížit počet poslanců. To jsou přesně kroky vedoucí k tomu, aby jeden muž po svém vítězství ve volbách začal ovládat i tyto parlamentní orgány a to je podle mne cesta do hrobu,“ varuje Přemysl Sobotka.
„Pro mne je jasná jedna věc, že senát zabrání ústavním změnám, protože senát není Babišův, a předpokládám, že ještě dlouho nebude. A Ústava se nedá měnit bez souhlasu senátu, proto chce také Babiš senát zrušit,“ myslí si člen ODS, který razantně odmítá, že by jeho strana šla po volbách s hnutím ANO do koalice. „Na vládní úrovni spolupráce s ANO pro ODS, která má jasné programové cíle a jasně nesouhlasí s mnoha věcmi, které pan Babiš prosazuje, nepřichází v úvahu. To je můj osobní pohled a věřím, že většiny v ODS,“ doufá Sobotka.
Občané by si podle jeho slov měli také uvědomit, jak může dopadnout Babišův hon za získáním většího vlivu v podnikatelských odvětvích, kterými se zabývá jeho koncern Agrofert. „Osobně si myslím, že jeho předlistopadová role mu poskytla dostatek informací a dostatek kontaktů na to, že začal skupovávat podniky, a dneska jsem až udiven tím, jak má potravinářství minimálně z padesáti procent na své straně a snaží se ovlivňovat další,“ říká Sobotka. „A jednou se probudíme a bude tady monopol, tentokrát ne státního podniku jako za komunistů, ale bude tady Babišovo. A pak se možná budou všichni divit, jaké tady budou ceny,“ dodává.