
Europoslanci za ODS Alexandr Vondra a Ondřej Krutílek FOTO: Evropská unie
FOTO: Evropská unie
Čeští europoslanci Alexandr Vondra a Ondřej Krutílek (oba ODS) vyzvali Evropskou komisi, aby stáhla návrh, který má zpřísnit technické parametry pro nové krby a kamna na dřevo nebo brikety. Podle nich by se mohl negativně dotknout desítek milionů evropských občanů, zejména těch žijících na venkově, a domácností s nižšími příjmy. Kritika přichází také od českého ministerstva průmyslu i výrobců.
Požadavky na emisní a technické normy kotlů a kamen jsou součástí návrhu Evropské komise na novou směrnici o ekodesignu, která by od 1. července 2027 mimo jiné výrazně zpřísnila limit pevných částic nebo snížila emisní limity oxidu uhelnatého a oxidů dusíku. Konkrétně by se dotkla kotlů na uhlí, dřevo a biomasu s tepelným výkonem do 1000 kW a méně, dále pak lokálních topidel do 50 kW, konkrétně kamen, krbů a sporáků. Ty by podle dokumentu měly být také vybaveny automatickou regulací spalování s připojením k elektronickému řízení a senzorům, které upravují přívod vzduchu dle aktuálního výkonu a zátěže.
Pokud by byl návrh schválen, dojde podle expertů k výraznému zhoršení podmínek pro výrobce i uživatele těchto zařízení. Například Asociace podniků topenářské techniky upozornila, že by po zavedení požadavků v roce 2027 poklesl trh se spalovacími zdroji na pevná paliva o více než 80 procent, protože by se zásadním způsobem zvýšila cena nových spotřebičů, a tím i jejich dostupnost pro občany s průměrnými a nižšími příjmy.
Prezident asociace Zdeněk Lyčka prohlásil, že pokud směrnice projde, stane se vytápění domácností biomasou do deseti let výsadou pouze bohatých lidí, protože běžný občan nebude schopen si pořídit drahé zařízení, které by vyhovovalo komisí navrženým technickým požadavkům. „Nesmyslné požadavky již nemají nic společného s ekologií. Spíše to budí dojem, že jde o zcela cílenou snahu radikálně snížit dostupnost spotřebičů na biomasu pro běžné občany Evropské unie. Je to šílené, ale doufejme, že se to při složitých jednáních s komisí podaří ještě zvrátit,“ řekl Lyčka.
„Nereálný nápad Evropské komise hází klády pod nohy všem výrobcům kotlů a kamen v Česku i celé Evropě. Navržené parametry popírají samotné fyzikální zákony a jsou mnohdy nesplnitelné,“ prohlásil předseda klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle něj by nové podmínky mohly z trhu vyřadit 90 procent kotlů a kamen na tuhá paliva, zatímco zbylé by výrazně zdražily.
Europoslanci poslali dopis komisi
Kritika přichází také od zástupců Česka v europarlamentu. „Komise to se svým návrhem ke kamnům na dřevo přepískla a je potřeba dát jí to jasně najevo. S Alexandrem Vondrou jsme připravili dopis třem komisařům, ve kterém je vyzýváme ke stažení současného návrhu. Zároveň sbíráme podpisy dalších europoslanců. Sorryjako, ale takhle to fakt nejde,“ oznámil europoslanec Ondřej Krutílek za občanské demokraty.
Komise to se svým návrhem ke kamnům na dřevo přepískla a je potřeba dát jí to jasně najevo.
— Ondřej Krutílek (@ondrejkrutilek) February 6, 2025
S @AlexandrVondra jsme připravili dopis třem komisařům, ve kterém je vyzýváme ke stažení současného návrhu. Zároveň sbíráme podpisy dalších europoslanců.
Sorryjako, ale takhle to fakt… pic.twitter.com/4G6Jv87SbI
Adresáty dopisu, který má deník FORUM 24 k dispozici, jsou místopředseda Evropské komise pro prosperitu a průmyslovou strategii Stéphane Séjourné, komisař pro energetiku a bydlení Dan Jørgensen a komisařka pro životní prostředí Jessika Roswallová. „Jedním z nejznepokojivějších aspektů návrhu je požadavek, aby topidla na tuhá paliva byla znovu připojena k elektrické síti, což fakticky zpochybňuje jejich úlohu jako soběstačného řešení vytápění,“ napsali jim Vondra s Krutílkem.
Podle nich by požadavek na elektrickou energii pro automatickou regulaci spalování a filtrační systémy zvýšil závislost na elektřině a způsobil další náklady uživatelům, kteří se na zmíněná topidla spoléhají jako na primární nebo doplňkový zdroj vytápění. „Návrh by se mohl dotknout desítek milionů evropských občanů, zejména těch, kteří žijí na venkově a v domácnostech s nižšími příjmy a jsou závislí na topidlech na dřevo jako na nákladově efektivním způsobu vytápění,“ upozornili oba čeští europoslanci.
Nařízení by podle Vondry a Krutílka mohla mít nezamýšlený důsledek v tom, že by přiměla spotřebitele nadále používat starší, méně účinná topidla na uhlí. „To by narušilo samotné environmentální cíle, kterých se tato opatření snaží dosáhnout,“ vysvětlili europoslanci. Evropskou komisi proto vyzvali, aby navrhované „přísné požadavky“ stáhla a zahájila otevřený a konstruktivní dialog se zúčastněnými stranami.
Bude se dál jednat
S návrhem nesouhlasí ani české ministerstvo průmyslu. „Zpřísnění požadavků by mohlo omezit dostupnost či zakázat uvádění určitých typů výrobků na trh a zvýšit jejich cenu. Proto s návrhem nesouhlasíme a své připomínky představíme na jednání v Bruselu už v příštím týdnu,“ řekl novinářům mluvčí resortu Marek Vošahlík.
Cílem Česka podle něj bude, aby požadavky odpovídaly technologickému vývoji a ekonomickým možnostem. „Nesmí ale vést k neúměrnému dopadu na peněženky českých domácností a firem. Tento typ kotlů by měl zůstat na trhu jako jedna z možných alternativ způsobu vytápění,“ podotkl Vošahlík. Zároveň upozornil na to, že jde zatím o první návrh, o kterém se bude dál jednat.
Že jde o koncept implementačních aktů, tedy jakýchsi pracovních dokumentů, se kterými komise vstupuje do konzultací s členskými státy EU, upozornil ve čtvrtek evropský zpravodajský server Euractiv s tím, že se nejedná o oficiální návrh.
„Doufám, že jsou oba mí kolegové dostatečně zkušení na to, aby věděli, že se celá věc řeší na úrovni Evropské rady, tedy členských států,“ řekl pak deníku FORUM 24 k dopisu Vondry a Krutílka europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „My k tomu můžeme určitě napsat stanovisko do médií, ale definitivně o tom rozhodnou státy Evropské unie,“ upozornil lidovecký politik. Samotný návrh ale i on označil za nerealistický a nesmyslný. „Je to další pomník Franse Timmermanse (bývalý eurokomisař pro klima, pozn. red.) a spol.,“ dodal.
Lepší bouře ve sklenici vody než skutečná
Europoslanec Jan Farský (STAN) celou diskuzi označil za tornádo ve sklenici vody. „Asi někomu zkazím příběh realitou. Jedná se o pracovní dokument Evropské komise. Podoba návrhu se bude teprve projednávat a upravovat, vznikne až po konzultacích s členskými státy. A Česko se rozhodně nebude držet stranou vyjednávání,“ napsal na sociální síti X.
„Strašení o hrozivé budoucnosti, dřevo jenom pro bohaté a další zákazy ze zlé EU.“
— Jan Farský (@JanFar_sky) February 5, 2025
Tzv. kauza krby je ve skutečnosti tornádem ve sklenici vody. Asi někomu zkazím příběh realitou: jedná se o pracovní dokument Evropské komise. Podoba návrhu se bude teprve projednávat a upravovat,… pic.twitter.com/tNieVXMaYJ
Jeho slova však odmítl právě Krutílek. „Ber Evropskou komisi s rezervou. Teď dělá logicky damage control, ale podobných návrhů, které komitologií projdou jak nůž máslem, protože na ně nikdo včas neupozornil, mi jako členovi výboru pro průmysl a energetiku (ITRE), kde sedíš i ty, chodí každý týden desítky. A v jiných výborech (třeba pro životní prostředí ENVI) to není jiné. Navíc komise tvrdí, jak nás teprve čeká zveřejnění návrhů, ale ty už jsou dávno venku,“ reagoval na Farského.
„Pro někoho je to bouře ve sklenici vody, pro mě ale lepší bouře ve sklenici vody než bouře skutečná. Navíc právě tak se má dělat evropská politika. Včas identifikovat problém a jednoznačně a srozumitelně o něm mluvit na všech relevantních fórech. Jedině tak lze dosáhnout kýžené změny,“ dodal Krutílek.
Evropská komise návrhy prostuduje
Mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová už ve středu oznámila, že komise nenavrhla žádné nové požadavky na kotle a kamna, v současnosti je teprve na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami. „Směrnice o ekodesignu předpokládá revizi stávajících opatření pro kamna a kotle na tuhá paliva a nyní jsme na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami,“ řekla novinářům s tím, že účelem revize má být snížení emisí škodlivých látek znečišťujících ovzduší.
„Komise v této věci nezaujala konečné stanovisko, prostudujeme všechny návrhy a alternativy. Důležité je, že se chceme vyhnout jakémukoli významnému negativnímu dopadu na spotřebitele, zejména pokud jde o cenovou dostupnost nebo životní cyklus takových produktů,“ zdůraznila Itkonenová.
Zástupci Evropské komise se měli setkat s experty ze členských států 12. února. Komise však nakonec jednání o zpřísnění požadavků na kotle a krby odložila. Informoval o tom europoslanec Krutílek. Podle něj se lekla tlaku a zrušila zasedání konzultačního komitologického výboru, který měl mít záležitost na stole. Tématu se deník FORUM 24 věnuje zde.