Ve všech větších, ale i menších městech si budou lidé v těchto dnech připomínat třicáté výročí sametové revoluce a tím i návratu svobody a demokracie do naší země po více než čtyřiceti letech komunistické totality. Ne všude ale proběhnou tyto oslavy v duchu tolerance k odlišným názorům. Jako příklad může posloužit nedávné rozhodnutí přerovského primátora Petra Měřínského (ANO), který si jubilejní oslavy zprivatizoval.
Primátor Přerova Měřínský totiž rozhodl, že na výročí 17. listopadu 1989 nebudou povoleny projevy zástupců Konfederace politických vězňů, Klubu angažovaných nestraníků, Sokola a dalších organizací. „Při sestavování programu na vzpomínkovou akci k 17. listopadu se primátor Přerova Petr Měřínský rozhodl, že proslovy budou dva – jeden bude mít první polistopadový starosta Petr Dutko, druhý on,“ uvedla tisková mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Dodala zároveň, že primátor Měřínský nechtěl, aby se tradiční poklidná vzpomínková akce proměnila v protivládní demonstraci, což prý bylo ze strany některých zájemců o vystoupení avizováno.
„Nechtěl jsem mezi zájemci o proslov selektovat, kterým vystoupení na vzpomínce pořádané městem umožníme a kterým ne. Proto jsem rozhodl takto,“ konstatoval přerovský primátor.
Podle mluvčí Chalupové to ale neznamená, že řečníci, kterým se toto rozhodnutí nelíbí, si nemohou udělat svoji vzpomínkovou akci kdekoliv jinde anebo v jiném čase, a tam plně vyjádřit svůj názor. I to je podle slov primátora projevem demokracie a tolerance.
Primátor Petr Měřínský byl v roce 2018 zvolen veřejně, návrh opozice na tajnou volbu neprošel. Ruku pro jeho zvolení zvedlo 18 zastupitelů, deset bylo proti a sedm se zdrželo. „Je to pro mne obrovská čest a odpovědnost, doufám, že se mi podaří naplnit všechna očekávání. Doufám, že budu funkci zastávat tak dobře jako můj předchůdce,“ uvedl po své loňské volbě Měřínský.
Předseda Konfederace politických vězňů na Přerovsku Vladimír Hučín, který měl zájem 17. listopadu na oslavě vystoupit, byl s tímto zamítavým postojem primátora seznámen 7. října na koordinační schůzce zástupců spolků na Městském úřadě v Přerově. „Proti tomuto rozhodnutí jsem jako jediný rezolutně vystoupil a byl jsem překvapen, jak ostatní zástupci spolků, jako například Svaz bojovníků za svobodu, Sokola a další, byli v tomto směru pasivní až zastrašení,“ uvedl Hučín.
Žijeme skutečně v absurdní době. Bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Andrej Babiš má v centru Lucemburku položit kytici k uctění symbolu odporu proti okupaci, Jana Palacha. Jeho stranický souputník Měřínský naopak zakázal Vladimíru Hučínovi, který v roce 2014 obdržel za aktivní odboj proti domácím komunistům a sovětským okupantům od ministra obrany statut válečného veterána, promluvit v centru Přerova v den boje za svobodu a demokracii. Vystoupit s projevem ale může bývalý starosta Přerova Dutko, který byl podle Vladimíra Hučína členem normalizační KSČ, z níž ale záhy po revoluci vystoupil.
A co dělají v tyto památné dny naši komunisté, kteří byli před třiceti lety údajně poraženi? Zcela svobodně se vysmívají zastřeleným obětem okupace řečmi o dopravních nehodách v srpnu 1968 a také o tom, že o žádnou okupaci vlastně nešlo. Násilně unesení představitelé Československa, obsazeného půlmilionovými armádami s více než šesti tisíci tanky, přece dobrovolně podepsali v Kremlu dohodu o pobytu vojsk na našem území.