Světová zdravotnická organizace (WHO) žádá společně s Dětským fondem OSN (UNICEF) obě strany válečného konfliktu v Pásmu Gazy, aby na konci srpna a září provedly sedmidenní humanitární pauzu. Důvodem má být uskutečnění dvou kol očkovací kampaně proti obrně.
V červenci letošního roku byl podle informací WHO detekován v Pásmu Gazy polovirus typu 2 (cVDPV2). Od té doby se zde prý u tří dětí objevilo podezření na akutní ochablou paralýzu (AFP), která je běžným příznakem dětské obrny. Vzorky jejich stolice byly následně odeslány k testování do Jordan National Polio Laboratory.
„WHO a UNICEF žádají všechny strany konfliktu, aby provedly v Pásmu Gazy sedmidenní humanitární pauzy, aby bylo možné uskutečnit dvě kola očkovacích kampaní. Tyto pauzy v bojích by umožnily dětem a rodinám dostat se bezpečně do zdravotnických zařízení a místním terénním pracovníkům dostat se k dětem, které nemají přístup ke zdravotnickým zařízením pro očkování proti dětské obrně. Bez humanitárních přestávek nebude realizace kampaně možná,“ píše se v prohlášení na webových stránkách WHO.
V ideální situaci chce během každého kola kampaně palestinské ministerstvo zdravotnictví (MoH) ve spolupráci s WHO a UNICEF, Agenturou OSN pro pomoc a práci pro palestinské uprchlíky (UNRWA) a dalšími partnery poskytnout více než 640 000 dětem mladším deseti let nové perorální vakcíny proti obrně typu 2 (nOPV2). Do Pásma Gazy má být doručeno více než 1,6 dávek, a to přes letiště Ben Gurion.
Očkování bude provádět 708 týmů, včetně nemocnic, polních nemocnic a center primární zdravotní péče v každé obci Pásma Gazy. Pokud se má podle zdravotníků zabránit šíření dětské obrny a zároveň snížit riziko jejího opětovného výskytu, bude prý potřeba alespoň 95procentní proočkovanost během každého kola kampaně. Údajně to souvisí s vážně narušeným systémem zdravotnictví, vody a hygieny v Pásmu Gazy.
Mezi další požadavky zmíněných organizací patří dostatečná hotovost, palivo a funkční telekomunikační sítě, aby se informace o očkovací kampani dostaly do komunity.