Vedoucí oddělení bezpečnosti životního prostředí a civilní ochrany Ukrajiny Artem Vlasjuk uvedl, že od okamžiku, kdy Putin rozpoutal válku proti Ukrajině, použila jeho armáda v minimálně 4800 případech nebezpečné chemické zbraně, které jsou podle úmluvy z dubna 1997 zakázány.
„Při současné kapacitě výroby produkuje Ruská federace každých 15 minut asi 15–20 nových granátů RG-Vo,“ řekl Artem Vlasjuk. RG-Vo je ruský ruční granát s válcovým kovovým tělem a chemickou látkou, který může být naplněn například dráždivým činidlem v podobě 2-chlorbenzylidenmalononitrilu, což je základ slzného plynu.
Použití takových prostředků ve válce je přitom porušením mezinárodního práva, zákona o vedení války a Úmluvy o použití chemických zbraní. Jde tedy fakticky o další válečný zločin ze strany Ruska. „Minimálně ve třech případech máme lékařskou zprávu o smrti v důsledku akutní otravy chemikáliemi,“ obvinil ruskou armádu Vlasjuk, když hovořil o otrávených ukrajinských vojácích. Od počátku války bylo tímto způsobem zasaženo více než 2000 mužů.
Podle Vlasjuka použily ruské jednotky od začátku války nejrůznější chemické látky v nejméně 4800 případech. Do září letošního roku to bylo podle údajů ukrajinského generálního štábu 4035 případů. Zejména šlo o nasazení munice se slzným plynem, ale i s dalšími nebezpečnými látkami. Nejvyšší počet použití těchto zakázaných zbraní byl zaznamenán v květnu letošního roku, kdy došlo k 709 útokům. V současné době intenzita používání těchto granátů klesla, protože díky sníženým teplotám klesá účinnost i dosah kouře z výbuchu takových zařízení.
Kromě výše zmíněných chemických zbraní používají ruští agresoři i zbraně s termobarickou či obecnou toxicitou, které jsou rovněž zařazeny do seznamů Úmluvy o zákazu chemických zbraní. Zároveň však podle Vlasjuka Rusové vědí, že porušují mezinárodní právo, a snaží se užívání těchto zbraní maskovat. Jenže látky jsou známé a jejich identifikace poměrně jednoduchá, takže proces prokázání jejich užití není složitý.
Na základě analýzy odebraných vzorků půdy na frontové linii v Dněpropetrovské oblasti potvrdili 18. listopadu zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) přítomnost toxické látky CS (2-chlorbenzylidenmalonitril). Ví se, že k incidentu s použitím této látky došlo 20. září 2024 poblíž obce Illinka. Experti OPCW incident zdokumentovali, vyslechli svědky a odebrali vzorky z příkopu.