Jestli je Dmitrij Medveděv blázen, nebo zda to je jen hraje, je oblíbené téma různých analýz. V obou případech k tomu přistupuje podezření, že je nejspíš pod vlivem nějakých látek, které působí na mozek. Rozhodně jeho nepříčetné a vulgární psaní budí dojem, že dělá všechno proto, aby se s ním už nikdo soudný nikdy nebavil.
Pavel Žovnirenko, předseda správní rady Centra pro strategický výzkum, poznamenává, že na Ukrajině ani na Západě neexistuje publikum, které by Medveděvovy výroky na sociálních sítích bralo vážně.
„Pokud nepočítáme ‚vatu‘ na Západě, která tam emigrovala, jeho slova jsou vnímána spíše uvnitř Ruska, místním publikem, pro které jsou hodnoty: ‚přes den pít – večer se dívat na televizi‘,“ sdělil Pavel Žovnirenko pro ruské vysílání Hlasu Ameriky.
Míra byla překročena natolik, že šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger už vyzval bývalého ruského prezidenta, aby se zdržel hanlivých výrazů na adresu Ukrajiny. Jak jsme tu již zmínili, Dmitrij Medveděv na svém účtu na twitteru 8. dubna zveřejnil šest bodů, proč podle něj „Ukrajina zanikne“. Podle bývalého ruského prezidenta Ukrajinu „nepotřebuje Evropa, USA, Asie ani Afrika“ a ani Rusko. Dokonce sami Ukrajinci prý Ukrajinu nepotřebují.
„Konečně, vlastní občané nacistickou Ukrajinu nepotřebují. Proto jich ze 45 milionů obyvatel zbývá jen asi 20 milionů. Proto ti, kteří zůstali, chtějí odejít kamkoli: do nenáviděného Polska, EU, NATO, stát se 51. státem Ameriky. Připojení k Antarktidě s jejími tučňáky bude také fajn. Hlavně že je tam klid a dobré jídlo. Zločinecké ambice vládnoucí junty donutily Ukrajince žebrat a toulat se po zemích a kontinentech a hledat lepší život. To vše pro obskurní evropskou perspektivu. Nebo spíše proto, aby si harlekýn v khaki trikotu a jeho banda zlodějských nacistických klaunů mohli ukládat peníze ukradené Západu na svá offshoreová konta. Že by to obyčejní Ukrajinci potřebovali? Nikdo na této planetě takovou Ukrajinu nepotřebuje. Proto zanikne,“ tvrdí Medveděv.
Přejdeme otázku, která se sama nabízí, jestli totiž někdo potřebuje Rusko, a především samotného Medveděva, a podívejme se na jiný zajímavý moment. Totiž samotný výskyt takového genocidního materiálu na twitteru vlastněném Elonem Muskem. Musk hlásá svobodu slova, což se podle mínění mnoha uživatelů zatím projevilo nárůstem extremistických a dezinformačních příspěvků. Možná bychom Muskovi mohli zálibu ve svobodě slova věřit, kdyby sám nešířil dezinformace.
Musk pomohl odkazem na lživý článek šířit konspirační teorie kolem útoku na Paula Pelosiho, manžela předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiové. Objevila se tvrzení, že se manžel Pelosiové a útočník znali. Podezřelý David DePape, který muže napadl kladivem a poranil mu lebku, se přitom vyšetřovatelům přiznal, že se do domu Pelosiových vloupal, aby se zaměřil na předsedkyni sněmovny. Oba se samozřejmě neznali. Musk ale napsal tweet, že „existuje malá možnost, že v tomto příběhu je víc, než se zdá“, a sdílel odkaz na příspěvek, z časopisu Santa Monica Observer, který je šířením dezinformací proslulý. Musk to potom smazal, ale nikdo soudný by takovou pitomost vůbec nezačal šířit.
Stejně tak se Musk vyznamenal šířením bludů trumpovského a prokremelského komentátora Tuckera Carlsona. Carlson vybral několik záběrů z přepadení Kapitolu, které budily dojem, že útočníci se jen tak v klidu procházeli po budově a všechno si prohlíželi, jako by snad byli na exkurzi. Musk jásal, jak je tu najednou nový pohled na věc.
Teď se tedy na twitteru objevily Medveděvovy výkřiky o zbytečnosti Ukrajiny, která musí „zmizet“. Vzhledem k tomu, že na „zmizení“ Ukrajiny a Ukrajinců pilně už přes rok pracuje ruská armáda a zločinecká tlupa wagnerovců Jevgenije Prigožina a postup Ruska je jasně genocidní, bylo by dobré Medveděva v jeho zločineckém nadšení nějak usměrnit.
„Nechme lidi, ať se rozhodují sami,“ poznamenal Elon Musk. Podle něj „pouštět se do cenzury jen proto, že to dělají ostatní, je slabý krok“. Jenže na to by se dalo říct, že když už ostatní lžou, nemusel se k tomu Musk sám přidávat. To pak jeho slova vnímáme jinak.
Jistě, jak píše Hlas Ameriky, málokdo bere Medveděvova prohlášení vážně. Mluvčí polské vlády pro informační bezpečnost Stanislav Žarin označil takové výroky za „nudný nesmysl“. „Stále stejné nesmysly od Medveděva. Je jako rozbitá deska. V jeho tvorbě není nic nového. Je to nuda,“ poznamenal Žarin.
V Evropě je svoboda slova vnímána jinak než v Americe. Je to dáno zkušeností, že genocidy začínaly tím, že je někdo hlásal. Hlásání genocidy nebo její popírání se proto považuje za vážnou věc a má se za to, že slova nejsou jen chvění vzduchu a písmena, ale jsou to i „věci“, které něco působí. Nemusí to být nakonec přímo vraždění, ale šíření dezinformací může třeba ovlivnit volební chování a k moci se pak dostávají lidé, kteří by tam bez organizované lži nikdy nebyli.
Kdyby šlo jen o jeden případ, dalo by se to považovat za nějaký úlet, ale pokud má sám Musk velmi volný vztah k pravdě, je to nápadné. Americké publikum není možná opilé vodkou jako to ruské, ale je omámené přívalem trumpovských lží a místo ruské státní televize si pustí Fox News a dorazí se Tuckerem Carlsonem.
Na ruském Telegramu Medveděv tento příspěvek nemá, oblažil jím v angličtině zahraniční publikum. Když už to tam Elon Musk nechává zaznívat, byli bychom asi zvědaví, co si – kromě řečí o svobodě slova – myslí konkrétně o tématu práva Ukrajiny na existenci. Zatím jsme se ale dozvěděli jen věci, které vypadají jako od mluvčího Kremlu Peskova.
„Ať se to někomu líbí, nebo ne, Krym je Ruskem absolutně vnímán jako základní součást Ruska,“ napsal loni na podzim Musk. „Krym má pro Rusko také zásadní význam pro národní bezpečnost, protože je to jejich jižní námořní základna. Z jejich pohledu je ztráta Krymu jako ztráta Havaje a Pearl Harboru ze strany USA.“ Na to se mu dostalo odpovědi, že Donald Trump poslední prezidentské volby také „absolutně vnímá“ jako zfalšované a že nejde o to, co si myslí v Rusku. Putin také „absolutně vnímá“ celou Ukrajinu jako místo, které by měl dobýt. A Medveděv, přeborník v absolutním vnímání (pokud je na chvíli schopen něco vnímat), by ji rovnou celou zrušil jako zbytečnou.
Stejně jako u nás to budí dojem, že boj za absolutní svobodu slova je jen kulisa pro možnost neomezeného šíření ruských lží bez jakékoli korekce. Proč bychom z toho měli být nadšeni?