Méně než 200 dní po volbách v Británii se šíří petice, která požaduje nové předčasné volby. Podle signatářů totiž současná vláda porušila sliby, které před svým zvolením dala. Jen během několika dní petice nasbírala obrovské množství podpisů. K pondělnímu odpoledni ji podpořilo 2,1 milionu lidí. Vliv na to měl zřejmě i majitel sociální sítě X Elon Musk, který během víkendu na britskou vládu útočil a petici sdílel.
„Chtěl bych, aby byly další všeobecné volby. Myslím si, že současná labouristická vláda porušila sliby, které dala před minulými volbami,“ zdůvodnil vznik petice její autor Michael Westwood. Vláda musí reagovat na všechny petice, které získají více než 10 000 podpisů. Pokud počet přesáhne 100 000, parlament je zváží k projednání.
Petice je zveřejněná na webových stránkách parlamentu. K podepsání je potřeba platná e-mailová adresa a PSČ, ale neprovádí se žádná kontrola totožnosti, že lidé jsou tím, za koho se vydávají. Petice se začala rychle šířit na sociální síti X, kde byli lidé vyzýváni, ať ji podepíšou, i pokud nebydlí v Británii.
Jak upozornil server Politico, petici podpořil i Elon Musk, kterého na X sleduje přes 205 milionů lidí. „Lidé Británie už mají dost tyranského policejního státu,“ napsal. Jen několik dní před tím také zveřejnil graf ukazující klesající popularitu premiéra Keira Starmera.
Musk má s britskou vládou problémy už několik měsíců, upozornil server. V létě zneužil případ zabití tří školaček ke kritice britské policie, šířil nepravdivá tvrzení o postupu vlády a obvinil premiéra z toho, že provozuje „dvouúrovňový“ soudní systém, který zachází s bílými lidmi tvrději. Prohlásil také, že občanská válka je v Británii nevyhnutelná.
Červencové volby otřásly britskou politickou scénou, když voliči po 14 letech ukončili vládu pravicové Konzervativní strany a přisoudili masivní parlamentní většinu středolevým labouristům. Premiérské funkce se ihned ujal jejich lídr Keir Starmer, který slíbil „obnovu“ země a s ní i návrat důvěry v politiky.
Někteří britští komentátoři přirovnávali výsledky voleb k zemětřesení nebo tsunami, neboť zamávaly se zastoupením několika stran v dolní komoře parlamentu.