Tři týdny po volbách se nerýsuje podpora Babišově vládě ani dohoda na rozložení sil v poslanecké sněmovně. Hnutí ANO kritizuje ostatní z nedostatku vstřícnosti, ale samo nechce příliš slevit ze svých priorit, kam patří elektronická evidence tržeb (EET). Pokud by však jeho vláda vládla bez jasné většiny, mohl by ji ohrozit parlament.
Andrej Babiš krátce po volbách prohlašoval, že menšinová vláda hnutí ANO je až poslední možností, pokud by nepřipadala v úvahu vládní koalice. Nicméně o pouhé čtyři dny později jednání o koaliční vládě ukončil s tím, že „bere na vědomí, že s ním ostatní strany bezdůvodně nechtějí být“.
Minimální posuny
Hnutí ANO postupuje silově jako Agrofert při nepřátelském přebírání firmy, přičemž menším akcionářům žádný stravitelný modus vivendi nepřipravilo. Nic nenabídlo ani původním koaličním partnerům ČSSD a KDU-ČSL, což by působilo nejlogičtěji, ti se však po tragických zkušenostech rovněž do vlády nehrnou.
[ctete]165980[/ctete]
„Chceme být konstruktivní. Chceme co nejdříve ustavit sněmovnu, jednat o vládě a chceme lidem ukázat, jak jsme slíbili, že vláda bude funkční a bude pracovat jinak než dosud,“ prozrazuje dnes Babiš strategii, i když zatím moc konstruktivní není.
Nejdále pokročilo jednání hnutí ANO s komunisty, kterým je ochotno za toleranci menšinové vlády kývnout i na populistické a protiprávní zdanění církevních restitucí. Styčné body našlo i s hnutím Tomia Okamury v podobě obecného referenda, přímé volby starostů a hejtmanů a odvolatelnosti politiků.
Přesto zatím nemá nic jisté. Ani komunisté s Okamurou příliš nevěří, že menšinová vláda získá v prvním kole důvěru, a očekávají, že při druhém pokusu nabídne ústupky. Samotný Andrej Babiš přitom deklaruje, že o vládu na bázi jakékoli spolupráce s oběma nepříliš bonitními subjekty nestojí.
Kdo se obětuje
Mezitím se v médiích rýsují černé scénáře, že pokud demokratické strany nezahodí své předvolební sliby, neobětují se a neumožní Babišovi vládnout, hrozí České republice zmar. Přitom riskuje i hnutí ANO, které vše vsadilo na jednu kartu. Nehodlá ustoupit ani ve všeobecně sdíleném požadavku, že ve vládě nemůže úřadovat trestně stíhaný politik.
Babiš současně prokázal, že dokáže být vůči svým partnerům velmi nekompromisní a neloajální. Riziko jít s ním do koalice a nebýt přitom převálcován je příliš vysoké.
Oligarcha zjevně počítá s tím, že časem dojde k „únavě materiálu“ a nakonec se s někým na vládě s ústupky, které ho nebudou příliš bolet, dohodne. Předpokládá totiž, že se všichni obávají předčasných voleb a jeho tisk už prognózuje, kdo všechno by ze sněmovny vypadl.
Pokud by ovšem vládl Babišův loutkový kabinet, tím spíše bez důvěry, nešlo by o stabilní konstelaci a hnutí ANO by mohlo naopak ztrácet. Ve skutečnosti by vládl parlament, který dnes může vytvářet nepředvídatelné většiny. Není přitom jisté, zda by měl oligarcha situaci úplně pod kontrolou, protože dohody při schvalování zákonů by mohly probíhat napříč parlamentem, včetně podávání poslaneckých zákonodárných iniciativ.
Symbol EET
To platí i pro Babišovu vlajkovou loď elektronickou evidenci tržeb. Ve hře je spuštění zbývajících dvou vln EET v příštím roce, do kterých mají být zapojeny stovky tisíc řemeslníků, výrobců, lékařů, podnikatelů ve službách a dalších živnostníků.
Každá z parlamentních stran slibovala minimálně úpravy systému EET, proti původním slibům dokonce i samotné hnutí ANO. Toto téma se tedy ve sněmovně otevře tak jako tak a výsledek je v současné nové situaci nejistý. Jelikož se Babiš nepokouší o žádnou smysluplnou vládní většinu, může být paradoxně ve hře nejen výrazné okleštění systému, ale i jeho zrušení.
„Přes EET a kontrolní hlášení nejede vlak. Z toho v žádném případě neuhneme, to jsou naše perly. Za volební období jsme kvůli tomu vybrali o 250 miliard daní navíc,“ prohlásil exministr financí, přičemž znovu předvedl nevěrohodné čarování s čísly. EET je pro něj symbol, ovšem jen těžko může potom lákat do vlády pravicové strany, které trvají na jeho zrušení.
ANO pouze navrhuje úpravy systému, jako je zjednodušení pro nejmenší živnostníky, kteří ovšem díky výdajovým paušálům většinou žádné daně neplatí, vyjmutí e-shopů či prodeje vánočních kaprů.
Další bič na živnostníky
Jenže ministerstvo financí na druhé straně chystá další bič. Ačkoli je už dnes příliš striktní systém evidence tržeb zbytečně zatěžující, hodlá finanční správa ještě přitvrdit. Detailně se zaměří na údaje z EET a ty pak použije k přesnějšímu doměřování daní podnikatelů.
[ctete]157926[/ctete]
Přínos systému EET přitom zatím není jednoznačně prokazatelný a odpovídající jeho v Evropě výjimečně robustnímu provedení. Především je vadná jeho celková filozofie, že hlavní žábou na prameni jsou malí podnikatelé, když největší daňové úniky mají na svědomí velké korporace. Často desítky tisíc korun stojí firmy jen zavedení EET a další tisíce roční provoz. To přispělo nemalou měrou k citelnému zdražení stravovacích služeb a ke konci mnoha hlavně vesnických hospůdek a obchůdků. Další tisíce živnostníků mohou být podobně postiženy příští rok.
K většímu výběru daní nepřispěje ani státní loterie Účtenkovka s ročními náklady 90 milionů korun, která zatím zůstává daleko za očekáváním. Krátce před prvním slosováním dne 15. listopadu bylo po měsíci a půl zaregistrováno 459 tisíc hráčů, tedy jen 5 procent z celkové oprávněné populace. Průzkumy agentury STEM pro ministerstvo financí přitom signalizovaly účast 55 procent lidí a třetina prý hodlala posílat účtenky každý den.
V následujících týdnech a měsících se ukáže, zda bude mít hnutí ANO situaci ve sněmovně pod kontrolou. Nebo zda bude neústupně manévrovat k předčasným volbám nejpozději na podzim příštího roku společně s komunálními volbami, jak se už spekuluje.
Takový scénář nelze zcela vyloučit, stejně jako je dnes jen obtížně odhadnutelné dění v poslanecké sněmovně, které se může za určitých okolností obracet proti vítězi voleb.