Více než padesát tisíc dotazů obdržely od začátku plnohodnotné války ukrajinské úřady od příbuzných ruských vojáků, kteří zmizeli v bojové zóně. Skutečný počet pohřešovaných (a většinou padlých) Rusů, kteří jsou dosud vedeni jako pohřešovaní, odhadují na dvojnásobek. Těla mrtvých okupantů totiž často zůstanou na bojišti.
Přes padesát tisíc žádostí obdržel od příbuzných a blízkých pohřešovaných ruských vojáků ukrajinský projekt „Chci najít“, který spadá pod Velitelství pro zacházení s válečnými zajatci ukrajinské armády. Píšou o tom armádní stránky Army Inform.
Jak uvedl vedoucí sekretariátu koordinačního štábu zmíněného odboru Bohdan Ochrimenko, původně se domnívali, že pro podávání žádostí a dotazů ohledně situace pohřešovaných Rusů bude stačit zvláštní informační telefonní linka, jenomže se brzy ukázalo, že budou muset vyčlenit větší zdroje.
„Dnes můžeme konstatovat, že počet pohřešovaných osob (ruských vojáků, pozn. red.), na které jsme obdrželi dotazy, je více než padesát tisíc. A to jsou jen ti, kteří se nás nebojí kontaktovat,“ popsal Ochrimenko. Skutečný počet Rusů, kteří zůstali ležet na bojišti, aniž by bylo oficiálně uznáno, že padli, je podle něj dvojnásobný.
„Podle našich propočtů mají Rusové celkem více než sto tisíc pohřešovaných, a to nezahrnuje ty, o kterých už víme, že zemřeli. Mnoho pohřešovaných Rusů je roztroušeno na našich polích, jejich ostatky roznesli psi. O jejich identifikaci nemá Ruská federace zájem,“ prohlásil
Podle Ochrimenka ruské úřady ani armáda nestojí o identifikaci pohřešovaných, ani o jejich označení za mrtvé. Příspěvky na pohřešované vojáky dostávají jejich velitelé a rodině Rusa oficiálně označeného za padlého na Ukrajině přísluší odškodnění. Za pohřešovaného vojáka rodina nedostane nic.