Přes velkou snahu prezidenta Miloše Zemana a dezinformačních médií stoupla důvěra v Bezpečnostní informační službu. BIS důvěřuje největší podíl Čechů za posledních 25 let, a to skoro polovina. Vyplývá to z průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR z října a listopadu.
Průzkum dopadl v číslech naopak než před patnácti lety. V roce 2004 nedůvěřovalo BIS 49 procent lidí a důvěru jí vyjádřilo 19 procent dotázaných. Letos tajné službě důvěřuje 47 procent lidí a nedůvěřuje 36 procent.
Zeman BIS opakovaně veřejně zesměšňuje, protože mu zjevně vadí její poukazování na podezřelou činnost Ruska a Číny. V normální zemi by něco takového bylo nemyslitelné. Už je banální to pořád opakovat.
Před rokem, v prosinci 2018, se Zeman nechal slyšet: „Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špióna.“ Podle něj jde BIS o zachování svého rozpočtu, nebo dokonce jeho zvýšení: „Jak to má dokázat? Musí přesvědčit veřejnost o své užitečnosti. Když budou plácat o tom, že se to tu hemží ruskými a čínskými špiony, a přitom za šest let nedokázala chytit byť jen jediného, tak je to plácání.“
Sdělil to samozřejmě na jemu oddané TV Barrandov.
Pak přišel jeho už pověstný výrok: „Jsou to čučkaři. Protože tam, kde mají najít teroristu, a on opravdu existoval, a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizovaného zločinu říká, že u nás jsou teroristé, tam ho nenašla.“ Tím myslel Samera Shehadeha, který byl obviněn a opustil Česko. Dopadli ho pak v Jordánsku a nakonec skončil v Česku ve vazbě.
Američané Zemanovy názory zjevně nesdílejí. Když byl v březnu premiér Babiš na návštěvě v USA, tak ho pozvali do centrály CIA v Langley a tam dali šéfovi BIS Michalu Koudelkovi vyznamenání za zahraniční spolupráci.
Toho samého Koudelku vláda už čtyřikrát navrhla povýšit do hodnosti generála a Zeman nikdy nevyhověl. Je to zjevná msta za to, že mu Koudelka v zemi narušuje budování hezkého obrazu velmocí, v jejichž zájmu tady momentální hlava státu působí.
Komu to dělá radost, je zřejmé. Ruský Sputnik 28. 11. přinesl titulek: „Zeman se u Soukupa pěkně rozjel a kavárna jen zírala: Rusko není nepřítel, čučkaři škodí, zradu vlasovců nezapomínat.“
Připomeňme si, co psala BIS třeba o Rusku ve své výroční zprávě za rok 2018: „Česká republika byla předmětem zájmu aktérů s vazbou na ruskou a čínskou státní moc i v kyberprostoru. Instituce a občané ČR se stali cílem hned několika kyberšpionážních kampaní, přičemž nejzávažnější z nich byla kompromitace neutajované sítě Ministerstva zahraničních věcí (MZV)…
V roce 2018 byli na území ČR přítomni a vyvíjeli zpravodajskou činnost příslušníci a spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb, tj. civilní rozvědky SVR, vojenské rozvědky GRU a vnitřní bezpečnostní a zpravodajské služby FSB. Dlouhodobým bezpečnostním problémem zůstává personální naddimenzování ruské diplomatické mise v ČR, které pro české občany zvyšuje hrozbu vystavení se kontaktu se zpravodajskou službou cizí moci…
Zpravodajské kapacity RF na území ČR byly částečně oslabeny českou reakcí na útok nervově-paralytickou látkou novičok v britském Salisbury, kterou byl v březnu 2018 otráven Sergej Skripal a jeho dcera. Po britském oznámení podrobností útoku se ruská strana snažila vyvolat na mezinárodní scéně dojem, že použitá toxická látka pocházela z jiných zemí, zejména z ČR. Podle zjištění BIS nervově-paralytickou látku použitou ve Velké Británii žádný subjekt v ČR nevyvíjel, nevyráběl ani neskladoval. S ohledem na skutečnost, že osoby podílející se na útoku se v minulosti mimo jiné pohybovaly i na území ČR, a v návaznosti na britskou žádost o kolektivní solidární postup spojenců zpracovala BIS příslušné podkladové informace, které byly následně využity v rámci procesu vedoucího k vyhoštění tří ruských nedeklarovaných zpravodajských důstojníků…
Česká republika byla i v roce 2018 jednou ze scén subverzních aktivit řízených orgány ruské státní moci proti politické svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Inkriminované aktivity nesly znaky aktivních opatření…
BIS v součinnosti s partnerskou ZS získala také informace o aktivitách ruské zpravodajské služby FSB, která na českém území utajeně budovala ICT infrastrukturu. Tato infrastruktura byla součástí rozsáhlejšího systému, který byl využitelný pro utajované kybernetické a informační operace FSB v lokálním i globálním rozsahu. Ve spolupráci s PČR byla tato síť rozbita a bylo tak zabráněno aktivitám FSB proti zájmům ČR či našich spojenců.“
A tak dále. (Celá zpráva ZDE.)
Pokud jde o útok novičokem v Británii, byl to právě Zeman, který se snažil budit dojem, že se u nás novičok vyráběl. „Chtěl bych konstatovat, že se nyní bezpečně prokázalo, že Česká republika vyráběla novičok. Protože kdybyste tomu trochu rozuměl, pane redaktore, tak byste věděl, že i mikrosyntéza je výroba. A položil byste si jednoduchou otázku, že když všechny strany uznávají, že se u nás novičok testoval, no tak i velmi primitivní člověk dojde k názoru, že když něco testujete, tak to předtím musíte vyrobit,“ vykládal Zeman loni v říjnu pro Aktuálně.cz.
Zcela typické. Zeman vykládá nesmysly a druhé označuje za primitivy.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova pak vítězoslavně prohlásila: „Žvást vlády Theresy May o tom, že novičok se vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku.“ Je to lež. Zemanova lež a ruská lež.
Pokud přes všechnu jeho snahu poškodit tajnou službu vlastní země důvěra v BIS vzrostla, jistě se mu to nebude líbit. Možná si připlaví nějaké další útoky.
Známe od BIS jen zprávu pro veřejnost. Bylo by možná zábavné vědět, co všechno ví a myslí si rozvědka o Miloši Zemanovi. Také to, jestli dostává na stůl zprávy pojednávající o něm.