Od senátních voleb uplynuly necelé tři měsíce. Jedna z nových tváří horní komory, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, na kterou sází alternativní opoziční scéna, se mezitím zviditelnila šířením nepodložených fám. Z jejích reakcí je patrné, že se opájí pocitem vlastní výlučnosti a nedotknutelnosti.
Na počátku byl příspěvek Braniboři v Čechách na webu s příznačným názvem Vidlákovy Kydy. Autor, používající pseudonym Vidlák, jenž se později identifikoval jako bývalý neúspěšný kandidát za ČSSD v komunálních volbách Daniel Sterzik, zveřejnil zpověď údajného zaměstnance distribuční společnosti ČEZ z jižní Moravy.
Vidlákovy fake news
Anonymní elektrikář se mu svěřil, že „už měsíc nedělá skoro nic jiného, než chodí odpojovat elektroměry“. Stěžoval si, jak je pro něj psychicky náročné vidět „brečící matky, které ho prosí, aby ještě deset minut počkal, že ještě rychle aspoň dovaří oběd, nebo osamělé babičky, které nevědí, jak dál postupovat. Už na něj lili horkou vodu, jakýsi strejc na něj vzal dřevěnou tyč…“ cituje autor elektrikářovy traumatizující zážitky.
Šlo o fake news. Společnost ČEZ se obrátila na Sterzika, aby svůj článek odstranil z webu, jelikož může u části veřejnosti vyvolat značné znepokojení, a aby uveřejnil, že odstraněný text obsahoval zcela nepravdivé informace.
„Skupina ČEZ na jihu Moravy jako distributor elektrické energie vůbec nepůsobí. Zaměstnanec ČEZ tak na tomto území nemohl odpojovat žádné elektroměry,“ napsali zástupci ČEZ v dopise Sterzikovi. Na uvedeném území provozuje distribuční soustavu společnost EG.D, člen společnosti EON, jež doplnila, že počet odpojených elektroměrů meziročně klesl o 10 procent. Obdobný pokles eviduje společnost ČEZ tam, kde provozuje distribuční síť.
Tím by mohl tento nejapný příběh skončit. Pro autora by to mělo být propříště varováním, aby nepublikoval neověřené informace anonymních zdrojů, hraničící s nezákonným šířením poplašné zprávy. Jenže okolnosti této fake news jsou mnohem barvitější.
V roli štvance
Vidlák, jehož texty často přebírají weby kremelské propagandy, nešířil lživé fámy poprvé. Nedávno napsal, že vláda chystá všeobecnou mobilizaci, jelikož prezidentu Zelenskému prý „docházejí Ukrajinci“.
„Kolik budeme muset obětovat dětí, než nám to dojde? Jak dlouho budeme trpět tuhle lampasáckou verbež? Jak dlouho na sobě necháme štípat dříví? Ty svině to myslí vážně. Oni nás klidně obětují všechny, stejně jako ty Ukrajince. Oni nás prostě pošlou na jatka v poměru sedm ku jedné a budou to považovat za dobrý kšeft,“ napsal Vidlák.
Sociální sítě se hemží ještě vyšinutějšími bláboly, než jsou Vidlákovy „kydy“. A je příznačné, že pokud se tito exhibicionisté dostávají do úzkých, nasadí si masku štvance a „disidenta“ pronásledovaného totalitní mocí, která se je snaží zastrašit a zničit.
Typickým příkladem je jiný proruský aktivista Ladislav Vrabel, organizující demonstrace na Václavském náměstí, zatížený soudy kvůli desítkám exekucí. Obdobně se zachoval Vidlák. Lživý článek dosud neodstranil a vyzývá své stoupence, aby ho podpořili a posílali mu peníze. I v tom si je s Vrabelem podobný.
Papalášské manýry
Složitější problém nastává, pokud z těchto obskurních zdrojů čerpají někteří ústavní činitelé a dodávají jim tak vážnosti. Prezidentský kandidát SPD Jaroslav Bašta si osvojil Vidlákovu fantasmagorii o chystané mobilizaci, a prý by ji dekretem odvolal.
Legendu o masovém odpojování elektroměrů zase převzala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, jež do horní komory těsně pronikla díky tomu, že v kroměřížském obvodu nedošlo k dohodě mezi kandidáty koaličního tábora, kteří se navzájem vyblokovali z druhého kola.
„Obrátila jsem se na ministry, aby prověřili stavy odpojování elektřiny domácnostem, a potvrdí-li se nárůst, aby ihned zakročili. Nelze přenášet dopady cen, které jsou dílem této vlády, na ty nejslabší,“ uvedla senátorka na sociálních sítích, načež společnost ČEZ oznámila, že proti ní zvažuje právní kroky.
Reakce Hamplové svědčí o tom, jak rychle si osvojila papalášské manýry, ačkoli se do té doby vůči establishmentu razantně vymezovala. „Místo toho, aby vláda ověřila, zda nedochází k odpojování, tak dokonce ČEZ vyhrožuje proti mně právními kroky. Jak si to může dovolit vyhrožovat senátorce, která byla zvolena v demokratických volbách?“
Advokátka zřejmě nechápe, že nelze zaměňovat svobodu slova za šíření nepodložených fám. Slovo senátorky má mnohem větší váhu než výstřelky výstředního bloggera, u něhož není úplně jasné, jestli je myslí vážně, nebo jen provokuje.
Omluvy chce po jiných
Od Hamplové nelze očekávat, že by se za sdílení lživých tvrzení omluvila. Nebylo to v jejím případě poprvé. Považuje naopak vyjádření poškozené polostátní firmy za nepřípustný útok na svoji osobu. Stále žije ve své sociální bublině, jež ji adoruje a dává jí pocit vlastní výlučnosti. Nedokáže strávit ostrou kritiku. Každý, kdo se vůči této skupině vymezí, i když šíří nepravdy, je považován za totalitáře, který chce pošlapat jiný názor.
S tím však musí senátorka počítat, jako každý jiný představitel koalice či opozice, jinak nemá v politice co dělat. Měla by se zdržet pózy ostrakizované vykladačky jednoho z pohledů na současnou situaci. Je to ovšem přesně naopak.
Hamplová vyžaduje omluvu po gymnáziu v Rumburku, kde se octla na tablu o dezinformacích. „Musíme tyto praktiky, nedůstojné demokratické země, zavčas zarazit. V každém případě je to těžce za hranou. A podle toho budu jednat. Nenapadlo by mne, že je něco podobného vůbec možné,“ reagovala výhrůžně.
Senátorka považuje právní kroky vůči své osobě za nepřípustné, ale sama často podává trestní oznámení, pokud se jí něco nezamlouvá. V červenci podala trestní oznámení na ministra financí Zbyňka Stanjuru kvůli úvěru 74 miliard korun pro společnost ČEZ, aby mohla obchodovat na burze.
V listopadu podala trestní oznámení na ministra vnitra Víta Rakušana kvůli transparentu s diktátorem Putinem ve vaku na mrtvoly. Tato symbolika může na někoho působit příliš drsně či nevkusně, ale je opravdu obtížné v tom hledat trestný čin. Současně platí, že advokáti typu Hamplové zůstávají neteční, když radikální antivaxeři přinesli ke sněmovně šibenice a vyzývali k pronásledování poslanců kvůli pandemickému zákonu.
Jednejme s Putinem
Účastnice Vrabelových demonstrací na sebe v senátorské roli dokázala upozornit i jinak. Podle ní je nutné jednat s Putinem, ukrajinské uprchlíky před hrůzami války považuje za bezpečnostní riziko.
Zpochybňuje protiruské sankce a spolu s další nezařazenou senátorkou Danielou Kovářovou byly jediné, kdo v senátu hlasovaly proti výcviku ukrajinských vojáků na našem území. Brání se označení Ruska za teroristickou zemi. „Potom bychom takto museli označit i jiné státy včetně Spojených států,“ namítá. Přesto zásadně odmítá, že by jakkoli nahrávala Putinovi.
Na svoje názory má senátorka Zwyrtek Hamplová svaté právo. Ale nemůže se potom divit, že ji někdo označí za dezinformátorku nebo hlásnou troubu ruské propagandy. Může si za to sama.