„Zeman je putinova děvka“. S tímto nápisem na nahém těle a výkřiky přesně před rokem vyběhla na Miloše Zemana ve volební místnosti aktivistka hnutí Femen Angelina Diashová. Šlo o mimořádně dramatické okamžiky. Ochranka Miloše Zemana aktivistku srazila na zem a dva policisté na ni klekli. Evidentně otřeseného prezidenta téměř odnesli z volební místnosti.

K akci se následně přihlásilo hnutí Femen, které tak chtělo v den prezidentských voleb upozornit, že hlas pro Miloše Zemana je hlasem pro Vladimira Putina, přičemž prezidenta ČR organizace označila za věčně opilého, Putina pak za kremelského pasáka.

Po happeningu byla velkým tématem reakce okolí prezidenta. Například šéf protokolu Vladimír Kruliš se na záběrech po celou dobu usmíval. Experti se také přeli v tom, zda ochranka zasáhla adekvátně. Bezpečnostní expert Andor Šándor říkal, že strážci podcenili přípravu, žena se totiž dostala do těsné blízkosti prezidenta, kdyby to nebyla aktivistka, ale útočník s pistolí, byl by Zeman po smrti. Tomu oponoval Jiří Komorous, který zásah označil za profesionální.

A jak dopadla Angelina Diash? Policisté ji zadrželi, soud jí vyměřil tři měsíce vězení s roční podmínkou. Současně byla vyhoštěna z České republiky a odjela zpět na Ukrajinu. Následně přišla o zaměstnání. Vyhodili z mateřské školy, kde pracovala, a následně i z druhého zaměstnání, ve kterém psala o módě a gastronomii. „Samozřejmě se cítím nevinná. Udělala jsem mírumilovný protest. Chtěla jsem pomoci vašemu národu, aby byl opatrný a nezvolil Zemana podruhé prezidentem. S trestem jsem ale souhlasila, protože chci domů. Zeman je přítelem Putina, který v mé zemi, Ukrajině, vyvolal válku, v níž zemřeli lidé. Je to agresor, velmi nebezpečný, a diktátor. Myslím si, že prezident demokratické země nemůže být přítelem diktátora,“ uvedla v únoru 2018 Angelina Diash.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora