V okolí Záporožské jaderné elektrárny se bojuje, Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z jejího ostřelování, Rusové část elektrárny podminovali a hrozí jejím vyhozením do povětří. Katastrofa, která by desetkrát předčila výbuch v jaderné elektrárně v Černobylu, tak stále visí ve vzduchu. I proto generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí elektrárny a USA vyzvaly Rusko ke stažení vojsk.
O situaci u největší jaderné elektrárny v Evropě jednala ve čtvrtek Rada bezpečnosti OSN. Rusko tuto elektrárnu obsadilo již v březnu a od té doby se v okolí bojuje. Elektrárnu pod dohledem okupantů stále řídí její ukrajinští technici.
Komplex jaderné elektrárny se již v důsledku bojů stal několikrát cílem výbuchu, a to i blízko míst, kde je uskladněn radioaktivní materiál. Antonio Guterres vyzval ke stažení vojenského personálu a techniky a také k tomu, aby v místě neeskalovalo napětí nasazováním dalších jednotek. Šéf OSN vyzval Rusko i Ukrajinu, aby se v bojích jaderné elektrárně vyhýbaly a nezaměřovaly se na ni ani na její okolí. „Zařízení nesmí být použito jako součást žádné vojenské operace. Namísto toho je zapotřebí naléhavá dohoda na technické úrovni o bezpečném demilitarizačním perimetru, který zajistí bezpečnost oblasti,“ uvedl Guterres v prohlášení.
USA podpořily výzvu k vytvoření demilitarizované zóny a vyzvaly Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby místo navštívila, a žádají po Rusku, aby se z místa stáhlo: „Spojené státy vyzývají Ruskou federaci, aby okamžitě stáhla své síly z ukrajinského území. To Ukrajině umožní obnovit výjimečnou bezpečnost a záruky, které v zařízení udržovala po celá desetiletí. Rusko samo vytvořilo rizika zahájením rozsáhlé invaze a může tato rizika eliminovat právě teď, pokud se stáhne z Ukrajiny.“
Zástupce USA také poznamenal, že pokud Rusko bude pokračovat ve své okupační politice, musí světové společenství urychleně podniknout kroky k minimalizaci rizik pro jadernou bezpečnost na Ukrajině.
Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že svět se ocitl „na pokraji jaderné katastrofy, rozsahem srovnatelné s Černobylem“. Uvedl, že úředníci MAAE by mohli místo navštívit již tento měsíc.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje, aby Rusko vrátilo elektrárnu pod kontrolu Ukrajiny. „Pouze úplné stažení Rusů a obnovení plné ukrajinské kontroly nad situací kolem elektrárny může zaručit obnovení jaderné bezpečnosti pro celou Evropu,“ uvedl ve videoposelství.
Francie zopakovala Zelenského požadavek a uvedla, že ruská okupace místa ohrožuje svět. „Přítomnost a činy ruských ozbrojených sil v blízkosti elektrárny výrazně zvyšují riziko havárie s potenciálně ničivými následky,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení.
Jen během posledního týdne ohlásila společnost Enerhoatomm, že ruští okupanti vystřelili 5. srpna na elektrárnu dvakrát s tím, že zasáhli dráty vysokého napětí v její blízkosti, poté zasáhli areál elektrárny v blízkosti jednoho z energetických bloků, 6. srpna při ostřelování Enerhodaru zasáhli areál v blízkosti skladu vyhořelého jaderného paliva a 11. srpna v blízkosti elektrárny dopadly a vybuchly čtyři střely.
Pokud by navíc odpálili podminované bloky elektrárny, jak naznačil jejich velitel Valerij Vasiljev, způsobili by katastrofu desetkrát větší, než nastala po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu.