Americký časopis Foreign Policy jako již tradičně zveřejnil „dokument týdne“. Tentokrát jím je dopis, který za městskou část Praha-Řeporyje napsal její starosta Pavel Novotný Číně poté, co čínský ministr zahraničí vyhrožoval předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi, že „zaplatí vysokou cenu“ za cestu na Tchaj-wan.
Novotný ostrý list v uplynulém týdnu zveřejnil na sociálních sítích. Stejně jako svoji reakci na „vítězství“. „Prestižní magazín Foreign Policy mi udělal strašnou radost. Dokumentem týdne vyhlašuje většinou dokumenty čínské vlády, OSN, NATO a nejčastěji Bílého domu. Tentokrát ale vyhrály Řeporyje s dopisem, kterým jsem sprdnul Peking za vyhrožování. Jsem regulérně pyšný!“ napsal na Facebooku.
Foreign Policy z dopisu cituje a vysvětluje, že Vystrčil letěl na Tchaj-wan poté, co cestu naplánoval jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera. Připomíná rovněž, že se po čínských výhrůžkách České republiky zastali například německý nebo francouzský ministr zahraničí, ale také to, že český prezident Miloš Zeman je podporovatelem Číny.
Zastání od zahraničních partnerů „posunul Novotný na jinou úroveň“, píše Foreign Policy a cituje z dopisu, v němž je například uvedeno, že „je to NAPOSLED“, co si Čína „otevírá hubu“ na Českou republiku.
Dokumenty týdne ve Foreign Policy se obvykle týkají americké zahraniční politiky, často ale také Číny. Byl zde zveřejněn mezinárodní plán pro sdílení vakcín, diplomatická ofenziva Číny ohledně koronaviru, různé dokumenty OSN a mnoho dalších. Dopis městské části z České republiky ještě nikdy.
Novotného dopis ale vzbudil pozornost i v dalších médiích po celém světě, včetně dvou čínskojazyčných televizí, indických novin a samozřejmě evropských a amerických médií. Pochopitelně se o něm psalo na Tchaj-wanu. Novotný sám na svých sociálních sítích uvedl, že zájem o rozhovor s ním projevilo několik zahraničních novinářů.
Není to poprvé, kdy Pavel Novotný vzbudil pozornost v zahraničí. Stalo se tak například kvůli tomu, že v Řeporyjích nechal vybudovat pomník vlasovcům za jejich podíl na osvobození Prahy, při němž padlo na 300 vojáků Ruské osvobozenecké armády. V té samé době se odehrával spor o odstranění sochy maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády a Novotný v té souvislosti dokonce vystoupil v ruské státní televizi. Ruská federace se proti Novotného postojům tvrdě ohradila, on sám musel mít dokonce policejní ochranu.