Zápas Evropské ligy mezi skotským Glasgow Rangers a pražskou Slavií vejde do fotbalových dějin kvůli něčemu úplně jinému, než je sport. Překvapivé vítězství českého týmu zcela přebil fakt, že jeden ze slávistů měl rasisticky urazit hráče černé pleti. Nyní padly tresty, které ukazují, jak nebezpečné je, když se nehledí na fakta, ale dojmy a určitý druh propagandy.
Na konci vyhroceného zápasu, v němž ostrovní tým ukázal, jak tvrdou hrou může fotbal být, hrály hlavní roli emoce. Hráči z Glasgow nezvládali nervy a brutální hrou se snažili slávisty donutit k chybám.
Vážné zranění brankáře Ondřeje Koláře, kvůli němuž už si nikdy nezachytá bez ochranné přilby, bylo do nebe volajícím momentem, který měl UEFA přesvědčit, že by měla hráče víc chránit.
Místo toho, aby se Evropská fotbalová asociace zabývala nepřijatelnou hrou skotského týmu a likvidačním faulem na českého gólmana, prioritně řešila zcela jiný moment zápasu, který se stal celosvětovou „senzací“.
V osmaosmdesáté minutě rozhodnutého mače se po jednom z dalších faulů hráče Rangers odehrála nejdůležitější situace. Ondřej Kúdela si zakryl ústa a cosi pošeptal Glenu Kamarovi. Hráč tmavé pleti najednou začal křičet něco o rasismu a zdálo se, že slávistického obránce fyzicky napadne. Na hřišti se strhla mela, nervozita se přenesla i do útrob stadionu. Tam si Kamara na Kúdelu počkal a pěstmi zaútočil na jeho obličej.
Byly popsány stovky stránek o tom, zda český hráč skutečně hovořil o „opici“, nebo finského fotbalistu počastoval „pouze“ sprostou urážkou, která neměla s rasismem nic společného. Britské noviny měly jasno. Slávista je rasista a nesmí se k němu přistupovat jinak.
Na Britských ostrovech je otázka utlačování kvůli barvě pleti jednou z nejakcentovanějších. Když se navíc za hráče postavil i trenér Rangers, legenda anglického fotbalu Steven Gerrard, byla presumpce viny přijata bez jakéhokoliv pozastavení se nad tím, jestli Kúdela skutečně šeptal něco rasistického. Nikdo se nepodivil nad tím, že ve svém týmu má několik hráčů tmavé pleti, kteří mu věří.
Situace eskalovala v zápase národního týmu, který se v kvalifikaci na mistrovství světa představil na půdě Walesu. Kapitán ostrovního týmu Gareth Bale si v jeden moment počkal, až bude v blízkosti Kúdely, a úmyslně ho trefil loktem do obličeje. V rámci negativní euforie, která vznikla po zápase v Glasgow, se kmenový hráč Realu Madrid stal hrdinou Spojeného království.
Atmosférou plnou nenávisti vůči sportovci, který možná něco řekl, se nyní nechala unést i UEFA. Ondřej Kúdela dostal trest 10 zápasů, a to jak v klubu, tak v reprezentaci. Glen Kamara si nezahraje tři zápasy za to, že českého hráče napadl pěstmi. Kemar Roof byl za faul, při němž kopačkou rozpáral hlavu slávistického brankaře, potrestán stopkou na čtyři utkání.
Český hráč tak přišel o evropský šampionát, kam by jinak s národním týmem určitě odcestoval, navíc je pro fotbalové fanoušky po celém světě za rasistu. Když k tomu přičteme, že slávisté před utkáním proti Arsenalu nepoklekli, jak je na Ostrovech zvykem v rámci vyjádření podpory hnutí Black Lives Matter, máme ošklivou vizitku.
Bez jakýchkoliv důkazů o tom, že třeba jen náznak rasismu z úst jednoho hráče skutečně zazněl. Slovo proti slovu se zkrátka v současné atmosféře vždy přikloní na stranu toho, kdo si stěžuje na útlak. Sotva jsme se alespoň trochu zbavili MeToo, máme tu obdobný boj za správnou věc. Problém je v tom, že se ho často někdo snaží zneužít k vlastnímu prospěchu místo toho, aby ukázal na to, co je opravdu nutné vyřešit.