Nedlouho po nástupu nového ředitele Radima Dragouna je kolem GIBS znovu rušno. Původně dohodnutý přesun tří bývalých vysoce postavených detektivů Šlachtova ÚOOZ byl zrušen kvůli obavám z negativních reakcí. Hrozil kvůli němu odchod několika desítek inspektorů.
[ctete postid=“211904″ title=“Nový šéf GIBS Dragoun je koněm premiéra, žalobců a exministryně ANO Válkové“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Dragoun-385×230.jpg“ excerpt=“„Nejsem ničí kůň,“ tvrdí ředitel GIBS Radim Dragoun a nemyslí si, že výběrové řízení “ permalink=“http://forum24.cz/dragoun-mlzi-je-konem-premiera-zalobcu-a-exministryne-ano-valkove/“]211904[/ctete]
Server Ekonomický deník (10. 10. 2018) zjistil, že na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) směřují bývalí významní Šlachtovi vyšetřovatelé spojení s některými citlivými kauzami, které „shodou okolností“ zahrály do not současnému premiérovi Andreji Babišovi.
Čtyřicet lidí na odchodu?
„Na GIBS by měli nastoupit Marek Foglar, podle všeho jako náměstek a David Plecitý,“ potvrdilo serveru několik zdrojů z bezpečnostní komunity. „Z GIBS už kvůli obsazování postů těmito lidmi odchází nebo zvažuje odchod čtyřicet lidí,“ uvedly tyto zdroje. Tuto dvojici doplňuje Foglarova manželka Pavlína Marušincová, která už na inspekci nastoupila na sekci trestního řízení.
Jména zmíněných bývalých důstojníků ÚOOZ bylo možné nalézt téměř u všech zásadních kauz, které v nedávné minulosti otevřel Šlachtův útvar, dnes sloučený s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mezi jinými u spektakulární razie na Úřadu vlády v červnu 2013, nebo v kauzách Oleo Chemical a Vidkun.
Šlachtův klíčový spolupracovník Marek Foglar byl hlavním vyšetřovatelem rozvětvené kauzy spojené s gigantickou operací stovek policistů, po které před pěti lety padla vláda. Obří korupce, mediálně tehdy avizovaná jako největší skandál v polistopadové historii, se dodnes nepotvrdila.
Foglar vyšetřoval i kauzu majitelů továrny na výrobu biopaliv Oleo Chemical, o kterou krátce předtím neúspěšně projevil zájem Agrofert. Detektiv byl přitom v úzkém kontaktu s jednou stranou obchodního sporu s Oleem, majiteli firmy Ravak z Babišova okruhu, kteří chtěli továrnu ovládnout.
Ve spojení s Babišem
Není bez zajímavosti, že Marek Foglar byl v minulosti v ÚOOZ ještě před nástupem Roberta Šlachty vyčleněn pro schůzky s Andrejem Babišem, který v době obchodních válek s kontroverzními podnikateli Mrázkem a Pitrem působil jako policejní informátor. Šlachta, který do čela útvaru přišel v roce 2008, si Foglara převzal a sám se s Babišem scházel.
Tyto kontakty vysvětloval okřídleným úslovím, že provádí „schůzkovou činnost“. Podle zjištění magazínu Reportér měly schůzky s Babišem proběhnout i na přelomu let 2012 a 2013, tedy půl roku před zásahem na Úřadu vlády a už poté, co byly napíchnuty telefony hlavních aktérů.
Na Foglarově „megakauze“ se kromě jeho manželky podílel i David Plecitý, který řešil bizarní případ poslaneckých trafik, kvůli kterému již stát za nezákonné stíhání tří poslanců vyplatil odškodné ve výši necelých dvou milionů korun. Podílel se i na olomoucké kauze Vidkun, kdy se ÚOOZ mimo rámec svých zákonných kompetencí pustil do rozplétání údajné klientelistické sítě policistů, politiků a podnikatelů.
Všichni tři opustili policii poté, co po vyhroceném sporu mezi hnutím ANO a ČSSD o policejní reorganizaci v létě 2016 rezignoval Robert Šlachta. O všechny bylo vzápětí postaráno. Samotný Šlachta se stal jako jediný účastník podivného výběrového řízení náměstkem ředitele Celní správy v resortu tehdejšího ministra financí Andreje Babiše.
Foglar zamířil jako analytik na pražské vrchní státní zastupitelství k Lence Bradáčové a Plecitý do Finančně analytického útvaru (FAÚ) v resortu exministra financí Andreje Babiše.
Šance po nástupu Dragouna
Jmenování nového ředitele Radima Dragouna, považovaného za člověka Lenky Bradáčové s „razítkem důvěry“ premiéra Andreje Babiše, vytvořilo vhodné podhoubí pro angažmá spřízněných policistů v GIBS.
Vedení státního zastupitelství, jež se přímo podílelo na diskreditačním odstřelu předchozího ředitele Michala Murína, prosadilo Dragounovo jmenování v „loutkovém“ výběrovém řízení. K úplnému ovládnutí inspekce, což je jeho cílem, potřebuje dosadit svoje lidi z řad policie, s čímž je Dragoun zjevně srozuměn.
Jenže krátce poté, co tento záměr vyšel najevo, došlo k turbulentnímu vývoji. Popisuje ho Mladá fronta DNES (15. 10. 2018). Úvahy o přesunu nových manažerů ze zaniklého ÚOOZ na GIBS skutečně přiměly řadu inspektorů uvažovat o odchodu, jelikož mají dosud v paměti vyostřené vztahy s protimafiánským útvarem v éře před policejní reformou.
Vzájemné vztahy vyhrotila další masivně medializovaná, tři roky stará operace Vidkun, jíž se účastnily téměř dvě stovky policistů ÚOOZ. Bylo při ní zatčeno několik olomouckých policejních důstojníků, přičemž se hovořilo o odvetě za obvinění GIBS bývalého blízkého Šlachtova spolupracovníka Luďka Vokála kvůli vynášení informací ze živých spisů a korupci. Jeho případ je dnes u soudu.
Nedotažená akce
Příchod lidí z ÚOOZ by z těchto důvodů mohl paralyzovat celou inspekci. Mladá fronta DNES se proto snaží retušovat zveřejněné zprávy, že David Plecitý nabídku sice dostal, ale údajně odmítl. Jde o to, kdy a za jakých okolností.
[ctete postid=“215428″ title=“Manželé Dragounovi. Ředitel GIBS se „očišťuje“, jeho žena vyzývá ke střelbě do migrantů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Dragoun-385×230.jpeg“ excerpt=“Nový ředitel GIBS Radim Dragoun poskytuje jeden rozhovor za druhým. Snaží se “ permalink=“http://forum24.cz/dragounovi-reditel-gibs-se-ocistuje-jeho-zena-vyzyva-ke-strelbe-do-migrantu/“]215428[/ctete]
To samé platí pro Marka Foglara, dnes bezpečnostního ředitele VSZ Praha. „Pan Foglar na GIBS neodchází,“ reagovala Lenka Bradáčová. Nehledě na tyto retuše i další nezávislé zdroje potvrdily, že akvizice Šlachtových lidí na inspekci byla hotová věc. Nakonec z ní v plné šíři po zveřejnění těchto informací sešlo kvůli obavám z následného nekontrolovaného vývoje.
Obsazení vedení GIBS lidmi spojenými s takto citlivými kauzami, navíc propojenými s hnutím ANO v policejních šarvátkách, by zvláště po chystaném exodu z inspekce zvedlo zájem parlamentní opozice. Murínova nekorektní výměna vládou bez důvěry ve spojení s vlivným policejně-justičním blokem by tak dostala nový rozměr. A je otázkou, co by bylo úkolem těchto lidí, kteří se nemalou měrou podíleli na změně režimu ve prospěch současných pořádků.
Tato nedotažená akce potvrzuje, že nový ředitel GIBS Dragoun je jen předem vybraným pěšákem, který bude naplňovat zájmy svých podporovatelů z řad státního zastupitelství. Místo aby zachoval inspekci jako ze zákona nezávislou instituci, odolnou vůči vnějším vlivům, bude se řídit jejich představami. I z těchto důvodů bude nutné věnovat vývoji v generální inspekci maximální pozornost.