Ankara/Istanbul – Při pokusu o státní převrat zahynulo 104 armádních pučistů. Podle agentury Reuters to dnes řekl prozatímní šéf generálního štábu Ümit Dündar. Potvrdil také smrt 90 dalších lidí, z nichž 47 byli civilisté. Převrat se podle Dündara podařilo zmařit, bojuje se už pouze o budovu generálního štábu v Ankaře. Na mimořádném zasedání se sejde turecký parlament. Istanbulské letiště je znovu pod kontrolou vládních sil a čeká na plnou obnovu provozu. V Ankaře i Istanbulu probíhá akce tajných služeb namířená proti pučistům. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil pokus o převrat za velezradu a slíbil čistku v armádě. Česká diplomacie doporučuje do země necestovat. Českým občanům, kteří tam již jsou, radí nevycházet ven a dbát zvýšené opatrnosti.
Mezi devadesáti mrtvými je podle Dündara, kterého do čela generálního štábu jmenoval dočasně premiér Binali Yildirim, kromě 47 civilistů ještě 41 policistů a dva vojáci.
Dündar potvrdil také informace médií o 1563 zadržených vojácích, kteří se pokusu o převrat účastnili. Zatýkání vzbouřených vojáků probíhalo po celém Turecku. Původně úřady informovaly o 754 zadržených členech armády, později jejich počet zvýšily na 1563. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno.
Bojuje se už jen o budovu generálního štábu v Ankaře. Už dříve ji opustilo asi 200 neozbrojených účastníků převratu.
Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat.
Útoky na sídlo parlamentu a prezidentský palác v Ankaře ustaly. Budova zákonodárného sboru v hlavním městě je podle televizních záběrů silně poškozena. Parlament se dnes odpoledne přesto sejde na mimořádném zasedání. Kromě vládní strany AKP odsoudily pokus o převrat i všechny ostatní parlamentní strany.
Napadena byla během noci také budova velitelství turecké tajné služby. Zranění při útoku utrpěli přinejmenším tři lidé. Šéf tajné služby MIT Hakan Fidan byl podle zdroje agentury Reuters po celou dobu v bezpečí a ve stálém kontaktu s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem Binalim Yildirimem. V Istanbulu a Ankaře podle zdroje Reuters nyní probíhá operace tajných služeb namířená proti pučistům.
Letiště v Istanbulu mají zpátky v rukou vojáci věrní turecké vládě. Letiště mělo obnovit provoz v 6:00 místního času (5:00 SELČ). Situace ale není zcela jasná.
Erdogan před několika dny odcestoval na západ Turecka na dovolenou. Dnes se vrátil letecky do Istanbulu, který je společně s Ankarou centrem dramatických událostí. Hotel, ve kterém na dovolené v letovisku Marmaris na pobřeží pobýval, se podle něj krátce po jeho odjezdu stal terčem bombardování. Při návratu ho vítaly davy lidí.
Prezident prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Toho Erdogan již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu. Podle něj to dokazuje, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizací.
Güllen se od puče distancoval. Pokus o převrat provedený v noci na dnešek částí armády Güllen žijící v USA ostře odsoudil, napsala agentura AFP.
„Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám,“ uvedl 75letý Güllan v prohlášení. „Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji,“ dodal.
Prezidentský mluvčí pochválil občany, kteří vyšli do ulic a mimo jiné bránili tankům v postupu k istanbulskému letišti. „Lidé ukázali, že podporují demokracii a zvolenou vládu,“ řekl mluvčí.
Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Prezident Barack Obama ve svém prohlášení vyzval účastníky konfliktu v Turecku, které patří ke klíčovým členům NATO, aby projevili zdrženlivost a vyvarovali se násilí či krveprolití. Znepokojení nad děním v Turecku vyjádřilo ústy prezidentova mluvčího Rusko. Moskva si přeje, aby se Turecko vrátilo na cestu stability a pořádku, a to zákonným způsobem, uvedl.
Na situaci v Turecku již v noci reagovalo české ministerstvo zahraničí. Vydalo doporučení do země nejezdit a v případě, že se Češi v Turecku již nacházejí, dbát zvýšené opatrnosti. Pro případ nouze je k dispozici telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).
Situaci v Turecku sleduje i český prezident Miloš Zeman, který je na summitu evropských a asijských zemí ASEM v mongolském Ulánbátaru. Jeho mluvčí na twitteru uvedl, že v kontaktu s velvyslancem v Ankaře je ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček, který prezidenta průběžně informuje.
Katar a Írán odsoudily pokus o puč v Turecku, podpořily vládu
Dauhá/Teherán – Katar dnes odsoudil noční pokus o armádní puč v Turecku a emír šajch Tamím bin Hamad Sání v telefonátu tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi vyjádřil podporu pro kroky jeho vlády k udržení stability v zemi. Násilí musí být odmítnuto, zachována ústavní legitimita Turecka a respektována vůle jeho lidu, uvádí se v prohlášení katarského ministerstva zahraničí, které zveřejnila státní agentura QNA.
Katar, jedna z nejbohatší zemí světa, je klíčovým stoupencem Turecka v regionu. V dubnu Turecko zahájilo provoz své vojenské základny v Kataru v rámci obranné dohody, která zintenzivňuje partnerství obou států v době rostoucí nestability.
Ostatní arabské státy v Perském zálivu ještě veřejně pokus o vojenský puč v Turecku nekomentovaly. Některé z nich ale podle agentury Reuters vyzvaly své občany pobývající v Turecku, aby se zdržovali ve svých domovech a zůstávali v kontaktu s diplomatickými zastoupeními své země.
Írán odsoudil pokus o puč v Turecku, vláda v Teheránu vyjádřila podporu „vládě v Ankaře demokraticky zvolené tureckým lidem“. Ministerstvo zahraničí situaci v Turecku s obavami sleduje a šéf diplomacie Mohammad Džavád Zaríf ujistil na twitteru, že je od rána ve stálém kontaktu se svým tureckým kolegou Mevlülem Çavusogluem. Prezident Hasan Rúhání svolal na dnešek krizové zasedání bezpečnostní rady.