Ještě několik takových prezidentských kampaní plných špíny, urážek a hnusu a stoupenci monarchie budou rychle přibývat, věří Radim Špaček, předseda strany Koruna česká. Ta usiluje o změnu státního zřízení na konstituční monarchii s dvoukomorovým parlamentním systémem. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví také o tom, že případné zvolení Andreje Babiše (ANO) prezidentem by proto považoval za hodně smutnou výpověď o stavu české společnosti.
Jak se monarchisté staví k prezidentským volbám?
My monarchisté říkáme, že nás tyto republikánské hrátky nezajímají. Je ovšem pravda, že si člověk nemůže nevšimnout, co se děje. Jsme si úplně jistí, že to, co se děje kolem prezidentských voleb, oprávněně dokazuje to, co chceme. Tedy aby v čele země stál český král, člověk, který má přirozený respekt a národ sjednocuje, nikoliv rozděluje. Teď vidíme kolem prezidentské volby, jak to strašně rozeštvává společnost, ale nejen ji, také vztahy v rodinách, mezi kamarády, v zaměstnání. Rozpadají se dlouhodobá přátelství. Takže toto je věc, která je velice, velice negativní.
Druhý velký negativní moment je, kolik je během kampaně na kandidáty urážek, špíny a nenávisti. Takže když to řeknu s nadsázkou, žádný normální člověk do toho nemůže jít. Nadávají vám zleva, zprava a často chybí racionální uvažování.
My jsme přesvědčeni, že si lidé časem uvědomí, že tudy cesta nevede. Jedním z řešení bylo zrušit přímou volbu hlavy státu a vrátit ji parlamentu, což se ovšem nestane – žádná politická síla si netroufne s něčím takovým přijít, protože by si na ní všichni s chutí zgustli. Proto si myslíme, že na naši pozici časem přistoupí většina obyvatel naší země. Ještě několik takových prezidentských voleb a naše představa se může stát realitou.
Tedy obnova monarchie?
Ano, přesně tak. Její výhody jsou zřejmé. V čele země stojí respektovaná osobnost, která má perfektní vystupování a umí se chovat. Tito lidé jsou k vládnutí vychováváni od dětství a je to na nich znát. Ve všech fungujících monarchiích je panovník sjednocujícím symbolem státu i národa a nemá svůj horizont omezený koncem mandátu, nemusí se podbízet svým voličům, aby byl znovu zvolen. A navíc monarchie umí spojovat lidi v radosti. Což vidíme vždycky, když se např. v Británii narodí nový člen královské rodiny, při svatbách v královských rodech nebo i při předávání trůnu, jako před několika lety v Nizozemsku. Vždycky jsou ulice plné lidí, kteří se opravdu spontánně radují a veselí. Něco takového republika nedokáže vůbec.
Přece jenom, nepreferujete některého z prezidentských kandidátů jako menší zlo?
Nepochybně spousta monarchistů volila v roce 2013 Karla Schwarzenberga. My jsme sice nikoho oficiálně nepodpořili, ale vím, že mnoho mých kolegů dalo panu knížeti hlas. Je jasné, že i letos mnozí monarchisté budou volit tak, aby se na Pražský hrad nedostal Andrej Babiš.
Je tam někdo z kandidátů, který by se neměl za žádnou cenu stát prezidentem republiky?
Tak určitě by to neměl být přivandrovalec, který přišel odkudsi z Východu, privatizoval tady řadu podniků hodně pochybným způsobem a využívá svého působení v politice hlavně pro své obchodní zájmy. Pokud by si český národ Andreje Babiše přece jenom zvolil, bude to o něm dost vypovídat, tak jako když si většinově zvolil za prezidenta Miloše Zemana, který často na veřejnosti dělá tak leda ostudu. Zvolení Andreje Babiše by bylo o nás hodně smutnou výpovědí.
Kdo by měl být českým králem?
Především je potřeba vysvětlit, že o ustavení nové dynastie by v případě, že by to bylo aktuální, nerozhodovala Koruna česká, ale podle platných ustanovení Zlaté buly sicilské, Zlaté buly císaře Karla IV. a dalších stále platných dokumentů by o přijetí panovníka rozhodoval český sněm, tj. aktuálně parlament. V případě, že by se společnost většinově dohodla na obnovení monarchie, zemi by dočasně vedl regent a parlament by začal jednat s rody, které mají na český trůn nárok podle zmíněných dokumentů.
Nejsilnější nárok na český trůn má rod habsbursko-lotrinský, v jehož čele stojí teď Karel Habsburský. Který, mimochodem, jako český král by byl Karlem IV. Nicméně existují i jiné možnosti, o nichž by se dalo jednat v případě, že by se rod habsbursko-lotrinský svého nároku vzdal. Valná většina monarchistů považuje za právoplatné dědice českého trůnu Habsburky – jsou to nejbližší žijící potomci předchozích českých královských rodů Přemyslovců a Jagelonců.
Vystudovaný biolog Radim Špaček vstoupil do velké politiky v devadesátých letech. V letech 1992–96 byl poslancem za ODA, poté působil dva roky na Ministerstvu životního prostředí jako poradce a náměstek ministra. Od roku 2008 je členem monarchistické strany Koruna česká, od roku 2018 je jejím předsedou. |