Prezident Kazachstánu Kassym-Žomart Tokajev uvedl, že požádal vedoucí představitele Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti o pomoc při řešení teroristické hrozby. Pomoc prý přislíbil ruský vůdce Vladimir Putin.
TASS cituje prezidenta Tokajeva: „Dnes jsem požádal hlavy států OSKB, aby poskytly Kazachstánu pomoc při překonávání této teroristické hrozby. Ve skutečnosti už nejde o hrozbu, ale o podkopávání celistvosti státu, a hlavně o útok na naše občany, kteří mě jako hlavu státu žádají o naléhavou pomoc,“ řekl během setkání, které vysílala celostátní televize Chabar-24.
Podle něj je výzva partnerům ve Smlouvě o kolektivní bezpečnosti naprosto na místě a aktuální. „Myslím, že obyvatelé Kazachstánu toto rozhodnutí podpoří. Společně zvítězíme,“ prohlásila hlava státu.
Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti je mezinárodní regionální organizací pro oblast obrany a bezpečnosti, která zahrnuje 7 zemí bývalého SSSR – Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán, který však své členství v roce 2012 suspendoval a je tak neaktivní.
Tokajev také řekl, že to, co se v zemi děje, považuje za akt vnější agrese. Slíbil, že udělá vše pro ochranu zájmů občanů.
Twitterový účet Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti ve středu večer napsal: „Kazašský prezident žádá Rusko o vojenskou pomoc uprostřed násilných nepokojů, které zachvátily zemi, a tvrdí, že „teroristé“ obsadili strategická zařízení po celé zemi. Putin nařizuje okamžitou pomoc Kazachstánu a vyslání specialistů do #Kazachstánu na pomoc kazašským silám – celý proces OSKB trval méně než 30 minut.“
TASS ve středu večer také napsal: „Ozbrojená ostraha klíčových objektů kosmodromu Bajkonur byla posílena a pobočky Roskosmosu pracují v běžném režimu. Oznámil to šéf státní korporace Dmitrij Rogozin. ‚Den na Bajkonuru proběhl klidně. Pobočky Roskosmosu, orgány činné v trestním řízení, městské služby a organizace pracují v běžném režimu. Operační velitelství zřízené pod správou Bajkonuru má plnou kontrolu nad situací ve městě. Ozbrojená ostraha klíčových objektů kosmodromu byla posílena,‘ napsal Rogozin na svém kanálu na Telegramu. Tisková služba Roskosmosu dříve novinářům sdělila, že orgány činné v trestním řízení v Bajkonuru (město v Kazachstánu, které je pronajato od Ruské federace a má status města federálního významu) pracují v normálním režimu a situace je klidná. Podle státní korporace šéf správy Konstantin Busygin pravidelně podává Rogozinovi zprávy o situaci kolem Bajkonuru.“
Stanice RFE/RL shrnuje vývoj v zemi v posledních dnech po 2. lednu: „Protesty se poté rozšířily do měst a obcí po celém Kazachstánu. Dne 4. ledna pozdě večer se demonstrace změnily v násilnosti v několika oblastech po celé zemi, včetně největšího města Almaty, kde policie použila slzný plyn, gumové projektily a omračující granáty, aby rozehnala davy lidí, kteří provolávali protivládní hesla a zapalovali vozidla. Celkem bylo během protestů, při nichž došlo ke střetům s bezpečnostními složkami, zadrženo více než 200 osob, přičemž podle ministerstva vnitra bylo zraněno 95 policistů.“