Slovenský prezident Andrej Kiska vyznamenal in memoriam Dagmar Burešovou. Advokátku matky Jana Palacha a někdejší předsedkyni České národní rady ocenil za zásluhy v oblasti práva a spravedlnosti. Státní vyznamenání udělil i českému herci Josefu Abrhámovi nebo muzikantovi Miroslavu Žbirkovi. Mezi třicítkou oceněných je i bývalá herečka a diplomatka Magda Vášáryová nebo zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak.
Andrej Kiska naposledy udělil státní vyznamenání. Slovenský prezident, který už nebude v letošních volbách obhajovat mandát, vybral třicet osobností. Jsou mezi nimi i Češi, jejichž odkaz by podle Kisky neměl být na Slovensku zapomenut.
„Jako společnost jsme jen tak silní a úspěšní, jak účinně se dovedeme postarat o ty nejslabší a nejzranitelnější mezi námi,“ řekl Kiska v zahajovacím projevu. Dodal, že je mu ctí udělit vyznamenání lidem, „díky nimž je naše země lepším, krásnějším, moudřejším, slušnějším i spravedlivějším místem pro život nás všech“.
Bílý dvojkříž druhé třídy letos dostala právnička Dagmar Burešová, která zemřela loni v létě ve věku 88 let. Patří k nejvýznamnějším polistopadovým českým političkám. Stala se první ministryní spravedlnosti po listopadu 1989 a na začátku devadesátých let stála dva roky v čele tehdejšího republikového parlamentu – České národní rady.
Neméně významnou stopu jako v politice zanechala i v advokacii, za totality obhajovala disidenty. Po roce 1969 zastupovala více než stovku lidí, kteří byli jako nepohodlní režimu vyhazováni z práce nebo jinak perzekvováni.
Obhajovala takto spisovatele Milana Kunderu, publicistu a polistopadového kancléře prezidenta republiky Ivana Medka či matku Jana Palacha v soudním sporu s komunistickým poslancem Vilémem Novým, jenž pronášel lživé teorie o motivech Palachova činu.
„Elegantní, noblesní advokátka, kterou dokonce i estébáci nazývali Dáma. Dvacet let ji sledovali, vyslýchali a hrubě zasahovali do jejího života,“ popsala ve stručnosti její život v totalitě Kiskova kancelář.
Stejný řád dostal také český herec Josef Abrhám. „Má v sobě eleganci a noblesu z doby první republiky. Z matčiny strany má slovenské kořeny, jeho děda byl dramatik a evangelický farář Jozef Hollý,“ říká o něm Kiskův úřad.
Abrhám ztvárnil desítky rolí. Exceloval jako „Fantom RaJ“ Dalibor Vrána ve filmu Vrchní, prchni, kníže Megalrogov v Konci starých časů, spisovatel Karel Čapek v Člověku proti zkáze či primář Arnošt Blažej v seriálu Nemocnice na kraji města.
Nejdelší potlesk si vysloužilo ocenění Jána Kuciaka Řádem Ĺudovíta Štúra I. třídy. Investigativní reportér pracoval pro web Aktuality.sk. On a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února 2018. Na zločin se přišlo až o několik dnů později.
„Každé ocenění našeho syna pro nás znamená hodně, ale chceme, aby to znamenalo hodně i pro Slovensko, aby se stále poukazovalo na to, že ještě nic není vyřešené. Že lidé, kteří tam byli, tam zůstávají. Ti, kteří jsou víceméně zodpovědní za to, co se stalo,“ řekl otec Jána Kuciaka Jozef. „Je to velké gesto od pana prezidenta. Aspoň on si jako jeden z mála politiků uvědomuje, co se vlastně stalo,“ doplnila ho matka Martiny Kušnírové Zlatica.