Ještě před volbami do poslanecké sněmovny chce vláda Andreje Babiše dosadit členy do orgánu, který má kontrolovat tajné služby a mít i pravomoc nahlížet do jejich živých operací. Aktuálně.cz a Respekt přinesly informaci o tom, že mezi navrhovanými členy je i ředitel odboru legislativy a práva na Pražském hradě Václav Pelikán. Je to přitom prezident Miloš Zeman, kdo pravidelně BIS napadá. Dalším členem orgánu má být bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, který se v roce 2015 účastnil oslavy desátého výročí televize Russia Today. Ta slouží jako propagandistické médium Putinovy administrativy.
V roce 2018 sněmovna zřídila orgán pro dohled nad tajnými službami s rozsáhlými pravomocemi. Ten ale doposud neměl žádné členy. Kabinet Andreje Babiše, jak upozorňuje Aktuálně.cz a Respekt, ho však nyní chce ještě před říjnovými sněmovními volbami obsadit. K citlivým informacím o živých operacích nejen BIS, ale i dalších tajných služeb by tak mohl získat přístup také člověk úzce spojený s Hradem a prezidentem Zemanem. Jde o šéfa odboru legislativy a práva prezidentské kanceláře Václava Pelikána. Aktuálně.cz a Respekt připomínají, že Pelikánovým přímým nadřízeným je prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který v minulosti neúspěšně žádal o nejpřísnější bezpečnostní prověrku.
„Ptali se mě z ministerstva vnitra, jestli s nominací souhlasím. Řekl jsem, že ano. Jsem původně legislativec, s bezpečnostní problematikou jsem přicházel do styku z hlediska právního. Myslím si, že bych mohl pomoct,“ uvedl pro Aktuálně.cz Pelikán. Návrh Pelikána dal podle ministra vnitra Jana Hamáčka na seznam jeho náměstek Jiří Nováček, který je také mezi kandidáty do orgánu.
Další spornou osobou do něj navrženou je i někdejší ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Aktuálně.cz a Respekt poukazují na to, že Svoboda se roce 2015 zúčastnil oslavy desátého výročí televize Russia Today, která slouží jako propagandistické médium administrativy Vladimira Putina. Propagandistický web Sputnik z akce zveřejnil fotografii, na které je Svoboda u jednoho stolu s ruským prezidentem a jeho nejbližšími spolupracovníky.
V době, kdy zákon o dozoru nad tajnými službami vstupoval v platnost, zástupci vlády hovořili o tom, že jeho členy budou renomovaní nezávislí odborníci. Jak nyní upozorňuje Aktuálně.cz, ověření kandidáti přitom reprezentují ministerstva či Pražský hrad. Co se týče dalších nominantů, ministerstvo vnitra navrhlo také ředitele bezpečnostního odboru Josefa Veselého. Jedním z kandidátů je i ředitel bezpečnostního odboru na ministerstvu zahraničí Hynek Pejchan, který sloužil jako velvyslanec v Uzbekistánu a rovněž vystřídal několik postů na české ambasádě v Moskvě. Podle Aktuálně.cz je do orgánu navržen i ústavní právník Jan Kudrna.
Podle Aktuálně.cz a Respektu sestavil seznam deseti kandidátů do nového orgánu Úřad vlády, který k tomu oslovil ministerstva vnitra, zahraničních věcí a obrany. Nominacemi se má zabývat 26. května Bezpečnostní rada státu, v jejímž čele stojí premiér Babiš. Ty by měla následně potvrdit vláda a nakonec by z nich měla pět členů orgánu vybrat a schválit dolní komora parlamentu.
Členové uvedeného orgánu mají pětileté funkční období. Odvolatelní jsou pouze z důvodů, jako je ztráta bezpečnostní prověrky či pravomocné odsouzení za trestný čin. Nově zřízený orgán smí kontrolovat probíhající akce tajných služeb a také to, zda jejich konkrétní příslušníci nepochybili. V tom se liší od sněmovní komise, která na tajné služby dohlížela doposud. Ta se musela spokojit pouze s informacemi od ředitele dané služby nebo jím pověřeného podřízeného.