Pan prezident je skoro v plném pracovním režimu, sdělil šéf Zemanova lékařského konzilia Tomáš Zima webu Seznam Zprávy. Nakolik se ale tento výrok blíží plné pravdě, si můžeme lehce zkontrolovat sami. Stačí se podívat na sociální sítě mluvčího Ovčáčka a mezi vším žehnáním, kazatelským blouzněním a citacemi papeže tu máme lednový „pracovní výkaz“ Miloše Zemana jako na dlani. Žádná sláva to ale není.
Od lidí ze Zemanova okolí, a nyní, jak se zdá i od lékařského konzilia, se člověk dovídá stále něco nového a překvapivého. „Pan prezident má pořád stále stejný režim, včera byl po delší době na Pražském hradě, měl akce. Takže bych řekl, že je skoro v plném pracovním režimu. Jeho zdravotní stav je dobrý, stabilizovaný, rehabilituje a lidé mohou vidět, že standardně pracuje,“ oznámil ve čtvrtek Seznam Zprávám vedoucí lékař konzilia Zima.
Kdo byl tedy doteď přesvědčen, že jakýkoli standardně a plně pracující prezident má bohatý každodenní program, přijímá zahraniční hosty, jezdí na návštěvy po vlasti i po světě nebo vystupuje na veřejných akcích mezi občany, se velmi mýlil. Ke spokojenosti má stačit, že český prezident „má akce“. A že sedm sester z firmy Senior Home Group se bude v nepřetržité službě u skoro plně pracujícího prezidenta v dobrém zdravotním stavu střídat už jen v Lánech, kde je pro hlavu státu zřízeno celé ošetřovatelské zázemí. Na Hradě, pokud tam Zeman krátce zavítá, už všechny zdravotní sestry sloužit nebudou, i když ani tam se to bez ošetřovatelky neobejde.
Vedoucí tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky a tiskový mluvčí Jiří Ovčáček nedávno usoudil, že nejlepší, co může ve své funkci mluvčího udělat, je mlčet. „Mlčení je neúčinnější zbraní,“ oznámil ve videorozhovoru s Janou Bobošíkovou na téma informování o zdravotním stavu hlavy státu. Spravedlivě je ale nutno uznat, že při výčtu pracovních výkonů svého chlebodárce toho zrovna moc ani říkat nemůže. Zeman totiž – vzdor tomu, co se nám kdekdo snaží namluvit – nedělá skoro nic. Přesvědčit se může každý sám.
Odhadovaný čas potřebný na každý jednotlivý pracovní úkon je vždy trochu nadsazený, aby nevznikl dojem, že je panu prezidentovi snad křivděno. Protože ale nelze předpokládat, že dokumenty, jako jsou gratulace či kondolence, prezident sám píše, počítáme s více než dostatečným časem na přečtení před podpisem.
2. ledna: Oběd prezidenta Miloše Zemana s premiérem Petrem Fialou a jeho chotí. (2-3 hodiny)
3. ledna: Jmenování Zdeňka Nekuly ministrem zemědělství. (10 minut)
13. ledna: Kondolence Robertě Metsolaové, první místopředsedkyni Evropského parlamentu, ke skonu předsedy EP Davida Sassoliho.“ (10 minut)
13. ledna: A ještě jedna kondolence. Tentokrát izraelskému prezidentovi Isaacu Herzogovi k úmrtí jeho matky. Poznámka: Šlo o den, kdy vláda Petra Fialy získala důvěru poslanecké sněmovny. K tomu nepadlo z Hradu ani slovo, nedejbože prostá zdvořilostní gratulace. Ale zas je pěkné, že od mluvčího hlavy státu jsme se dozvěděli, že „ve čtvrtek 13. ledna 2022 ve 4 hodiny sloužil jako hlavní celebrant v Bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově mši sv. apoštolský nuncius Jeho Exc. Mons. Charles D. Balvo…“ (10 minut)
15. ledna: Miloš Zeman vyhlásil zdravici olympijským sportovcům. Poznámka: Proč zrovna toho dne, skoro tři týdny před zahájením, a proč vůbec, když představitelé demokratických zemí se přidali k politickému bojkotu her v Číně, ví možná tak on sám a jeho rádci. (10 minut)
16. ledna: Rozhovor na Frekvenci 1. Poznámka: Prezident jako obvykle pozurážel kdekoho a prohlásil, že o zahraniční politice nebude jednat ani s ministrem zahraničí Janem Lipavským, ani s předsedou senátu Milošem Vystrčilem, ani s šéfkou sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, ale pouze s premiérem Petrem Fialou. (1 hodina)
18. ledna: Jmenování nových soudkyň a soudců. (10 minut)
24. ledna: Prezident podepsal dva zákony: zákon o státní sociální podpoře a zákon o platech představitelů státní moci, soudců a státních zástupců. (10 minut)
26. ledna: Po přesunu z Lán na Pražský hrad jmenoval prezident 11 nových rektorů českých vysokých škol. (10 minut)
26. ledna: Fondu ohrožených dětí předal prezident finanční dar ve výši 1 400 000 Kč z Nadačního fondu Miloše Zemana. (10 minut)
26. ledna: Miloš Zeman podepsal přihlášku do Česko-srbské asociace vzájemné spolupráce a stal se tak jejím členem. (10 minut)
27. ledna: Soudě podle fotografie, kterou Jiří Ovčáček s textem „Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Nikdy nesmíme zapomenut! We shall never forget! Prezident České republiky Miloš Zeman“ umístil na twitter, se zdá, že prezident, na rozdíl od květnové „piety“ s roztavenými kelímky za zemřelé na covid, zapálil tentokrát svíčku v kelímku vsedě v křesle v interiéru. (10 minut)
31. ledna: Prezident zaslal Sergiu Mattarellovi, prezidentovi Italské republiky, gratulaci ke znovuzvolení. (10 minut)
31. ledna: Prezident natočil video blahopřání k čínskému Novému roku, adresované „mým čínským přátelům a mému příteli čínskému prezidentovi“. (1 minuta 33 vteřin)
Základní plat prezidenta činí přibližně 300 000 korun měsíčně. S víceúčelovou paušální náhradou, která českému prezidentovi přísluší a má jít o peníze na reprezentaci, je to ale něco přes 580 000 korun na měsíc. Nad částku uhrazenou zdravotní pojišťovnou pak za domácí péči o prezidenta za měsíc listopad 2021 zaplatil Hrad 79 420 korun, za prosinec 399 300 korun. To je ale jen pro celkovou představu, kolik prezident „sakumprásk“ stojí daňové poplatníky. Pro výpočet „výkazu“ tyto finance nezohledňujeme.
Máme tu tedy 10 dnů, v nichž prezident obědval, něco podepsal, někoho jmenoval, nechal se vyfotit v křesle. Celkový čas, byť nadsazený, kdy Miloš Zeman během měsíce ledna vykonával nějakou činnost, pak činí pět hodin padesát jedna a půl minuty. Ale proč si nenechat od občanů bohatě platit za tak žalostně málo práce. O její kvalitě či prospěšnosti nemluvě. Aneb jak řekl někdejší premiér Paroubek: Kdo z vás to má?
Autorka je členkou TOP 09.